BARTIN'DA TARIMSAL VERİM GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞTA!

Bartın'daki basın mensuplarıyla bir araya gelen Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Türkiye'deki tarım faaliyetlerinin kuraklık dolayısıyla artık ülkenin kuzeyine doğru kaydığını ifade ederek Bartın'ın susuz tarım yapılabilen nadir illerden olduğunu ve bu anlamda gizli bir potansiyelinin bulunduğunu söyledi. yapılan uygulamalarla önceki senelere göre buğday, dane mısır da verimin artığını kaydeden Önder, Bartın'daki çiftçilere de 'Toprağınıza biz görmeden dikim yapmayın' çağrısında bulundu.

BARTIN'DA TARIMSAL VERİM GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞTA!

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İl genelinde tarımı canlandırmak ve yaygınlaştırmak için tüm teknik ekipler birlikte sahada olduklarını belirten Önder, şunları söyledi:

“Bartın’da sulama yapmadan mısır yetiştirdik”

Bartın’da yaklaşık 16-17 aydır görev yapıyorum. Bizim bir düsturumuz var. Herhangi bir izin kullanmaksızın 7/24 sahada çalışma gayretindeyiz. Bugüne kadar bu böyle oldu. İnşallah bundan sonra da böyle olacak. Çünkü dünyada ve ülkemizde tarımın değeri bir kat daha arttı. Zaten önemliydi. Çok önemli noktaya geldi. Ülkemizde şuanda kuraklık nedeniyle Orta Anadolu’da çiftçi ektiği tohumu geri alamazken biz geçen yıl hiç sulama yapmadan Bartın’da mısır yetiştirdik. Yani tarım ülkemizin kuzeyine doğru kayıyor ve bizde bunun farkındayız. Bunun için atılım yapmak istiyoruz. Bunun için basınla işbirliğimiz çok önemli. Yaptığımız yenilikleri duyurabilmek için sizlere çok ihtiyacımız var.

“Dane mısırdan çiftçimizin cebine kalan para 90 bin TL”

Biz şeffaf bir yönetim sergilemeyi tercih ediyoruz. Bu anlamda sosyal medyayı da kullanmaya çalışıyoruz. Biz arazi odaklı çalışan bir kurumuz. Birebir uygulamalı olarak çiftçinin bahçesinde eğitim veren bir kurum haline geldik. Bu projelerimize geçen sene fındıkla başladık. Bu projemiz 4 sene devam edecek. Bundan olumlu sonuçlar aldık. Bir mısır projesi yaptık. İlimizin mısırda ortalama kilosu 250 kiloyken bu sene 1200 dane mısırdan verim aldık. 42-43 dönüm alandan vatandaşımızın cebine girdi maliyetleri çıktıktan sonra 90 bin TL. Katkımızla birlikte 100 bin TL. Biz bu konularda avantajlı bir iliz. Biz bu avantajı kullanmak istiyoruz.

“Yeşil aksamlı bitkilerin Türkiye’de en iyi olduğu illerden biriyiz”

Biz susuz tarım yapsak bile ilimizin sabah çiği dahi mısırın çimlenmesi için yeterli. İlimizde yetişen ürünler, balımızla, mısırımızla, fındığımızla, örtü altımızla değerli ürünler. Biz elimizdeki ürünlerin gelişimini sağlasak ilimizin potansiyeli gerçekten iyi. Yeşil aksamlı bitkilerin Türkiye’de en iyi olduğu illerden biriyiz. Bizim biberimizin kalitesini komşu illerimizde yakalayamazsınız. Biz bunları bildiğimiz için bir ivme kazandırmak istiyoruz ve çıktığımız yolda da bası mensuplarımızı yanımızda görmek istiyoruz.

“Buğdayda geçen sene bir tarladan 700, başka bir tarladan 900 kilo verim aldık”

Geçen sene yaptığımız projelerin bu sene 4 katını teklif ettik. Hatta başka kaynaklardan da gelirse 7-8 katını teklif ettik. Biz mesai merhumu gözetmeksizin çalışacağız. Yeter ki Bartın tarımda ivme kazansın. Çünkü Bartın’ın gizli bir potansiyeli var. Bu potansiyelin ayağa kalması lazım. Bizim çevre şartlarımız ve ilimiz buna müsait. Bartın hububat memleketi olarak bilinmez. Biz geçen bir deneme yaptık. Sonuçlarını almadan sizlerle paylaşmadık. Bizim buğday verimimiz senede 250-300 kiloyken geçen yıl yaptığımız denemelerle bir tarlamızda 700 kilo, başka bir tarlamızda da 900 kilo verim aldık. Biz üreticilerimize hububat ekimini aşılamaya çalışıyoruz.

