Barış Akarsu, doğum gününde sevenleri tarafından anılıyor

Amasra'nın hırçın dalgası, Anadolu Rock'ın sürmeli çocuğu ve şarkıları ile hala listelerde yer alan Barış Akarsu, ölümü ile tüm Türkiye'yi yasa boğmuştu. Doğum gününde genç şarkıcı yeniden Türkiye'nin gündemine gelirken, sevenleri doğum gününde Barış Akarsu'yu anıyor.

Barış Akarsu, doğum gününde sevenleri tarafından anılıyor

 

Erkan Hızoğlu

 

Katıldığı yarışma ile Türkiye’nin gönlünü fetheden ünlü şarkıcı Bartınlı Barış Akarsu ölümü ile de tüm Türkiye'yi yasa boğmuştu. Yaşasaydı bugün 45 yaşında olacak Barış Akarsu, doğum gününde ünlü sanatçı sevenleri tarafından yine hasretle anılıyor.

Barış Akarsu (29 Haziran 1979, Zonguldak - 4 Temmuz 2007, Muğla), Türk şarkıcı ve oyuncudur. 2004 yılında, profesyonel anlamda müzik yapmak için arkadaşlarının ısrarı üzerine ATV'de yayımlanan Akademi Türkiye adlı yarışmaya katıldı. Uzun süre yer aldığı yarışmada Haluk Levent ve Deniz Arcak gibi birçok isimle düet yaptı. Yarışmada birinci olmasının ardından ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Ocak 2005'te, beş ay kadar sürdürdüğü çalışmaların ardından "Islak Islak" adını verdiği ilk albümünü çıkardı. Bu albümden ilk olarak söz ve müziği Cem Karaca'ya ait olan ve albümle aynı adı taşıyan "Islak Islak" adlı şarkıyı yayımladı.

İlk albümündeki "Islak Islak" şarkısının yanı sıra, "Mavi", "Kimdir O", "Bir Kasaba Akşamı" ve "Amasra" gibi diğer şarkıları da oldukça beğenildi ve bu şarkılara da video klipler çekildi. Yine bu albümde, bir ilahi olan "Gel Gör Beni Aşk N'eyledi" adlı eseri de seslendirdi ve klibe aldı. 2005 yılında birçok konser verdi, çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıldı. İlk albümünün ardından Türkiye çapında tanınmaya başladı.

2006 yılının başlarında ikinci albümünün hazırlıklarına başladı. "Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek" adını verdiği albümü, Ağustos 2006'da yayınlandı. Albümde yer alan "Ben" ve "Yeter Be" adlı şarkıların söz ve müziği kendisine aittir. "Vurdum En Dibe Kadar" adlı şarkının klibini albümle birlikte yayımladı. Albüm çıktıktan kısa bir süre sonra, 2006–2007 yılları arasında Star TV'de yayımlanan "Yalancı Yarim" adlı dizinin başrolünde Merve Sevi ile birlikte oynamaya başladı. "Yaz Demedim" adlı şarkısının klibini bu dizinin çekimlerinde gerçekleştirdi. Ayrıca dizi için birkaç şarkı daha yaptı.

2006 ve 2007, Barış Akarsu'nun kariyeri için yoğun yıllar oldu. 9 Mayıs 2007'de düzenlenen 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En İyi Rock Sanatçısı Ödülü'nün sahibi oldu ve ödülünü Murat Göğebakan takdim etti.

Barış Akarsu, dizi çekimleri ve konserler devam ederken, 28. yaş günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı, saat 22.30 civarında, Muğla'nın Bodrum ilçesine 5-kilometre mesafedeki Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirdi. 5 gün yoğun bakımda kalan Barış, 4 Temmuz 2007 tarihinde öldü. Ölümünden altı ay sonra, 2008'de, stüdyoda ve oynadığı dizide seslendirdiği parçalardan oluşan "Ayrılık Zamansız Gelir" adlı albümü yayımlandı.

İlk yılları

Barış Akarsu, 29 Haziran 1979 tarihinde Hatice ve Selahattin Akarsu çiftinin oğulları olarak Zonguldak'ta doğdu.[5] Okul hayatına Bartın ilinin Amasra ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet İlkokulu'nda başladı ve ardından ortaokul öğrenimini bitirdi. Ortaokuldan sonra Amasra Lisesi'ne gitti ve burada lise öğrenimini tamamladı.

