Arslan Seçim Bölge Güvenlik Toplantısına katıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy başkanlığında 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle 'Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı' gerçekleştirildi. Gölbaşı Vilayetler Evi'ndeki toplantıya 14 ilin yöneticileri, emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimleriyle birlikte Bartın Valisi Nurtaç Arslan da katıldı.

Arslan Seçim Bölge Güvenlik Toplantısına katıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy başkanlığında 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle  “Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Bartın Valisi Nurtaç Arslan da katıldı

Toplantının açılışında konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı  Mehmet Ersoy, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili genel seçimlerinde vatandaşlarımızın özgür iradelerinin sandığa yansıması, seçimlerin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilmesi amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Seçimlerin Türkiye'de olduğu kadar yurt dışından da yakından takip edildiğini belirten Bakan Yardımcısı  Ersoy, daha önceki seçimlerde elde ettikleri tecrübeden istifade ederek bu seçimlerde de büyük bir dikkat ve özenle sorumluluklarını yerine getireceklerini dile getirdi.

Seçim güvenliği 3 başlık altında planlandı

Bakanlık olarak seçim güvenliğini, kampanya ve propaganda, seçim günü oy verme ve seçim sonrası olmak üzere 3 başlık altında planladıklarını anlatan Ersoy, oy verme günü öncesi tedbirlerin miting ve toplanma alanları, stant kurulması ve broşür dağıtılması ile seçim döneminin ramazana denk gelmesi nedeniyle iftar ve sahur programlarını kapsadığını kaydetti. Ayrıca dijital ortamdaki güvenliği sağlamak amacıyla da ilgili birimlerin sürekli görevde olacağını ifade eden Ersoy, şunları söyledi:  

"Burada dikkat edeceğimiz en önemli konu güvenlik gerekçesiyle ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir. O kadar önemli bir seçimde esas olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır. Bu itibarla bizim temel sorumluluğumuz, birilerinin başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin de özgürce yapılabileceği ve ifade edilebileceği güvenli bir ortamı tesis etmektir. Kampanya döneminde basına açık ve kapalı toplantılarda güvenlik tedbirlerini alırken bir üçüncü gözü mutlaka kullanacağız. Yani, alınan tedbirleri dışarıdan izleyecek, kontrol edecek bir mekanizma da oluşturacağız.

Seçim kampanyalarında 18 yaşında küçüklere seçim broşürü, seçim materyali, afiş dağıttırılmasına izin vermeyeceğiz. Takdir edersiniz ki bu çalışmalarda kişiler bazen aşırı tepkiler gösterebiliyor, gerginlikler yaşanabiliyor. Mahallenin küçük çocuklarının ellerine siyasi parti broşürleri tutuşturulup onları tanımadıkları insanların önüne, evine, kapısına yollamak çocuklarımız açısından bir risk içeriyor. Dolayısıyla çocuklarımızı korumak adına uygulamayı bu şekilde devam ettirmemiz gerekiyor."

 Seçim günü 601 bin 250 personel görevli

Seçim sürecinde kolluk birimlerinde görevli bütün personelin zorunlu haller dışında izinlerinin kaldırıldığını belirten Mehmet Ersoy, "Seçim günü emniyetimiz, jandarmamız, sahil güvenliğimiz, güvenlik korucularımız ve geçici güvenlik korucularımızla bugün itibariyle toplam 601 bin 250 personelimiz görevlerinin başında olacaktır." diye konuştu.

 Güvenlik güçlerine yardımcı olmak amacıyla hava unsurları ile kara ve deniz vasıtaları, haber sistemleri, istihbarat birimleri, ve kamera sistemlerinin entegre şekilde bu süreçte yer alacağını ifade eden  Ersoy, hassas kişiler ile enerji altyapılarının korunması için de ilgili bütün birimlerin tam kapasiteyle görevlerinin başında olacağını kaydetti.