Arslan'dan Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda 'Bizler ilimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, tüm hemşehrilerimizin temel hak ve özgürlüklerini en geniş biçimde kullanabilmelerine imkân sağlayacak ortamları oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz' dedi.

Arslan'dan Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Vali Arslan mesajında şunları söyledi:

“Bireyin doğuştan gelen ve yalnızca “insan olmasından” kaynaklanan haklarını özgürce kullanmasına imkân tanıyan ve evrensel düzeyde kabul edilen temel ilkeler çerçevesinde insan haklarının güvencesi olarak kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletlerce kabul edilmesinin yıl dönümü olan 10 Aralık tarihi her yıl “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ancak ne yazık ki Beyannamenin ilanının 75. yılında, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de en ağır silahlarla hedef gözetmeksizin kadınların, çocukların, gazetecilerin ve masum sivillerin acımasızca katledilerek çok vahim insan hakları ihlallerinin yaşandığına, evrensel insan hakları doktrinine olan inancımızı kaybetmemize neden olacak şekilde neredeyse tüm dünyanın yaşananlar karşısında sessizliğe büründüğüne ve uluslararası insan hakları mekanizmalarının etkisiz kaldığına şahitlik ediyoruz. Bugün hala dünyanın birçok bölgesinde ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslamofobinin körüklendiğini; dili, dini, rengi ve kültürü faklı olanların ötekileştirildiğini görüyoruz.

“Gazze’de ağır insan hakları yaşanıyor”

İnsana saygı ve insan haklarının korunması köklü devlet geleneğimizin, asırlara dayanan farklılıkları birer zenginlik olarak görüp kardeşlik duyguları içerisinde birlikte yaşama kültürümüzün ve hoşgörü anlayışımızın bizlere bir mirasıdır. Geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemiz, tarihsel kültürüne uygun bir biçimde insan onurunu hayatın vazgeçilmez bir unsuru sayarak insan haklarının yok sayıldığı her durumun karşısında yer almakta; dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlar için zulme, haksızlığa ve hukuksuzluğa asla sessiz kalmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 16 bini aşkın masum insanın en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alındığı Gazze’de yaşanan ağır insan hakları ihlallerine de sessiz kalmayarak ilk günden itibaren tepkisini dile getirmekte, söz konusu ihlallerin bir an önce sonlandırılması için uluslararası alanda büyük bir çaba sarf etmektedir.

“Çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Bizler de ilimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, tüm hemşehrilerimizin temel hak ve özgürlüklerini en geniş biçimde kullanabilmelerine imkân sağlayacak ortamları oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazze’deki mazlum ve mağdurlar başta olmak üzere insan haklarının herkes için olduğu gerçeğinin şeklen değil, özünde kabul edilip yaşatıldığı bir dünyaya ulaşılması dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, ülkemize ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.”