Barış, küçük yaşlarda iken şehre gelen müzisyenleri seyrederek onlardan ilham aldı ve daha sonrasında mızıka, flüt, klavye ve gitar gibi enstrümanlar çalmaya başladı. Çocukluk yıllarında müziğin yanı sıra spora da ilgi duymaktaydı. Dört yıl boyunca basketbol oynadı ve ardından karate ile ilgilendi. Bir süre bu sporlara devam ettikten sonra, lise yıllarında Amasra Yelken Kulübü'nde profesyonel olarak yelkencilik yaptı. Liseyi bitirmesinin ardından müzisyenliğin yanında animatörlük de yaparak Antalya'da yaşamaya başladı. Sonrasında Karadeniz Ereğli'ye yerleşti ve buradaki barlarda müzisyen olarak çaldı. Diğer yandan yerel radyo ve televizyon kanalları için programlar hazırlamaya başladı.

Barış, bir süre de Ankara'da barmenlik ve garsonluk gibi bazı işler yaptı. 2004 yılında, arkadaşlarının ısrarı üzerine Atv'de yayımlanan "Akademi Türkiye" adlı yarışmaya katıldı. Yarışmada seyirciler tarafından yoğun ilgi ve sevgiyle karşılandı. Rock ve Anadolu rock tarzında şarkılar seslendirdi. Seslendirdiği şarkılar oldukça beğenildi. Yarışmada gördüğü ilgiyle finale kadar gelerek birinci oldu.

Kariyeri

2004–2005: Akademi Türkiye ve Islak Islak

Barış Akarsu, lise yıllarında 1970'ler ve 1980'li yılların rock, hard rock ve heavy metal grupları ve sanatçılarından etkilendi. 2000'li yılların başında çeşitli barlarda ve mekanlarda müzisyen olarak çalmaya başladı. Arkadaşlarının ısrarı üzerine Atv'deki "Akademi Türkiye" adlı müzik yarışmasına katıldı.[8] 1 Mart 2004 tarihinde yayımlanmaya başlayan yarışmanın sunuculuğunu Öykü Serter yapmaktaydı.[9] Meral Okay, Pelin Akat, Pieter Snapper, Yüksel Aytuğ, Reha Muhtar ve Cem Ceminay gibi isimler de bu yarışmanın jüri üyeliğini yapmaktaydı. Yarışmanın büyük ödülü bir albüm ve uluslararası başka bir yarışmaya katılmaktı. Yarışmada yarışmacılar, üç ay boyunca kaldıkları odalarda canlı performanslar sergileyerek haftanın sahnesine hazırlanırlar ve sahne performanslarına göre elemeye girerlerdi.

Barış Akarsu bu yarışmada Haluk Levent ve Deniz Arcak gibi birçok isimle düet yaptı. İzleyici tarafından oldukça sevildi ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Haftalarca kaldığı yarışmada birinci oldu, ancak yarışma finalinin iptalinden dolayı büyük ödülden yararlanamadı. Yine de çok istediği ve hep hayalini kurduğu albümü için çalışmalara başladı. Dört buçuk ay kadar süren çalışmalarının ardından, "Islak Islak" adını verdiği ilk albümünü Ocak 2005'te Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sundu. Albümün adını taşıyan ve bir Cem Karaca şarkısı olan "Islak Islak" adlı şarkıya klip çekti ve albüm yayımlandığı gün bu video klip de yayımlandı. Albümde toplam on şarkı bulunuyordu ve albümün yapımcılığı Serdar Öztop tarafından üstlenilmişti.

Albüm yayımlandıktan bir hafta sonra Barış Akarsu, Beyoğlu'nda yer alan Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde bir tanıtım konseri gerçekleştirdi. Bu konsere yoğun bir ilgi vardı. 2005 yılında konser görüntülerinden oluşan bir video ile "Mavi" adlı şarkısının klibini yayımladı. 27–28 Ağustos 2005 arasında düzenlenen "Barışarock" adlı iki günlük bir festivalin 28 Ağustos'taki bölümünde sahne aldı, sahnede albümünde bulunan şarkıları seslendirdi. Albümde üçüncü klibini "Kimdir O" adlı şarkısına çekti. Şarkının sözleri ve video klibi o dönemde büyük yankı uyandırdı. "Kimdir O" parçasının klibi savaş karşıtı bir klip olduğundan ve o dönemde Amerika–Irak Savaşı olmasından dolayı, müzik kanalları bu klibi yayımlamaktan çekindi. Akarsu, "Kimdir O?" şarkısıyla Amerikan emperyalizmini eleştirdi ve klibinde Amerikan askerlerinin Irak Savaşı'ndaki görüntülerini gösterdi.

