Bartın'da 19 Mayıs coşkusu

Bartın, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 103. Yıldönümünü coşkuyla kutlandı. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş gençlere seslenerek 'Sevgili Gençler Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır' dedi. 19 Mayıs kutlamaları ise Ömertepesi Kapalı Spor Salonunda yapıldı.

Bartın'da 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda ilk tören Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilirken Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş, meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sundu. Kutlamalar ise Ömertepesi Kapalı Spor Salonunda yapıldı. Çarşamba günü resmen görevine başlayan Bartın Valisi Nurtaç Arslan ise Bartın’daki ilk 19 Mayıs kutlamalarına katıldı. Vali Arslan salondaki öğrencilerin, protokolün ve vatandaşların bayramlarını kutladı.

Akkaş; “Türk gençliği emanetine sahip çıkacak”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Akkaş salonda bulunan gençlere şu sözlerle seslendi:

 “Bugün milletimiz için büyük anlam ve öneme sahip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs in 103. Yıldönümünde, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk'ün “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir." diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı olmuştur. Temeli 19 Mayıs'ta atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Büyük önderimiz Atatürk, en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti'ni Türk gençliğine emanet etmiştir.

Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da emanetine sahip çıkacak, onun gösterdiği hedef olan, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için, üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecektir. Sevgili Gençler; Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve idealist insanlar olarak yetişmeniz için bizler, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” Sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ileride şahsınıza verilecek olan görevleri en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı tebrik ediyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.”

“Yılmadan, yorulmadan çalışacağımıza söz veriyoruz”

Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinden Orhangazi Serbest yaptığı konuşmada Atatürk’ün geleceği gençlere bırakmasındaki anlamı bildiklerini ifade ederek “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a yola çıkan milli mücadele kararlılığı, dalga dalga Anadolu'ya yayılarak milletimizin umutlarını çıkışlarının 103'üncü yıldönümünü gururla ve coşkuyla kutluyoruz. 103 yıl önce Samsun'dan yeşertmiş, talihini değiştirmiş ve nihayetinde kurtuluşuna vesile olmuştur. 19 Mayıs milli mücadelemizin fiili olarak başladığı gündür. 19 Mayıs demokrasiye, özgürlük ve bağımsızlığımıza olan sarsılmaz bağımızın sembolüdür. Bu önemli günün biz gençlere armağan edilmesinin anlamını biliyoruz sadece bilmek ile kalmıyor bilmenin bu sorumluluğunu, ağırlığını omuzlarımızda hissediyoruz. Bizler Çanakkale’yi yaşamadık ama biliyoruz ve milli iradeye olan inancımızı, hiç sönmeyen milli mücadele ruhunu Türk gençliği olarak 15 Temmuz'da bizzat yaşamış ve göstermiş olduk. Güçlü Türkiye idealine emin adımlarla yürümek için kendimizi çok iyi yetiştirecek, milli ve manevi değerlerimizden asla sapmayacak; demokrasi, hukuk, adalet ve insan hakları gibi kavramların içlerini doldurarak onlara olan bağımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Milletimiz var olduğu müddetçe şanlı bayrağımızı dalgalandıracağımıza, ecdadımızı ve milletimizi her daim onurlandıracağımıza Türkiye'yi ulusal ve uluslararası hedeflerine ulaştırmak için, yılmadan, yorulmadan çalışacağımıza söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm genç arkadaşlarımın bayramını kutluyor. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.” Dedi.

19 Mayıs gösterileri beğeni ile izlendi

Programın devamında öğrencilerin hazırlamış oldukları halk oyunu, Jimnastik, ekstrem, güreş ve judo gösterileri ise salonda bulunan seyirciler tarafından büyük alkış topladı. Öğrenciler ile birlikte salonda bulunan protokol üyelerinin hatıra fotoğrafı çekmesi ile program sona erdi.

 

 

 

 

Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu
Bartın'da 19 Mayıs coşkusu