Annelere 'En İyi Narkotik Polisi Anne' Eğitimi

Uyuşturucu ile mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme amacıyla Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 75 anne ve anne adayına Zoom Programı üzerinden online olarak 'En İyi Narkotik Polisi Anne' eğitimi verildi. Narkotik ayrıca UYUMA' uygulaması projesi de annelere anlattı.

Annelere 'En İyi Narkotik Polisi Anne' Eğitimi

Uyuşturucu ile mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme amacıyla Bartın  İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 75 anne ve anne adayına  Zoom Programı üzerinden online olarak “En İyi Narkotik Polisi Anne” eğitimi verildi. Narkotik ayrıca   UYUMA” uygulaması projesi de annelere anlattı. İçişleri Bakanlığr tarafından, çocuklar ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla, “NARKOREHBER” modülü içerisinde “En İyi Narkotik Polisi Anne” teması hayata geçiridi.

UYUMA Projesi nedir?

Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır.

Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi.    

Projenin Amacı

UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.

Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlar, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır.