Balık Türkiye Ekonomi Şurası'na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası'nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulmasının çok faydalı olacağını bildirdi. TOBB İkiz Kulelerdeki şuraya Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık katıldı.

Balık Türkiye Ekonomi Şurası'na katıldı

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla gerçekleştirildi. İş dünyasının temsilcileri sorun ve taleplerini hükümete aktardı.

Kamu-özel sektör diyalogu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulmasının çok faydalı olacağını bildirdi.TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, programın açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan ekonomi şuralarının, kamu ile özel sektörü bir araya getirdiği, sıkıntıların ve önerilerin doğrudan icra makamına iletildiği çok önemli bir platform olduğunu belirtti.

Oktay: “Türkiye pandemide gücünü artıran az sayıda ülkeden biri”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise konuşmasında, salgın döneminde iş insanlarının her birinin yerlileşmenin avantajlarını görerek zorlukları fırsata çevirecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Sizleri ara malında yerlileştirme ve millileştirme hamlesine destek vermeye, üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ediyorum” dedi. Kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulmasını da hedefleyen şurada konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Oktay, Türkiye’nin Covid-19 salgını döneminde gücünü artıran az sayıda ülkeden birisi olduğunu dile getirdi. Oktay, pandemi sürecinde toplumun sağlığını korumak için her türlü tedbiri almalarının yanı sıra vatandaşların aşını, işini, sermayesini korumasını sağlamak için tüm imkânları sefer ettiklerine dikkati çekerek, “Bunu da en iyi TOBB ailesi yani ekonominin kalbindeki babayiğitler; sizler bilirsiniz” dedi.

“Kısır döngüden kurtaracağız”

İş dünyası ile birlikte badirelerin atlatıldığı, içeriden ve dışarıdan çıkarılan engellemelere birlikte göğüs gerildiği bir dönemde en büyük kazanımlarının iş dünyasından çalışanlara kadar tüm kesimleri destekleyebilmeleri olduğunu aktaran Oktay, “Dünyanın dört bir yanında yapılar dönüşürken ekonomi politikalarımızı Türkiye’nin gerçeklerine ve ihtiyaçlarımıza uygun olarak güncellemiş durumdayız. Türkiye ekonomisini yüksek faiz-yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın gayreti içindeyiz” ifadelerini kullandı.  Açılış konuşmalarının ardından, şura basına kapalı devam etti.

Balık “İlimizin sorunlarını ilettik”

Türkiye Ekonomi Şurası'nı değerlendiren Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, “Değerli iş insanlarımızı ve devlet yetkililerimizi aynı çatı altına toplayarak yapılan bu önemli toplantının ülke ekonomisine önemli derecede fayda sağlayacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve TOBB Başkanımız iş dünyasına verdikleri ve verecekleri destekler hakkında çok olumlu değerlendirmeler yaptılar. Ayrıca oda ve borsa başkanlarının istişare için de bölgeleri ve illerinde yaşadıkları sorunları dile getirme imkânı sunulmuş, bunlar üzerinde ilgili Bakanlarımız notlar almıştır. Bartın TSO olarak bizde sorunlarımızı ilettik. Bu imkânı bize sağlayan TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ediyorum. İnşallah bu toplantı hayırlara vesile olur'' dedi.