Baro 'Vasfiye Çelikok davasını sonuna kadar takip edeceğiz'

Bartın'da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde katledilen Vasfiye Çelikok cinayeti sonrası açıklama yapan Bartın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Arzu Kaptan, 'Açık ve yüksek sesle 'yeter artık' diyoruz. Kadınların hayatı ölüme değil, yaşama adanmıştır. Hiçbir erkeğin emaneti malı, namusu değiliz. İnsanız. Eşitiz. Bireyiz. Bartın Barosu olarak açılacak ceza davasını sonuna kadar takip edeceğiz.' Dedi.

Baro 'Vasfiye Çelikok davasını sonuna kadar takip edeceğiz'

Bartın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Arzu Kaptan, Bartın’da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde katledilen Vasfiye Çelikok cinayeti sonrası açıklama yaptı. Baro Başkanı Ferhat Parlatır’ın da bulunduğu açıklamada Avukat Kaplan, Çelikok’un 5 yaşındaki çocuğunun göz önünde 20 defa bıçaklayarak canavarca ve vahşice katledildiğini kaydederek şöyle konuştu:

“Bugün ülkemizde 05 Aralık Kadın Hakları günü olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse, ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur" diyerek Türk kadınının sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasının önünü açmasının 88. Yılıdır.  

“20 kez bıçaklayarak öldürmüştür”

Böylesi önemli bir günü gururla, coşkuyla kutlamamız gerekirken ilimizde daha dün bir kadın cinayeti daha işlenmiştir. Vasfiye Çelikok isimli kadın eşi Aslan Çelikok tarafından 5 yaşındaki çocuğunun göz önünde 20 defa bıçaklayarak canavarca ve vahşice katledilmiştir.  Vasfiye Çelikok ayrı yaşamaya başladığı eşi hakkında şiddet gördüğü için birden fazla kez şikayetçi olmuş ve öldürüleceğinden korktuğu için de uzaklaştırma kararı almıştır. Buna rağmen cani kocası 4 Aralık 2022 tarihinde evin camlarını kırarak içeri girmiş ve Vasfiye Çelikok’u 5 yaşındaki çocuğunun gözü önünde 20 kez bıçaklayarak öldürmüştür.

“Kadın cinayetleri  toplumsal bir sorundur”

Vasfiye Çelikok, sosyal medya hesabından yaklaşık 3 ay önce yine kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Arzu Ar’ın haberinin altına “benim de sonum böyle olacak” diye yazmış ve tüm kadınların aslında nasıl da erkek şiddetine maruz kaldığı gerçeğini vurgulamıştır.  Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar.  Kadın cinayetleri  bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur.  Topluma hakim  erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere   devam edilmesi  ve kadının erkekle eşit  birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur.

“Yasalar etkin bir şekilde uygulanmalı!”

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok dünya ülkesinden önce Türk Kadınına tanıdığı haklar ile verdiği değerin günümüzde de aynı özen ve hassasiyetle sürdürülmesi Devlet’in en önemli önceliği olmalıdır.   Devlet  kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir.  Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

“Cinayeti davasının takipçisi olacağız”

Açık ve yüksek sesle “yeter artık” diyoruz. Kadınların hayatı ölüme değil, yaşama adanmıştır. Hiçbir erkeğin emaneti malı, namusu değiliz. İnsanız. Eşitiz. Bireyiz. Vasfiye Çelikok için çok üzgünüz. Kendisine Allah’tan rahmet kederli yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bartın Barosu olarak açılacak ceza davasını sonuna kadar takip edeceğiz. Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinayet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.  Biz, Bartın Barosu Kadın Hakları komisyonu olarak Vasfiye Çelikok cinayeti davasının takipçisi olacağız. Kadınların haklarını, kadınların eşitliğini savunmaya devam edeceğiz.”