Barodan Avukatlık Kanundaki değişikliklere tepki

Bartın Barosu, Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik yapılan değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi. Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, 'Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz' dedi.

Barodan Avukatlık Kanundaki değişikliklere tepki

Bartın Barosu, Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik yapılan değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi. Avukatların yaşadığı sorunların tahammül edilmez boyutlara ulaştığını ifade eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, “Ülkemiz aylardır corona virüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanununda barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

“Asıl muhatap barolar ve TBB’dir”

Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, barolar ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) olduğunu kaydeden Parlatır, “İleride, avukatlarımızın ve barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, barolar ve TBB olmalıdır. Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca  hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır” şeklinde konuştu.