Bartın 2 bin 149 depremzedeyi ağırlıyor

Bartın Valiliği, Kahramanmaraş depremleri sonrası bölgeden gelen 370 kişinin yurt ve kamu misafirhanelerinde, bin 724 kişinin yakınlarının yanında, 55 kişinin konutlarda olmak üzere toplam 2 bin 149 depremzedenin Bartın'da misafir edildiğini açıkladı.

Bartın 2 bin 149 depremzedeyi ağırlıyor

Bartın Valiliği, Kahramanmaraş depremleri sonrası bölgeden gelen 370 kişinin yurt ve kamu misafirhanelerinde, bin 724 kişinin yakınlarının yanında,  55 kişinin konutlarda olmak üzere toplam 2 bin 149 depremzedenin Bartın’da misafir edildiğini açıkladı. Valilik bunun dışında depremzedelerden 371 kişinin Bartın’daki sağlık kuruluşlarına başvurduğunu, başvuranlardan 4’ünün tedavisinin devam ettiğini ve 17 kişinin de taburcu edildiğini  ifade etti. Bin 746 depremzedeye psikososyal destek verildiğini kaydeden Valilik, 17 kişinin de iş başvurusunda bulunduğunu, bunlardan 9’unun a işe yerleştirildiğini belirtti. Deprem bölgesinden gelen 171 öğrencinin okullara nakli de yapıldı. Aynı zamanda 131 depremzede aile ve kişiye 191 bin TL para yardımı gerçekleştirildi.

236 kamyon ve tır yardımı

Bartın, bu zamana kadar da deprem bölgesine bin 1193 personel desteği, 126 araç, 49 iş makinesi, 46 mobil tuvalet 20 konteyner ve 236 kamyon ve tırla hijyen, gıda, battaniye, soba gibi yardım desteği sağladı.

Altay’a Vali ablasından sürpriz doğum günü

Bartın Valisi Nurtaç Arslan da Bartın’a gelen depremzede aileleri bir an olsun yalnız bırakmıyor. Her fırsatta ailelerle bir araya gelen Vali Arslan bu kapsamda Gaziantep’ten Bartın’a gelen ve bir konutta yerleştirilen Aydın ailesini ziyaret etti. Aileyle uzun uzun sohbet eden Arsan, Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü Derneği Başkanı Berna Şengün’ün de olduğu ziyarette engelli olmasına rağmen hayata karşı engel tanımayan Altay’ın da  sürpriz pastayla doğum gününü kutladı.

Depremzede çocuklara vali şefkati

Nurtaç Arslan, Mehmet Rıfat Efendi yurdunda kalan depremzedeleri de ziyaret etmeyi ihmal etmedi. depremzedelerle her zamanki gibi yakından ilgilenen ve onlarla sohbet eden Arslan, depremzede çocuklarla ise ayrı ilgilendi. Çocuklarla çocuk olan ve onlara bir abla, anne şefkatiyle sarılan Arslan, depremzedelerin yaralarının sarılması için maddi ve manevi her türlü yardım ve dayanışmanın sağlanacağını söyledi.  Nurtaç Arslan, yine yurtlardaki depremzedelere İl Sağlık Müdürlüğünce de koruyucu, tedavi edici ve psikososyal destek sağlandığını da belirtti.