“İlimizdeki tarım metotlarını yenilemeye çalışıyoruz”

Biz maalesef atadan gördüğümüz geleneksel metotlarda tarım yapan bir iliz. O zamanın şartlarında atalarımızın teknikleri doğruymuş ama bugün için geçerli değil. Biz bunları yenilemeye çalışıyoruz. Biz fındıktan 40 kilo alırsak, dane mısırdan 250 kilo alırsak silajlık mısırdan 3 ton alırsak biz süt ineğinden 5 kilo süt alırsak bu hayvancılığı ve bitkisel üretimi yapamayız. Bugün başlangıç aşamasında 40 kilo süt veren ineğimiz var ve inşallah bu daha da artacak. Mısırda 1200 kiloya çıktık ve hedefimiz 1500-2000 tonlara çıkmak. Buğdayda 700-800-900 kiloları gördük. Fındıkta 300 kiloyu gördük. Bahçesinde 800 kiloyu geçmemiz çiftçimiz bu sene 2 tona ulaştı. Bu arkadaşımız inşallah seneye fındıkta 3 tona ulaşacak.

“Önümüzdeki sene ilçe ayırmaksızın modern bahçeler kuracağız”

Önümüzdeki sene ilçe ayırmaksızın modern bahçeler kuracağız. Sadece Bartın ölçeğinde çalışma yürütmüyoruz ve ilçelerimize de gidiyoruz. Kooperatiflerimizi canlandıracağız. Kooperatiflerle işbirliğimizi arttıracağız. Bunlar tabi biraz süreç, sabır ve gayret gerekiyor. İtalyan basınına da 2 kere kapak oldu. Azerbaycan’dan da teklif aldık. Komşu illerimizden de. Bu ilimiz adına memnuniyet verici bir durum.  Çalışmalarımızın izlenip takdir edilmesi bizi hem memnun hem de motive etti.”

“Çiftçilerimiz bizden habersiz dikim yapmasınlar.”

Önder bu açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin tarım yapmak isteyen bir çiftçiye toprağın hangi tarım ürününe elverişli olup olmadığı konusunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün destek sağlayıp saplamadığını sorması üzerine Önder şöyle konuştu:

“Biz arayan çiftçilerimize vurguladığım bir şey var: “Toprağınıza biz görmeden tasarruf kullanmayın.” Bize bu istekle başvuran bütün vatandaşlarımızın ki il ilçe fark etmiyor bizzat arazisine ekiplerimiz gidiyor ve arazisinin neye uygun olduğunu tespit ediyor. Bunun örnekleri çok. Birçok kere gittik ve gitmeye de devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın ben zaten bunu özellikle istiyorum. Bizden habersiz dikim yapmasınlar. Tarım da aynı inşaat işi gibi. Temel sağlam olursa üstüne koyarsınız. Bizim Bartın tarımınla ilgili en büyük sıkıntımız alt yapı.  Bunu bildiğimiz için biz zaten bunu özellikle istiyoruz. Biz arazinize gelmeden siz tarıma başlamayın. Biz araziyi önce bir etüt edelim. Bu konuda herkese gideriz.

“Bu sene 100 örnek fındık bahçesi daha kuracağız”

Fındıkta kurduğumuz bahçeler geçen sene 100 kişiyle başladık. Bu sene 100 kişi  daha ekledik. Geçen seneki 100 kişiyi de bırakmadık. Çünkü biz asıl verimimizi ikinci yıl alacağız. Biz bu sene 200 bahçeyi hasata kadar takip edeceğiz. Sadece gidip anlatıp dönmüyoruz. Bu çok büyük etki yarattı. Geçen sene bizi fındık bahçesine sokmayan bu sene daireye gelip bizi bahçesine davet ediyor.”

“Bartın’da ahır şartlarından dolayı hayvanlarda tüberkülozumuz çok yaygın”

Başka bir gazetecinin geçen sene Bakanlık tarafından çiftçiler dağıtılan hayvanların hasta hayvanlar olduğunu ve bundan dolayı ahırdaki diğer sağlıklı hayvanların da hastalandığı, Bakanlığın bu hayvanları sağlık tarafından geçirip geçirmediğini sorması üzerine de Yasin Önder, “Tabi ki Bakanlığımız sağlık taramasından geçiriyor. Ama bizim Bartın’da dışarıdan hiç hayvan gelmese de uğraş alanlarımızdan biri önümdeki günlerde de planladığımız eğitimlerden biri bu. Bartın’ımıza hayvan üşür mantığı çok yaygın olduğu için ki ben geldiğimde buna şahit oldum bir çiftimiz ahırın her yerini kapatmış hatta hayvanı oksijensizlikten öldü. Bizde böyle bir alışkanlık var. Bu ahır şartlarından dolayı hayvanlarda tüberkülozumuz çok yaygın. Tüberkülozun tedavisi yok ya hayvan direk kesilir ya da imha edilir. Bu hiç hayvanımız dışarıdan gelmese de yerel şartlarımız, ahır şartlarımız ve alışkanlıklarımızın kötü olması nedeniyle böyle bir sıkıntımız ilde var. Bunun çözümü de eğitim. Geçen gün birlikte gittik ve ilimizdeki en büyük besicilerimizden biri havalandırmasını zor ikna edip açtırdık” dedi.