Bankoğlu: 'Milletin iradesini kimse yok sayamaz'

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bankoğlu, 'Milletin iradesini kimse yok sayamaz' dedi.

Bankoğlu: 'Milletin iradesini kimse yok sayamaz'

 

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle açıklamalarda bulundu. Bankoğlu, ülkenin başta ekonomi olmak üzere salgın, işsizlik, iç ve dış siyasetteki fırtınalı bir gündemi olduğunu belirtti. İktidarın tansiyonu sürekli yüksek tutan ve gerilim yaratan üslubunun küçükten büyüğe tüm yurttaşları huzursuz ettiğini belirten CHP Bartın Milletvekili “Ülkemizde ve dünyada Kovid salgını yüzünden 3 milyon insan öldü, ölmeye devam ediyor. Milletimiz, salgının en hızlı yayıldığı ülke olma ünvanını da AKP sayesinde gördü. Ülkenin her köşesinde fütursuzca parti kongrelerini yapmakta sakınca görmeyen ‘Maşallah’ diyerek yurttaşı yüreklendirip, hastalığa davetiye gönderenleri halkımız değerlendirdi. AKP hükümeti, yurttaşların hayatını hiçe saydığını en açık ve en korkunç biçimde bu salgında göstermiştir. Maddi destekten aşılamaya, maske dağıtımından salgın önlemleri alma konusundaki beceriksizliklerini insanlar canlarıyla, mallarıyla, akıl ve beden sağlıklarıyla ödüyorlar. İşte bu beceriksizlik ortamında bir 23 Nisan daha geldi. Geçen yıl daha salgının en başına gelen 23 Nisan’da özellikle çocuklar için ivedi ve kapsamlı bir eğitim program yapılması gerektiğini ısrarla söylemiştik. Ama AKP ne yaptı? En iyi bildiği şeyi yaptı, kapattı. Geçen yılın 2. Dönemi çocuklar evlere tıkıldı. 4 milyondan fazla öğrenci uzaktan eğitime hiç erişemedi.  Sonra Milli Eğitim Bakanlığı koca bir yaz Ağustos böceği gibi yattı. Yeni öğretim yılı başladığında sıfıra sıfır elde var sıfır yine hiçbir şey yapmadıklarını gördük. Bırakın interneti, 754 bin evde televizyon bile yokken çocukların bu yılını da harcadılar. Çocukların geleceğini bir de böyle çaldılar. Şimdi bayram kutlayacak bir iklim yok ama zaten ruhsal olarak her yaştan yurttaş ümitsiz. Açılışlara, lebalep kongrelere her şeyin serbest olduğunu ama yıllardır türlü bahanelerle milli bayramlarımızı unutturmaya çalıştıklarını halkımız unutmadı. Bunu göstereceği yeri de herkes biliyor.”dedi.

“Tek adam rejimiyle savrulan bir Türkiye var”

Bankoğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin doğum günü olduğunu, bu günün ülkemizin ve çocuklarının kaderini değiştiren önemde olduğunu belirtti. Bankoğlu “Atatürk 101 yıl önce 23 Nisan 1920’de ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ derken Meclis’te bütün bir milletin temsil edileceğini söylemişti. Bugün saltanata özenen, millet iradesini ve anayasayı tanımayan bir tek adam rejimiyle savrulan bir Türkiye var. Ülkeyi yönetmeye çalışan bu hükümet; hesap vermeyen, ortak akla saygı göstermeyen, kendinden olmayana kulak vermeyen, hedef gösteren çok karanlık bir yoldadır. Metal yorgunu bu hükümet ömrünü tamamlamıştır. En kısa zamanda hak, hukuk ve adaletin hakim olduğu bir Türkiye’de güçlendirilmiş parlamenter sistemle her yurttaşın temsil edildiği sabahlara uyanacağız. Her çocuğun insanca yaşama ve eğitim hakkına kavuşacağı, çocuklara çocukluklarının unutturulmadığı bir Türkiye’de, güçlü, saygın ve umutlu bir ülke geleceği için Atatürk’ün izinde çalışacağıma söz veriyorum. Cumhuriyeti, kazanımlarımızı ve Atatürk’ü var gücüyle yıkmaya ve unutturmaya çalışanlara inat… Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın 23 Nisan!”açıklamasıyla sözlerini tamamladı.