Aldatmaz '14 Ekim, yüreğimizde büyük yaralar açtı'

14 Ekim 2022'de Amasra'da yaşanan maden kazasının yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, '14 Ekim ekmeğini kömür karasından çıkarmak için evinden son kez helalleşerek çıkan 43 madencimizin şehadete erdiği günün yıldönümü. 14 Ekim tarif edilmez acıların sadece 43 eve değil! Bartın'da yaşayan herkesin yüreğine düştüğü gün. 14 Ekim Bartın olarak yüreğimizdeki dinmeyecek acının ilk günkü gibi taze olduğu gün. Bu acı olayın yıldönümünde Bartın'ımızın tekrar başı sağ olsun!' dedi.

Aldatmaz '14 Ekim, yüreğimizde büyük yaralar açtı'

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz 14 Ekim 2022’de Amasra’da yaşanan maden kazasının yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Milletvekili Aldatmaz açıklamasında; “14 Ekim; ekmeğini kömür karasından çıkarmak için evinden son kez helalleşerek çıkan 43 madencimizin şehadete erdiği günün yıldönümü. 14 Ekim; tarif edilmez acıların sadece 43 eve değil! Bartın’da yaşayan herkesin yüreğine düştüğü gün; 14 Ekim; Bartın olarak yüreğimizdeki dinmeyecek acının ilk günkü gibi taze olduğu gün; Bugün 14 Ekim 2022’te Amasra TTK işletmesinde patlamanın yaşandığı o kara günün yıl dönümü, Bu acı gün 43 maden şehidimizi anmak ve onların anısını yaşatmak için bir araya geldiğimiz gündür.  Öncelikle bu elim kazada yaşamlarını yitiren 43 madencimize bir kez daha Allah’ta rahmet, yakınlarına sabır ve kazadan yaralı olarak kurtulan kardeşlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” Dedi.

“Bartın’ımızın tekrar başı sağ olsun!”

Mesajında “Bartın’ımız ekmeğini kömür karasından çıkaran Bir avuç kömür için bir ömür verenlerin şehri” diyen Milletvekili Aldatmaz;  “Maalesef madencilik sektörü çok meşakkatli, çalışma şartları ağır bir sektör. Deyim yerindeyse madende çalışmak her yiğidin harcı değil. İşte bu zor çalışma şartlarında TTK Amasra Müessesesinde çalışan kardeşlerimiz 14 Ekim 2022 günü meydana gelen bir patlama sonucunda büyük bir iş kazası ile karşı karşıya kaldılar. Patlamadan hemen sonra Devletimiz hemen harekete geçerek; Acaba bir kardeşimize daha sağ ulaşabilir miyiz?   Diye tüm imkânlarını anında seferber etti. Sabaha kadar ara verilmeden çalışıldı. Amasra’da ve çevre illerdeki tüm madencilerimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek yer altında kalan kardeşlerini kurtarmak için canlarını dişlerine taktılar, yangına rağmen hayatlarını tehlikeye atarak madene tekrar tekrar girdiler. Aslında bu kardeşlerimizin gösterdiği cesaret tam bir kahramanlık öyküsüydü ama günün sonunda 43 kardeşimiz şehadete ererken onlarca kardeşimiz yaralandı. Kardeşlerimizin şehadeti sadece yakınlarının değil, Bartın’da yaşayan herkesin ve tüm Türkiye’nin yüreğinde tamir edilemeyecek büyük yaralar açtı. Tüm Türkiye tek vücut oldu gözünü gönlünü Amasra’dan ayırmadan şehit olan, yaralanan madencilerimiz için ağladı.  Bu acı olayın yıldönümünde; Bartın’ımızın tekrar başı sağ olsun!” şeklinde konuştu.

“Türk yargısına güvenimiz tamdır”

“Bizler ne bu felaketi ne şehitlerimizi ne de yakınlarını unutmadık. Emanetlerine hakkıyla sahip çıkabilmek için devlet olarak elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”  diyen Aldatmaz; “Bir taraftan da olayın sebeplerinin ve sorumlularının ortaya çıkması için adli süreç devam ediyor. Bu süreçte de özellikle ocaktaki yangının tamamen sönmesi ve olay yerinde gerekli incelemelerin yapılmasının ardından süreç hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Bu konuda Türk yargısına güvenimiz tamdır. Amasra TTK Müessesesi Bartın’ımız için, Amasra’mız için önemli bir kurum. Bölge insanımız için önemli bir ekmek kapısı. Yaşanan bu kazaya rağmen bu kurumu ayakta tutmak, güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak zorundayız. Bunun için bir taraftan gerekli tedbirleri alıyor; diğer taraftan da kurumun işleyişini devam ettirebilmesi için yeni eleman alımı yapıyoruz. 20 Ekim Cuma günü Bartın’dan alınacak olan 400 işçi için kura çekilişi gerçekleştireceğiz. Kurada çıkacak olan kardeşlerimizin büyük çoğunluğunun Amasra Müessesemizde görevlendirilmesi içinde görüşmelerimiz devam ediyor. Bundan sonra böyle kazaların yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı;  Şehitlerimizi ve onların emanetlerini unutmayacağımızı belirtiyor; 14 Ekim 2022 de TTK Amasra Müessesesindeki kazada ve daha önceki maden kazalarında vefat eden tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralı olarak kurtulan madenci kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerinde bulundu.