Bartın Üniversitesi Atatürk'ü andı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 85'inci yıldönümünde Bartın Üniversitesinde (BARÜ) düzenlenen törende anıldı.

Bartın Üniversitesi Atatürk'ü andı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Kutlubey Yerleşkesinde yapımı yeni tamamlanan alanda gerçekleştirilen tören Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Çelik tarafından Atatürk Anıtı’na çelengin sunulmasıyla başladı.

Çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla katılımcılar Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından okunan İstiklal Marşı ile birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Çelik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelesinin bütün kahramanlarını saygıyla anarak başladığı konuşmasında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin zor zamanlarında büyük bir kararlılık göstermiştir. Sahip olunan kısıtlı imkânlara rağmen İstiklal mücadelemize liderlik etmiş, bu destansı mücadeleyi zafere ulaştırmıştır. Milli iradeyi hâkim kılan, insan hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, adaleti hakkıyla tesis eden Atatürk, ülkemizi bu idealler etrafında birleştirerek hedefler göstermiştir” dedi.

Çelik, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına iftiharla ulaştıklarını da kaydederek “Türkiye Yüzyılı’nda dünyada sesini ve sözünü gururla yükselten bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi daha da güçlendirmek için gayret gösteriyoruz. Bilim ve teknoloji temelli kalkınma hedefinde yorulmadan ilerlemeye devam ediyoruz. Bugün O’nun ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir” diye konuştu.

Anma törenine Kutlubey dışından Ağdacı Yerleşkesinden de kaldırılan servis araçlarıyla gelenlerin de olduğu çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenci katıldı.

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise Cumhuriyet Meydanında il protokolü ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen anma töreninde yer aldı.