BANKOĞLU'NDAN TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Danıştay 6'ncı Dairesi'nin, Amasra'da yapılmak istenen termik santralin Çevre Düzeni Planı'nda (ÇDP) yapılan değişikliği iptal etmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Bankoğlu, 'Hukuk işledi. Kâbus, mutlu sonla bitti' dedi.

BANKOĞLU'NDAN TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Amasra’da yapılması planlanan termik santralin Çevre Düzenleme Planı’nın Danıştay tarafından iptal edilmesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Bankoğlu “Ne mutlu ki cennet Amasra’mız kuşaklar boyu Çeşm-i Cihan olarak güzelliğini koruyacak. Termik santrallerin neden olduğu hava ve çevre kirliliğine bağlı ciddi hastalıklara Amasra’dan davet çıkmadı. Yaydığı gazlar ve radyasyonla başta Amasra olmak üzere çevresinde yaşayan herkesi, tarım arazilerini, denizi, ormanları ve elbette insanlarımızı zehirleme girişimi olan termik santrale karşı duran herkes kazandı. Bugünümüzü, yarınımızı, doğmamışların geleceğini koruduk. Bu tür girişimlerin bir daha olmamasını dilerken Bartın Platformu şemsiyesinde birleşmiş olan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Danıştay 6. Dairesi’nin vicdanları rahatlatan, içimize su serpen kararını da kutlamak istiyorum. Çünkü hukukun işlediğini görmek Bartınlılar için büyük mutluluk, benzeri davaların sonucunu bekleyen yurttaşlar için de büyük umut olmuştur.”dedi.

Bankoğlu, yapılmak istenen termik santral kâbusunun mutlu sonla bittiğini, yıllardır bir an bile vazgeçmeden sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının peşinde olanlara teşekkür etti. Bankoğlu sözlerine devam ederken “Pek çok şirketin çoğunlukla para kazanmak dışında zerre kaygıları olmadığını biliyoruz. Biliyoruz ama onlar da Amasralıları, Bartınlıları tanımamışlar demek. Kararlılığımız, hukukun bağımsızlığına duyduğumuz inançla yol almıştır. Elbette morallerimizin bozulduğu, en başa döndüğümüz, hayal kırıkları ile geçirdiğimiz pek çok tatsızlığa rağmen vazgeçmedik. Termik ihtimali bile kâbus görmemize neden oluyordu. Amasra’da hem rahat hem de temiz nefes almaya devam edeceğiz. Dilerim ki Türkiye’nin başka güzel köşelerinde aynı mücadeleyi sürdüren platformlar da siyasi baskıdan uzak, hakkaniyetli kararlara kavuşurlar.” diyerek açıklamasını bitirdi.