Bankoğlu'dan Kurucaşile ziyareti

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü'nde esnaf ziyaretlerinde bulundu vatandaşların sorunlarını dinledi.

Bankoğlu'dan Kurucaşile ziyareti

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, partililerle birlikte Kurucaşile ve Tekkeönü'nde sosyal mesafe ile maske tedbirlerine riayet ederek esnaf ziyaretlerinde bulundu; vatandaşların görüş, talep ve önerilerini dinledi.  Bankoğlu, Bartın genelinde de salgın sürecinin her türlü olumsuz etkilerinin gerek sağlık gerekse de ekonomi alanında derinden hissedildiğini ifade etti. Kurucaşile ve Tekkeönü'ndeki vatandaşlara, COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek noktasında gösterdikleri duyarlılık ve hassasiyet için ayrıca teşekkür ederek alınan tedbirlere uymanın değer ve önemini bir kez daha vurguladı.

“Bölgedeki turizm geliri durma noktasında”

Kurucaşile ve Tekkeönü'ndeki genel durumla ilgili ise Aysu Bankoğlu, "Şehrimiz genelinde, hemşehrilerimize ulaşarak onların sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz. Kurucaşile ve Tekkeönü'nde işçilerimizle, bakkallarımızla, berber esnafımızla ekonomik durum hakkında konuştuk. Bölgede, COVID-19 salgını öncesinde de ekonomik anlamda zor günler yaşanıyordu. Böyle bir durumun oluşmasında, büyük illere verilen göçün ve iş imkânlarının günden güne azalmasının da şüphesiz büyük payı var.  Geçmişten taşınan sorunlar, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın problemiyle de birleşince ekonomik yönden olumsuz bir tablo karşımıza çıkıyor. Ayrıca, bölgenin normal şartlarda turizm yönünden de elde edebileceği kazancın, salgın şartlarında durma noktasına geldiğini düşünerek gerek esnafımızı gerekse de yöreyi bu zorlu şartlar altında değerlendirmek gerekir" dedi.

“Ana mesele geçim sıkıntısıdır”

Aysu Bankoğlu, aslında, ülkemizin genelinde de, ifade ettiği ekonomik gidişatın hâkim olduğunun altını çizdi ve "Hepimiz biliyoruz ve özellikle bu zor dönemde çok daha iyi anladık ki, her şeyin başı sağlık. Bununla birlikte yurttaşlarımızın geçim, aş ve iş dertlerini de kesinlikle göz ardı edemeyiz. Ulusal zeminde, AKP tarafından, daha başka önemli konular varmışçasına tartışmalar sürdürülmeye çalışılıyorsa da ana mesele, iş ve aştır; geçim sıkıntısıdır. Bu alandaki sorunları, yalnızca ama yalnızca pandemi sürecine bağlamak da aslında yanlıştır; zira dediğim gibi ekonomik olarak savrulduğumuz bir süreç devam ederken COVID-19 salgını ülkemize de sıçradı. Tüm ülke genelinde, ayağı yere basan ve tüm ekonomik aktörlere güven aşılayan, sorumlu bir çıkış stratejisi takip edilmesi gerekecek. Henüz böyle bütüncül bir stratejinin AKP tarafından ortaya konduğunu, ne yazık ki, göremedik. Bu ciddi eksikliğin yanı sıra Kurucaşile ve Tekkeönü özelinde de yeni iş imkânlarının yaratılması gerektiği açıktır” şeklinde konuştu.

“Balıkçılar Tekkeönü Limanın temizlenmesini istiyor”

Bankoğlu, ülke sathındaki ekonomik gidişatın düzelmesi konusunda her ne kadar net adımlar göremeseler de bu durumun herhangi bir şekilde umutsuzluk vesilesi olmaması gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, çözümün, vatandaşın değil; tam tersine devletin fedâkarlık yapmasından geçtiğinin altını çizdi. Tekkeönü'nde, balıkçıların kendisine ilettiği limanla ilgili sorun hakkında da Bankoğlu, "Bölgedeki balıkçılar, Tekkeönü Limanı'nda temizlik ve tarama çalışması yapılmamasıyla ilgili sorunu bana aktardılar. Limanın yer aldığı alanın, kum ile diğer öğelerden temizlenmesi ve böylelikle fiilen kullanıma açılması, tekneleriyle limana girebilme talebinde bulunuyorlar. Dile getirdikleri çözüm bekleyen bu durumu da özellikle vurgulamak isterim" ifadelerinde bulundu.