Kimdir O şarkısında "Tanrısı para, kendine köle. Sözleri zehir, onu dinleme. Sadık uşaklar eteğini öper. Korku üretir, süsleri gizler." sözleriyle dönemin ABD başkanı George W. Bush'a gönderme yaptı ve hırsına, egosuna yenik düşen, birçok canın kayıp gitmesine çanak tutan tüm kötü liderlere seslendi.

"Islak Islak" albümündeki "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" adını taşıyan ve bir ilahi olan esere, konser görüntülerinden oluşan bir video klip hazırladı. Ardından "Amasra" isimli slow şarkısına yine konser görüntülerinden oluşan bir video klip yayımladı. Bu arada birçok televizyon ve radyo programına katılan Barış Akarsu, yoğun olarak konser vermeye devam etti. İlk albümünde bulunan altıncı ve son klibini "Bir Kasaba Akşamı" adlı şarkısına çekti. Rock ve Anadolu rock tarzında olan Islak Islak albümü oldukça beğenildi ve bu albümü sayesinde Türkiye çapında daha çok tanınmaya başladı. 8 Nisan 2006'da, İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından 2005 yılının en iyilerinin seçildiği ödül töreninde "Cem Karaca Özel Ödülü'nü" kazandı. İlk albümünün başarısının ardından ikinci albümü için çalışmalara başladı.

2006–2007: "Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek" ve Yalancı Yarim

İlk albümünün yarattığı etkiden sonra büyük bir hayran kitlesi elde eden Barış Akarsu, 2006 yılının şubat ayında başladığı ikinci albümünün kayıtlarını yaklaşık dört ay sürdürdü ve haziran ayında albümü tamamladı. Ağustos 2006'da çıkardığı ikinci albümüne "Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek" adını verdi. Albümden ilk olarak "Vurdum En Dibe Kadar" adlı şarkısını video klip olarak yayımladı. Bu albümde toplam on iki şarkı bulunuyordu. "Ben" ve "Yeter Be" adlı şarkıların söz ve müziği ise kendisine aitti. Fuat Saka'nın 1997'de yayımladığı Lazutlar adlı albümde yer alan "Rapatma (Vira Vira)" adlı şarkıyı albümünde seslendirdi.

Albüm çıktıktan kısa bir süre sonra, 2006–2007 arasında Star TV'de yayımlanan ve Şengül Halat'ın yönettiği "Yalancı Yarim" adlı dizide Merve Sevi ile birlikte başrolde oynamaya başladı. Tarık Tekelioğlu adlı bir karakteri canlandırdığı bu dizide Akarsu, seslendirme sanatçısı Umut Tabak tarafından seslendirildi. Albümün en çok ses getiren parçalarından biri de "Yalancı Yarim (Gözlerin)" adlı slow parça oldu. Albümünde yer alan şarkıları oynadığı dizide de seslendirdi

Albümden sonra Ceyhun Yılmaz Show, Televizyon Makinesi ve Gençlik Her Zaman gibi birçok televizyon programına katıldı. Aynı dönemde oynadığı dizinin reytingleri oldukça iyi gitmekteydi, konserleri de son derece yoğundu. 9 Mayıs 2007 Çarşamba günü, İstanbul Gösteri Merkezi'nde, Kral TV tarafından düzenlenen 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreni'nde En İyi Rock Sanatçısı Ödülü'nün sahibi oldu. Ödülünü yine bir rock sanatçısı olan Murat Göğebakan'ın elinden aldı ve Göğebakan, ödülü kimin aldığını söylemeden önce yaptığı konuşmada, ''Savaşsız bir dünyada tertemiz akan bir su gibi, Barış Akarsu'' diyerek ona ödülünü takdim etti. Barış, 2007 yılında konserlerine hız kesmeden devam etti ve kariyerinin en parlak dönemlerinden birini yaşadı.

