Bankoğlu: ''Suçu şehit madenciye yıkmaya çalışıyorlar'

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra TTK Müessesindeki incelemeleri esnasında Maden Kazası Meclis Araştırma Komisyonuna yaptığı sunumda patlama sırasında görev yapan barutçu Öner Yıldız'ın iki kere ateşleme yapmış olabileceğini ve kazaya bu ateşlemelerin sebep olabileceğini iddia eden TTK'ya ateş püskürdü. Bankoğlu: 'Hala hiçbir şekilde hesap vermemiş olanlar, şimdi de suçu şehit madenciye yıkmaya çalışıyor' dedi.

Bankoğlu: ''Suçu şehit madenciye yıkmaya çalışıyorlar'

14 Ekim 2022 tarihinde Amasra’da meydana gelen maden faciasının ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Amasra’ya gelerek Amasra TTK Müessesinde incelemeler yapmıştı. Komisyon 9. Toplantısını Amasra’da yaparken Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğünce, komisyon üyelerine, kazanın oluş nedenlerine ilişkin önemli bir sunum yapıldı.  Komisyon tutanaklarına da yansıyan ve TTK yetkilileri eşliğinde TTK’ya bağlı Kozlu Müessesesi Müdür Yardımcısı Yusuf Aydın tarafından yapılan sunumda, facianın meydana gelmesindeki en kuvvetli ihtimalin uygun olmayan ateşleme işlemi olduğu, patlama sırasında görev yapan şehit madenci Öner Yıldız’ın barutçu olarak görev yaptığı ve uygun olmayan bir şekilde iki kere ateşleme yapmış olma ihtimalinin olduğu, bu ateşlemelerin de patlamaya neden olduğu iddia edildi.

“Şok edici bir iddiayla karşımıza geldiler”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, patlamaya barutçu şehit madenci Öner Yıldız’ın iki kere ateşleme yapmış olma ihtimalinin olduğu ve patlamaya bu ateşlemelerinin sebep olabileceğini iddia eden TTK’ya ateş püskürdü. TTK Genel Müdürlüğü tarafından olayın faturasının barutçu olarak görev yapan şehit madenci Öner Yıldız'a kesilmesinin adeta bir skandal olduğunu belirten Bankoğlu, “Bundan daha bir iki hafta önce mecliste bize yaptıkları sunumda, facianın oluşumuyla ilgili bile doğru düzgün bir bilgisi olmadığını belirten TTK Genel Müdürlük yetkilileri, geçtiğimiz hafta Bartın'da şok edici bir iddiayla karşımıza geldi. İddiaya göre patlamanın sebebi yanlış ateşleme ve bu ateşlemeyi yapan barutçu. Bu iddiayla ilgili halkımızın ve özellikle de maden şehitlerimizin ailelerimizin bilmesini istediğim çok önemli sorunlar var. Her şeyden önce, madende yangın hala devam ederken, elde yeterince kanıt yokken, kendini savunma imkanı bulunmayan bir maden şehidimizi bu şekilde zan altında bırakarak kamuoyunda kanaat oluşturacak bu gibi iddiaların ortaya atılması çok yanlış. Ayrıca şu da var, patlama iddia edildiği gibi ateşleme sebebiyle oluşmuşsa; arın bölgesinde ateşlemeyi yapan şehit barutçunun cenazesinde yanık bulunması gerekir ancak otopsi raporları bize böyle olmadığını gösteriyor. Otopsi raporlarında arında madencilerimizi zehirlenme sebebiyle kaybettiğimizi belirtiliyor. Öte yandan, patlamanın olduğu gün ve öncesinde metan gazı seviyesinin defalarca alarm seviyesini gösterdiğini de biliyoruz. Buna rağmen gerekli önlemleri almayan idarecilere suç bulunmazken, barutçunun üzerinden bir suç kanaati yaratmak düpedüz dikkatleri başka yere çekme çabasıdır” dedi.

“Emirlerinde çalışan işçiye suç isnat ediyorlar”

Bankoğlu, yapılan TTK sunumunun ve TTK'nın hazırladığı Amasra Maden Kazası Kanaat Raporunun kurumun eksikliklerine yönelik önemli ipuçları verdiğini de belirterek “Biz TTK’ya iddialarını neye dayandırdıklarını sorduğumuzda, kurum görevlileri bize madencilerin kurum tarafından idari soruşturma geçirdiğini, oradaki ifadeler sebebiyle de ateşlemede sorun olduğu kanısına vardıklarını söyledi. Bize aktarılan madenci ifadelerinin hepsi daha önce barutçu olarak görev yapmış madencilerin ifadeleri ve bu ifadeler de ATİM’de ateşleme işleminin patlamadan çok öncesinden beri kurallarına uygun olmayan bir şekilde yapıldığını yönünde. Yani iddialar doğruysa, 14 Ekim’de 42 canın yitimine sebep olduğu iddia edilen hata, bir günlük bir hata değil. Bunu da denetlemesi gerekenler, böyle bir yanlış varsa bunu önlemesi  gereken kişilerse ellerini kollarını sallayarak geziyor! Bu nasıl bir adalet?! Barutçunun doğru ateşleme yapıp yapmadığını kim denetler diye soruyoruz TTK görevlilerine, sorularımız geçiştiriliyor. Maden şehidimizi zan altında bırakan bu iddiaları ortaya atarken,  kuralına aykırı iki ateşleme yapıldığını kontrol ettiniz mi, bundan emin misiniz diyoruz, hayır tahmin diyorlar. Tahminler üzerinden bir şehidimiz zan altında bırakılıyor, ama üzerinde delillerle suç isnat edilmiş olan idarecileri soruşturmaya bile zahmet etmiyorlar. Çünkü ATİM’deki bu facianın,  faciaya sebep olan ihmallerin  denetlenmesinden sorumlu olan yer, TTK. Kendileri yani. TTK’nın sorumluluğunda bir yerde bir süredir yanlış ateşleme yapılıyorsa eğer, bu da TTK yöneticilerinin denetim zaafiyetidir. TTK burayı denetlememiş, kendi sorumluluğunu görmek yerine, emrinde çalışan şimdi de şehit olan madenciye suç isnat ediyor. Yazıktır!” şeklinde konuştu.

“TTK Genel Müdürünün ve Yardımcılarının sorgulanması gerekiyor”

Bankoğlu açıklamalarına, “TTK Genel Müdürü’nün, Genel Müdür Yardımcısının sorgulanması, görevden uzaklaştırılması ve hakim karşısında hesap vermesi gerekmektedir. Bu kadar basit. Bu sorgulama kamu vicdanı için, Amasra halkının ve maden şehidi ailelerinin içlerinin bir nebze soğuması için, bu ülkede adaletin tecelli etmesi ve adalet inancının korunması için hayati önemdedir. Bizler bu adaletin yerine gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz, ama kamuoyunun desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu ülkede yaşanan maden facialarının neredeyse hiçbirinde sorumlulular doğru düzgün hesap vermedi. TTK yetkililerinin de bu duruma ve siyasi bağlantılarına güvenerek ucuz iddialarla kendi sorumluluklarından kaçmaya çalıştığını üzülerek görüyorum. Benzetmek her ne kadar içimi acıtsa da, adalete hükmeden tilki olduğunda, tavuklar daima suçlu bulunacak, diye bir söz vardır. Burada da onu görüyoruz, 42 madencinin vebalini yine onlardan birine yıkıp, kurtulma hesabı yapanlar bu milletin vicdanının da ayrı bir mahkemesi olduğunu unutmasın” sözleriyle  son verdi.