Aldatmaz, bütçe görüşmelerinde konuştu

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) devam eden bütçe görüşmelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçeleri hakkında Konuştu. Milletvekili Aldatmaz Bundan sonra da 'Halka Hizmet Hakk'a Hizmet' diyerek, 'Her türlü engellemelere rağmen, vatandaşlarımızın ihtiyacı olan her alanda, yatırımlarımıza devam edeceğiz' ifadelerinde bulundu.

Aldatmaz, bütçe görüşmelerinde konuştu

“En büyük yatırımlarımızı hükümetlerimiz döneminde aldık”

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) devam eden bütçe görüşmelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçeleri hakkında Konuştu.  Konuşmasının başında Filistin’de yaşanan soykırımda hayatını kaybedenlere Allahtan Rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyen Aldatmaz; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız kanalıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın "Yol Medeniyettir." diyerek bize gösterdiği, hedef doğrultusunda; Yurdumuzun geleceğine ışık tutacak, ülkemizi yarınlara taşıyacak büyük yatırımlara imza attık. AK PARTİ hükûmetlerimiz döneminde ulaştırma ve haberleşme alanında, güncellenen emtia fiyatlarıyla 250 milyar dolar yatırım yaptık. Bugüne kadar 42 milyar dolar tutarında kamu özel iş birliği projesini hayata geçirdik. 6 milyar dolar tutarında projemizin de yapımı devam etmektedir.” Dedi.

“Bartın’ımızın rüyası Filyos Limanını yaptık”

Muhalefetin müteahhite yatırım, betona yatırım dediği ve saymakla bitmeyecek yatırımlarla insanımıza dokunduklarını söyleyen Aldatmaz; “Ulaşımda Cumhuriyet tarihinin mega projelerine imza attık. Duble yollar ve diğer altyapılarla Trafik Kazalarındaki ölüm sayılarında yüzde 81’lik azalma gerçekleştirdik, Türkiye’yi hızlı trenle tanıştırdık. Daha önce herkesin ulaşamadığı havayolu ulaşımını ulaşılabilir hale getirdik. Yeni limanlar yaptık. Batı Karadeniz’in ve Bartın’ımızın rüyası Filyos Limanını yaptık ve Milli Enerji hamlemizin merkez üssü haline getirdik. Ülkemizin Bayrağını uzaya taşıdık, TÜRKSAT 1A’yla başlayan uzay serüvenimiz, Yerli ve millî imkânlarla geliştirerek, üretimini tamamladığımız, TÜRKSAT 6A’nın, bayrağımızı tekrar uzaya çıkarması ile devam edecek. İnternet Altyapımızı güçlendirdik, Devlet Hizmetlerini Vatandaşımızın evine, telefonuna kadar getirdik E-Devlet’i kurduk. Ve daha sayamadığımız birçok çalışma ve yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz!” şeklinde konuştu.

“Su ve gıda daha da önem kazanacak”

Dünyanın iklim krizi ile boğuştuğu, toprak, su ve gıdanın stratejik unsurlar olarak daha fazla öne çıktığı; Ulusal politikalara ve küresel ilişkilere yön verdiği bu yüzyılda toprak-su ve gıda daha da önem kazanmaya devam edeceğini belirten Aldatmaz; “Unutmayalım ki, önümüzdeki yüzyıla, suyu ve gıdayı iyi yöneten ülkeler hâkim olacaklar!” Dedi.

“Orman yangınlarına müdahale süremizi 11 dakikaya düşürdük”

AK Parti hükümetlerinin, iktidarda olduğu süre boyunca, bu durum göz önünde bulundurularak, Tarım, orman ve su yönetimi konusunda önemli düzenlemelere imza atılmasına rağmen; Türkiye’de tarımın geriye gittiğine, Türkiye’nin tarım ülkesi olmaktan uzaklaştırıldığına dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ve rakamların ise hiç de öyle söylemediğini belirten Milletvekili Aldatmaz; “Yıllık 1,8 milyar TL’den 63,4 milyar TL’ye çıkardığımız desteklemelerle birlikte; Son 20 yılda; Tarla bitkileri üretiminde yüzde 22, Meyvede, yüzde 89, Sebzede, yüzde 22 artış gerçekleştirdik. Büyükbaş Hayvan varlığımızda yüzde 68, Küçükbaş Hayvan varlığımızda ise yüzde 67 artış gerçekleştirdik. Su ürünleri yetiştiriciliğinde ise Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sıradayız. Ormanlarımızı hem koruyor, hem de genişletiyoruz! En çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında dünyada dördüncü, Avrupa’da birinciyiz. 2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman alanlarımızı, 2022’de 23,2 milyon hektara ulaştırdık, Orman yangınlarına müdahale süremizi 40 dakikadan 11 dakikaya düşürdük.” Dedi.

“Bartın’daki çiftçimize 298 Milyon TL destekleme ödemesi yaptık”

AK Parti Hükümetlerinin 22 yılda Tarım-Orman-Ulaştırma ve Altyapı alanında, yaptığı çalışmaları 5 dakikaya sığdırmanın mümkün olmadığını, seçim bölgesi olan Bartın’da da durum bundan farklı olmadığını belirten Aldatmaz; “Bartın tarihinin en büyük yatırımlarını AK Parti hükümetleri döneminde aldı. Bartın’a yapılan yolların, tünellerin, köprülerin, limanların değeri 18 Milyar TL, devam eden proje bedeli yaklaşık 22 Milyar TL’dir. Yine Bartın’da çiftçimize enflasyona göre, güncellenmemiş olmakla birlikte 298 Milyon TL destekleme ödemesi yaptık. Her yıl yaklaşık 50 Milyon TL orman köylülerimize ödeme yapıyoruz. Vatandaşlarımızı, sel tehlikesinden korumak için 3 Baraj, 50 taşkın koruma tesisi yaptık, 20 projemizin de inşaatı devam ediyor. Bundan sonra da “Halka Hizmet Hakk’a Hizmet” diyerek, her türlü engellemelere rağmen, vatandaşlarımızın ihtiyacı olan her alanda, yatırımlarımıza devam edeceğiz.” Dedi.