Bankoğlu'ndan 1 Mayıs açıklaması

CHP Bartın Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. Aysu Bankoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ' Bayramsız bayramların bitmesine, kutlayacağınız bayramların gelmesine az kaldı.' dedi.

Bankoğlu'ndan 1 Mayıs açıklaması

CHP Bartın Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. Aysu Bankoğlu, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bankoğlu konuşmasında “13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1 Mayıs’ta emeğin, emekçinin, alın terinin ve dünyanın en zor işini yapan madencilerimizin ilk akla geldiği bölgemizde olması elbette tesadüf değildir. 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı kutlu olsun.

Dünyanın en zor işini, ülkemizde dünyanın en acılı, en kederli, en adaletsiz işine dönüştüren, sırtını saraya dayamış olanların “Başınıza gelenleri hak etmişsiniz” diyebilecek kadar dilinin uzadığı bu karanlık dönemin bitişini de 1 Mayıs’ta müjdeliyoruz.

 

Cumhuriyetimizin 100.yılında; insanlıktan, ahlaktan, hak, hukuk ve adaletten nasibini almamış, kalplerinin karasıyla millete hakaret etmeyi marifet sanan bu kibirlileri temizlemiş olacağız.

Sosyal demokrasiyi; yüz yıllık cumhuriyetimizde benimsemiş olan asırlık partimiz, tüm emekçilere kutlanacak 1 Mayıs’ların sözünü vermekle kalmıyor, insanca yaşayacakları bir gelecek sözü veriyor. Bu ucube yönetimin, bu beceriksiz hükümetin yüzünden açlık sınırı 10 bin liraya dayanırken, yoksulluk sınırı 34 bin liraya dayandı. Şu rakamlara bakın!

 

Asgari ücreti 8 bin 500 liraya çıkarmakla övünüp 30 liraya dayanmış soğanı küçümseyen, 300 lirayı geçen kıyma fiyatlarıyla kasapları kuyumcuya çevirmiş olan bu hükümetin tutunacak dalı kalmamıştır. Milletin bu hükümete verecek bir canı kaldı. 2023 dünyasında Türkiye’yi gelişmişlik göstergesi olacak her alanda sonlarda, tüm olumsuzlukların da en başında olan bir ülkeye çevirdiler. Tüm vatandaşlarımız şunu hiç unutmasın; yolsuzluk ve israf musluklarını kestiğimiz anda ülkenin beynine oksijen gidecek.

 

Açlık sınırının 10 bin liraya dayandığı, emekçinin ve işçinin ölüm kalım savaşı verdiği, her yanından bereket fışkıran ülkemizde çürük malın millete olgun sebze meyve diye kazıklandığı, insanını açlıkla sınayan bu ucube rejimin sarayında günde 18 milyon lira harcandığını da hiç unutmayın. Sarayın bir günde harcadığını, 2 bin 118 işçinin bir ayda kazandığını sakın unutmayın. O saray ki; bir yılda sizlerin vergisini öyle bir hortumluyor ki… 773 bin kişinin maaşı 1100 odalı sarayın elektriği, bonfilesi, ejder meyvesi oluyor. Bunları unutmayın ki, milletini ne kadar düşündüğünü, sevdiğini anlayın. 

 

Kendisine oy vermeyen emekçiyi fişleyen, ayıran, her türlü haksızlığa maruz bırakan bu zihniyetin kötülüğü sona erecek. Bize oy versin veya vermesin, düşüncesi ne olursa olsun, devletin gücünü hiçbir emekçinin hayatını karartmak için kullanmayacağız. Hep söylediğimiz gibi iyilik kazanacak. Devlet yine adalet ve eşitlik ilkesi üzerinden yaşayacak! İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın felsefesi varoluşumuzun temelidir. O çirkin, o huzur kaçıran, o zehirli, o ayrımcı dili bitirecek, birleşe birleşe kazanacağız! Bayramsız bayramların bitmesine, kutlayacağınız bayramların gelmesine az kaldı. Yine baharlar gelecek” dedi.