Bankoğlu: 'Hasankadı ambulans bekliyor'

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Hasankadı Beldesinde incelemelerde bulundu. Bankoğlu, '2021 Türkiye'sinde, Hasankadı ambulans bekliyor' dedi.

Bankoğlu: 'Hasankadı ambulans bekliyor'

 

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Bartın merkez ilçe ve köylerindeki gezilerine hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Hasankadı’daki incelemelerinde yurttaşların şikayetlerini ve isteklerini dinleyen Bankoğlu yaptığı açıklamada “Bugün, 20 yıllık bir iktidarın yazlık kışlık saraylardan 8 tane uçağa, lüks araçlardan şaşaalı davetlere harcayacak kadar bol parası var. Acı olan ne biliyor musunuz? 2019 yılında Saray’da 5 milyon liralık sağlık harcaması yapılmış. Peki 2020 yılında Saray’ın sağlık harcaması ne dersiniz? Diyemezsiniz çünkü akıl almaz bir rakam. Sıkı durun, 51 milyon! Evet 51 milyon sarayın sadece sağlık giderleri için harcanan para. Milletin vergileriyle yapılan bu sağlık harcaması Sayıştay raporları ile geçen ay ortaya çıktı. Ortaya dökülenler sadece buzdağının görünen yüzü. Peki sarayda aşçısından bahçıvanına, tatlıcısından garsonlarına kadar kaç kişi çalışıyor? Bilinen çalışan sayısı yaklaşık 2500 kişi. Eksiği yoktur, fazlası vardır. Çarpıp böldüğünüzde, burada çalışanlar adam başı yılda ortalama 20.400 liralık sağlık harcaması yapmışlar. Aklıma yatmayan şey sarayda sigortasız mı çalıştırılıyorlar? Devletin hastanelerinde sağlık hizmetinden yararlanamıyorlar anlaşılan. Yoksa 51 milyon nasıl harcanır ki. Gelelim Hasankadı’mıza. Merkezinde 2500 kadar köyleriyle 6000 kişiyi bulan bir nüfus var. Hemşehrilerim vekil olduğum günden beri Hasankadı’ya bir ambulans istiyorlar. Eminim ki bu sorunu sadece bana dile getirmediler. 2019 yılında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı bizzat ziyaret ederek Hasankadı’nın acil ihtiyacı olan bu konuyu paylaştım. Tabii ki sorun çözülmedi. TBMM Genel Kurulunda sorunu gündeme getirdim. Ülkeyi yönetenler halktan ve sokaktaki gerçek hayattan öylesine kopuk ki; kimileri için kurutulmuş mango çok önemli bir ihtiyaçken, Hasankadı’da 30 kilometre uzaktaki Bartın’dan ambulans bekleyen hastalar var. Bunun bir de dönüş süresini üzerine koyunca bu işin aciliyeti nerede kalıyor anlamak mümkün değil. Biz bu hükümetten 20 yılda şunu öğrendik; bu ülkenin tüm bireyleri eşittir ama bazıları daha eşittir. Bu ülkede herkesin barınma hakkı vardır ama bazılarının hakkı daha fazladır. Bu ülkede herkes sağlıklı yaşama hakkına sahiptir ama saraydakiler biraz daha fazla sahiptir.” açıklaması yaptı.

 

Bankoğlu açıklamalarında ambulans sıkıntısı dışında beldede hâlâ akşamları ve hafta sonları doktor olmadığı için önemli sıkıntılar yaşandığını belirtti. Sağlık konusundaki bütçenin her geçen gün daha da kısıldığını, sosyal devlet anlayışının AKP hükümetinin yandaş hastanelerine terk edildiğini söyledi. Bankoğlu “Millet ilaç farkını bile ödemekte zorlanırken, AKP hükümeti her gün devletin ödeme listesinden ellişer ellişer ilaç çıkartıyor. Varsın çıkartsın ama yeter ki saray doyasıya sağlık hizmeti alsın. Bugün sarayın sadece sağlık gideri varsın 51 milyon olsun. Yetmezse 150 milyon olsun da, saraydakiler can da milletinki patlıcan anlaşılan.  Neyse ki bu zulmün bitmesine az kaldı. Sağlık, eğitim, barınma gibi temel hakları, gerçekten herkese eşit olarak sunmak CHP’nin öncelikli hedefidir.” diyerek bölgeden ayrıldı.