BAKKA'dan Ekoturizm eğitimi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Ekoturizm alanında farkındalığın arttırılması, etkinliklerinin geliştirilebilmesi ve çeşitlendirilebilmesi amacıyla Ekoturizm Eğitimi düzenleyecek.  

BAKKA'dan Ekoturizm eğitimi

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA, Ekoturizm Eğitimi düzenliyor. 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde, Safranbolu’da Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan eğitimde Ekoturizm alanında farkındalığın arttırılması, etkinliklerinin geliştirilebilmesi ve çeşitlendirilebilmesi hedefleniyor.

BAKKA tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi, “Batı Karadeniz Bölgesi doğal varlıkları ve güzellikleri ile öne çıkan fakat bu potansiyelinden yeterince faydalanamayan bir bölgedir. Ekoturizmin, bölgesel kalkınmaya ve turizmin geliştirilmesine önemli bir katkı sunacağı değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere ekoturizm, doğal çevreyi koruma ve yerel toplulukların kalkınmasını destekleme amacıyla gerçekleştirilen turizm faaliyetleri olarak tanımlanmaktadır. Bu turizm türü doğal ve kültürel kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını teşvik ederken, turistlere doğal alanları, biyolojik çeşitliliği ve yerel kültürleri deneyimleme fırsatı sunmaktadır.

Bölgemizde turizmin geliştirilmesi için önemli çalışmalar yürütülmekle birlikte ekoturizm faaliyetleri oldukça kısıtlıdır. Ekoturizm alanında farkındalığın arttırılması, etkinliklerinin geliştirilebilmesi ve çeşitlendirilebilmesi amacıyla kapasite geliştirme çalışmalarının yürütülmesine ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Bu kapsamda başta kadın kooperatifleri, çiftçiler ve bu alana ilgi duyan girişimciler ile ilgili paydaşlarda ekoturizm alanında farkındalık oluşturulması, algı ve tutumun geliştirilmesine yönelik olarak 2 günlük bir eğitim programı oluşturulmuştur. Programa işletmeler, girişimciler, kamu kurumu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile politika geliştiren kurum/kuruluş temsilcileri başvuru yapabilecektir.

Ekoturizm Eğitimi 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde, Safranbolu’da Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Kontenjan sınırlı olup, eğitime katılmak isteyenlerin en geç 15 Haziran 2023 Perşembe günü Saat 17.00’ye kadar aşağıdaki linkten kayıt yapılması gerekmektedir.”