Bankoğlu'dan Ulus ve Abdipaşa'da esnaf ziyareti

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Ulus ve Abdipaşa'da esnaf ve pazaryeri ziyaretleri gerçekleştirdi. Bankoğlu, 'AKP iktidarı, sürekli olarak suni gündemler yaratıyor. Biz ise alın teriyle çalışanların geçim derdiyle, gerçek sorunlarıyla ilgileniyoruz' dedi.

Bankoğlu'dan Ulus ve Abdipaşa'da esnaf ziyareti

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, geçtiğimiz hafta içerisinde, Ulus İlçesinde ve Abdipaşa Beldesinde ziyaretler gerçekleştirdi. Esnafların talep ve sorunlarını dinleyen, pazar yerinde ve sahada yurttaşlarla görüşen Bankoğlu'na, CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak, Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım ve Parti yöneticileri de eşlik etti. Bankoğlu, Ulus ilçesinde ve Abdipaşa'da gerçekleştirdiği ziyaretlere dair açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

 

"Ulus ve Abdipaşa’da, Cumhuriyet Halk Partisi örgütümüzle, esnaf ve pazar yeri ziyaretleri yaptık; taksici yurttaşlarımızla görüştük. Aslına bakılırsa, AKP iktidarı, “sırası mı?” dedirten gündemler yaratıyor ama alın teriyle çalışanların gündemi: Geçim! Pandeminin dayattığı koşullar çerçevesinde gittikçe azalan hareketlilik, elbette esnaflarımızı, pazarcılarımızı, taksicilerimizi de son derece olumsuz biçimde etkiliyor. İktidarın yaklaşımı, sorunlara gerçekçi bir bakış açısıyla bakmak yerine dolaylı ve son derece kısıtlı miktarda yardımlar sağlayarak günü geçiştirmek üzerine. Pandeminin başladığı günden beri, esas olanın "doğrudan destek" olduğunu onlarca kez vurguladık. Yurttaşa, esnafa "evde kal" demek pandemiyi bitirmek veya etkilerini azaltmak açısından doğru olabilir ama uğranılan gelir kaybının, ödenmesi gereken faturaların, vergilerin de Devlet tarafından bir şekliyle kompanse edilmesi, karşılanması gerekir. Israrla vurgulamaya devam edeceğiz: Kredi, bu işin çözümü değil."

“Aslında iktidara yol gösteriyoruz”

Parti olarak pek çok çözüm önerisinde bulunduklarını da özellikle hatırlatan Bankoğlu, bahse konu çözüm önerilerinin bazılarına değinerek sözlerini şu şekilde tamamladı:

 

"Hemşehrilerimin ve güzel ülkemizdeki tüm yurttaşlarımızın sorunlarını çözmek için atılması gereken pek çok adım var. Bu adımların büyük kısmı, aslında, AKP iktidarının "siyasi tercihleri" ile doğrudan bağlantılı. Bugünün Türkiye'sinde, iktidarın, "para yok" gibi bir yaklaşım içerisine girmesini, ne biz CHP'liler, ne de sağduyu sahibi yurttaşlar kabul edebilir. Özellikle son yıllarda, AKP'nin israf ve kaynakları hoyratça kullanma, aslında yandaşlara pay etme konusunda ne kadar "usta"laştığını net bir şekilde görüyoruz. Biz, ana muhalefet partisi olarak sadece eleştirmekle kalmıyor; çözüm önerilerimizi de ortaya koyarak aslında iktidara yol gösteriyoruz. Şayet gerçek amaç, devletin kaynaklarını, halkın ve toplumun yararına kullanmak ise başvurulacak pek çok faydalı yöntem mevcut. Bunlardan birkaçını uygulamak bile, esnafımızı ve işçisiyle, işvereniyle çalışan kesimlerimizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

“Yurttaşlarımızın dertleri, bizim derdimizdir”

İktidar, yine kendi bildiğini okuyacak ve eksik kalacaktır ama biz şunu vurguluyoruz: CHP iktidarında, “Esnaf Bakanlığı” kurulacak; yüksek faizle erteleme yerine doğrudan destek, esnafın olacak. Özellikle bu hususta, yani "doğrudan destek" konusunda, dünyanın diğer çağdaş ülkeleriyle kıyaslandığımızda, son sıralara demir atmış durumdayız. Bahsettiğim olumsuzluklardan kurtulmanın yolu belli: Mevcut kaynakları, halk için kullanmak; belli grupların değil; genelin refahını düşünmek. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bunun sözünü, mücadelesini veriyoruz. Yurttaşlarımızın dertleri, bizim derdimizdir."