Bartın Üniversitesi Atatürk'ü andı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84'üncü yıldönümünde Bartın Üniversitesinde (BARÜ) düzenlenen törende anıldı.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Muhammet CİVAN

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Ağdacı Yerleşkesi Atatürk Büstü önündeki tören, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı tarafından Atatürk Anıtı’na çelengin sunulmasıyla başladı.

Çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla katılımcılar Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından okunan İstiklal Marşı ile birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Yazıcı, “Bu müstesna günde sadece ülkemizde değil, fikir ve başarılarıyla tüm dünyaya örnek olmuş büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlerin emaneti olduğunu aktaran Yazıcı, “‘Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister’ diyen Atamızın, mirasını geleceğe taşımak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu itibarla ülkemizi güçlendirmek için azami gayret sarf ediyor ve Üniversite olarak yaptığımız tüm çalışmalarımızda ortak sorumluluğumuz olan bu hedeflere katkılar sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Anma törenine çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Uzun’dan Atatürk’ü anma mesajı

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk’ü anma töreninde yer alan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun bir mesaj yayınladı ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yıl dönümünde minnet ve şükranla yâd ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:                  

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin gönlünde taht kurmuş ve tüm dünyanın takdirine mazhar olmuş büyük bir liderdir. Adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış, milli irade aşığı Atatürk’ün bizlere bıraktığı mirası geleceğe taşımak hepimizin ortak sorumluluğudur. Onu, gençlerimize ve çocuklarımıza anlatmalı; bizlere bıraktığı mirası büyük bir onurla korumalı ve onu geleceğe taşımak adına var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Bu düşüncelerle ebediyete intikalinin 84’üncü yılında ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözleriyle bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyor, aziz şehitlerimiz, gazilerimiz ile tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN