Bankoğlu, Kurultayı değerlendirdi

CHP 37. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisiüyeliğine seçilen CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, kurultay sonrası değerlendirmelerde bulundu. Bankoğlu, '37. Olağan Kurultay, sadece CHP için değil, ülkemiz ve tüm yurttaşlarımız için büyük öneme sahiptir' dedi.

Bankoğlu, Kurultayı değerlendirdi

 

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilen CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'na katıldı. Bankoğlu, “1356 delegemizin katıldığı Olağan Kongremizde Genel Başkan, Yüksek Disiplin Kurulu, Parti Meclisi ile Bilim-Kültür ve Sanat Platformu üyeleri seçildi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yeniden Genel Başkan seçildiği kongremizde tarihe geçecek önemde bir beyanname açıklanmıştır. Ülkemizi, içine girdiği buhrandan çıkartacak olan 13 maddelik "İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi" her kesimden yurttaşı, her bakımdan kapsayan önemli bir kilometre taşı olarak tarihe geçecek niteliktedir.” açıklamasında bulundu.

Bankoğlu’ndan teşekkür

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi için belirlediği Anahtar Liste'de, 80 aday içerisinde yer alan Aysu Bankoğlu, 222 adayla yarışarak seçimi kazandı ve Bilim-Kültür ve Sanat Platformu'ndan gelen 8 üyeyle birlikte toplamda 60 Parti Meclisi üyesi arasında yerini aldı. CHP'li Bankoğlu, ayrıca, Kurultay'da hazırlanan Sonuç Bildirgesi'ni de okudu. Seçim sonrası yaptığı açıklamada, ilk olarak CHP Bartın örgütüne ve tüm Kurultay delegelerine teşekkür eden Bankoğlu, şunları söyledi:

 "Çalışmalarıyla desteğini esirgemeyen tüm örgütlere, özellikle Bartın örgütümüze ve İl Başkanımız Selim Karakaş'a, Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır'a, Merkez İlçe Başkanımız Nazif Çomak'a, Amasra İlçe Başkanımız Seyhan Bilgin’e, Ulus İlçe Başkanımız Yaşar Yıldırım'a, Parti Sekreterimiz Bülent Soyöz'e, İl Gençlik Kolları’ndan Hatice Tuğçe Kaya’ya ve tüm Kurultay delegelerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Parti Kurultayları her zaman büyük önem taşır ancak 37. Olağan Kurultay, sadece CHP için değil, ülkemiz ve tüm yurttaşlarımız için büyük öneme sahiptir. AKP tarafından dayatılan ucube bir rejimle alt üst olmuş bir Türkiye var. Tek adamın, baskının, yandaşlığın, yolsuzluğun, işsizliğin, rüşvetin, liyakatsizliğin ve adam kayırmanın zirve yaptığı bir süreçteyiz. Daha da kötüsü, AKP-MHP koalisyonu tarafından hak, hukuk ve adalet kavramlarının içi tamamen boşaltılmış durumda. Yoldan çıkmış olan bu koalisyon hükümetini bir an önce kızağa almak gerekiyor. İşte bu 13 maddelik bildirge, Türkiye’nin takip etmesi şart olan aydınlık, namuslu ve adaletli yol haritasıdır. Ülkemizin temiz ve şeffaf siyasete olan ihtiyacı, çölde su arayan insanınkinden bile fazladır. Bu suya, nefes almaya ihtiyaç duyan yurttaşlarımızın partisi, dili, dini, mezhebi ve elbette tuttuğu futbol takımı ne olursa olsun, 13 maddelik bildirgemiz, suya, nefes almaya ihtiyaç duyan tüm sağduyulu yurttaşlarımızın reçetesidir."

“5 büyük temel sorun saptandı”

Bankoğlu, CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi ile ilgili olarak temel alınan beş büyük sorunun demokrasi, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış olarak saptandığını, 13 maddelik beyannamenin bu konular üzerinden geliştirildiğini belirtti. CHP Bartın Milletvekili, açıklamasında, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girmek üzereyken en önemli sorunumuz, sistemi tamamen tıkayan yönetim biçimi sorunudur. Bu on üç maddenin ilki, her şeyin bağlı olduğu Anayasa'yı yenilemek ve güçlü bir parlamenter sistem oluşturarak yaşanan tüm olumsuzlukları bir an önce bertaraf etmek. Ardından toplumsal barış ve huzurun sağlanması, liyakat sistemi yani işi ehline verme, barajın kaldırıldığı yeni bir seçim yasasının hazırlanması, hastane-yol-havaalanı gibi özelleştirilmiş olan sömürü düzeninin bitirilmesi yani devletleştirilmesi, Kamu İhale Kanunu'nun değiştirilmesi ve ihalelerin şeffaf olması, ki devlet yurttaşına hesap verebilsin. Altıncı madde; Sayıştay, gerçek işlevine kavuşturulacak ve halka hesap verilecek. Diğer maddeler de; üretim ve hakça paylaşım stratejisi yapan stratejik planlama teşkilatının oluşturulması, eğitim sisteminin gerçek anlamda yapılandırılması, gelecek nesiller için ekosistem hakkının korunması, Aile Destek Sigortası'nın uygulanması, merkez-yerel dengesinin kurulması ve son olarak da Orta Doğu Barış Teşkilatı'nın kurulacak olması. Beyannamemizin ana başlıkları bunlardır.” dedi.

“Sorumluluğum bir kat daha arttı”

CHP Parti Meclisi içinde görev almaktan onur duyduğunu da belirten Bankoğlu, “AKP-MHP koalisyonu; Türkiye, sayısız ağır problemle boğuşurken Ayasofya’nın ibadete açılması, sosyal medyayı kısıtlayan yasanın çıkarılması gibi gündemi değiştirmek için alelacele oluşturulmuş karanlık intikam projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Hızla kaybettikleri kan, onların politikalarını iyice şuursuzlaştırdı. İşsiz, borçlu, aç, umutsuz yurttaşlarımızın sayısı her geçen gün çığ gibi büyüyor. Dış siyasette biten itibarımız, uluslararası para piyasalarındaki hâlimiz, iç pazarın hazin durumu ortadayken hükümet, hâlâ intikam peşinde. "Hedef İktidar" diyerek yola çıktığımız bu Kurultay sonucunda Parti Meclisi'ne seçilmiş olmam, sorumluluğumu bir kat daha artırdı. Yaşanabilir bir Türkiye inancı ve azmiyle çalışmalarını ve desteğini esirgemeyen tüm örgütlerimize ve Kurultay delegelerimize bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni dönem, ülkemize hayırlı olsun." dedi.