Ölümü

Barış Akarsu, oynadığı "Yalancı Yarim" dizisinin sezon finali çekimleri bittikten sonra tatil yapmaya gitti. 28. yaş günü olan 29 Haziran 2007 Cuma günü, akşam saat 22.30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı'nda bir trafik kazası geçirdi.

Otomobilde bulunan Zeynep Koçak (24) ve Nalan Kahraman (37) olay yerinde öldü. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi ve acil serviste kalbi yeniden çalıştırıldı.[20] Barış Akarsu'nun kaldırıldığı hastaneye binlerce kişi bir anda büyük umutlarla akın etti, fakat yoğun bakımda olduğu için hayati tehlikesi sürüyordu.

Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Barış Akarsu, beş günlük yoğun bakımın ardından, 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü, saat 20.10 sularında öldü. Ancak ölümü 23.10'da açıklandı. 20.10 sularında kalbi durduktan sonra tekrar çalıştırılmaya çalışıldığı söylendi. Hayatını kaybetmesiyle birlikte müzik ve sanat camiası büyük bir şoka uğradı. Genç yaşta ölen sanatçının cenaze törenine de binlerce kişi katıldı. Barış Akarsu'nun ölümünün ardından, oynadığı "Yalancı Yarim" dizisi ve yeni hazırladığı albüm yarım kaldı. Yalancı Yarim dizisinin yeni sezonunun çekilmemesi kararı alındı ve dizi yayından kaldırıldı. Genç yaşta hayata veda eden Akarsu, Amasra'da toprağa verildi.

Ölümünden sonra

Barış'ın ölümünden altı ay sonra, daha önce kayıt aldığı ve oynadığı dizide seslendirdiği şarkılardan oluşan, kendi adına düzenleme bir albüm yapıldı. Ayrılık Zamansız Gelir adı verilen bu albümde on iki şarkı yer aldı. Albümde yer alan "Resimdeki Gözyaşları", "Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş" ve "Sevdim Seni Bir Kere" gibi cover şarkılar çok beğenildi. Leman Sam'ın 1992 yılında çıkardığı Ayak Sesleri adlı albümünde bulunan "Rüzgar" adlı şarkı, Barış Akarsu'nun bu albümünde de yer aldı ve albümden sadece bu parça kliplendirildi. 2008 yılının en çok dinlenen albümlerinden biri oldu. Ayrıca albümde Barış Akarsu'nun canlı performanslarının ve kliplerinin yer aldığı bir DVD de vardı.

2008 yılının Ocak ayında, "Yalancı Yarim" dizisinde söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin içinde olduğu ve 28 yıllık hayatından kesitlerin paylaşıldığı bir belgesel DVD çıkarıldı.

Türk heykeltıraş Tankut Öktem, merhum sanatçının anısına heykelini yapmaya karar verdi.[24] Üç metre olacak olan bu heykeli, Öktem'in vefat etmesinden dolayı yardımcıları tamamladı. Bu heykel, sanatçının ölüm yıldönümü olan 4 Temmuz 2008'de, Birinci Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali'nde Amasra'ya dikildi.[25] Ölümünün birinci yılında, kaza yaptığı kavşağın adının "Barış Kavşağı" olarak değiştirilmesine karar verildi ve 'ölüm kavşağı' olarak nitelendirilen noktada var olan kusurun giderilmesi için 2009 yılının Aralık ayında çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar 2012 yılında tamamlandı ve kavşak yeniden kullanıma açıldı.

Annesi, oğlunun filmini izleyemeden vefat etti

Son olarak, Barış Akarsu'nun hayat hikâyesini konu alan 2022 yapımı "Barış Akarsu "Merhaba" filmi 18 Kasım 2022 tarihinde vizyona girdi. Filmde Akarsu'yu İsmail Ege Şaşmaz, sevgilisi Zeynep Koçak'ı ise Almila Ada canlandırdı.

Barış Akarsu'nun annesi Hatice Akarsu, oğlunun hayatının beyaz perdeye yansıtıldığı bu yapımı izleyemeden 4 Kasım 2021'de hayatını kaybetti. Ancak filmi, babası Selahattin Akarsu ve kardeşi Nesrin Akarsu izledi. Barış'ı canlandıran İsmail Ege Şaşmaz, bizzat sanatçının babası ve kız kardeşiyle de görüştü.