Akdeniz 'Ücretsiz yolcu desteği arttırılmalı'

Artan akaryakıt fiyatlarına dikkat çeken Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, 65 yaş ve üstü vatandaşlar, öğrenci, engelli, polis, basın mensubu gibi toplumun farklı kesimlerini kapsayan ücretsiz yolcularda Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerine verilen desteklerin arttırılmasını istedi. Başkan Akdeniz, Özel Halk Otobüslerinin bununla ilgili taleplerini içeren dilekçeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık'a ilettiklerini söyledi.

Akdeniz 'Ücretsiz yolcu desteği arttırılmalı'

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, artan akaryakıt fiyatlarına dikkat çekerek ücretsiz yolcu destekleriyle ilgili açıklamada bulundu. Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerine verilen desteklerin 2018’den bu yana yüzde 50 artış gösterdiğini ifade eden Başkan Akdeniz, “Akaryakıt fiyatları 2018’den bu yana adeta tavan yaptı. Son 4 yılda motorinin fiyatı yüzde 366 artmasına rağmen halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen destek 2018’den bu yana yalnızca yüzde 50 artış gösterdi. Verilen destek halk otobüsçü esnafımızın maliyetlerini karşılamıyor. Ücretsiz ve indirimli taşımacılık yaparak kamu hizmeti gören özel halk otobüslerine verilen devlet destekleri kesinlikle artırılmalı” dedi.

“Mazottaki artış şoförlerimizin belini büktü”

Artan mazot fiyatlarının şoför esnafının belini büktüğünü kaydeden Akdeniz “Tüm dünyada başta akaryakıt olmak üzere enerji fiyatları büyük ölçüde arttı. 2018’in Temmuz ayında 5.75 bandında olan motorin şu anda 26.8’den satılıyor. Öte yandan lastik ve yedek parça fiyatları, sigorta maliyetleri ve araç muayene ücretleri gibi tüm kalemlerde büyük bir artış söz konusu. Ancak ücretsiz taşınan yolcular için otobüs başına verilen destekler Ankara ve İstanbul için 1.330 TL’den 1.995 TL’ye, büyük şehirler için 1.000 TL’den 1.500 TL’ye, taşra için ise 800 TL’den 1.200 TL’ye çıkarıldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın, öğrenci, engelli, polis, basın mensubu gibi toplumun farklı kesimlerini ücretsiz ve indirimli taşıyan halk otobüsçülere verilen desteklerde artan enflasyon ve mazot oranında bir karşılık alınamadı” şeklinde konuştu.

Talepler 2 bakana da iletildi

Özel Halk Otobüslerinin bununla ilgili taleplerini içeren dilekçeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a ilettiklerini söyleyen Yılmaz Akdeniz “Halk otobüsçüler kamu hizmeti vermekten ve ücretsiz taşıma yapmaktan değil, bu hizmetleri yaparken yeterli desteği alamamaktan mustarip. Destekler Ankara-İstanbul, büyük şehirler ve taşra olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ancak Ankara’yı baz alırsak her ilçenin nüfus yoğunluğu ile ücretsiz ya da indirimli taşınan yolcu sayısı aynı değil. Bu yüzden verilen destekler otobüs başına değil yolcu başına güncel olarak hesaplanırsa sorun yaşanmaz ve esnafımızın mağduriyeti ortadan kalkar. Bununla birlikte halk otobüsçü esnafımız kamu görevi yaptıkları için KDV muafiyeti, ticari akaryakıt vb. gibi teşvikleri de bekliyor.

Ücretsiz yolcular için verilen desteğin arttırılması ile ilgili Bartın Esnaf Sanayi Odalar Birliği olarak yazdığımız dilekçemizi ile Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri işletmesinin taleplerini İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ve ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakan’ımıza da konu ile ilgili dilekçemizle birlikte arzımızı ilettim” ifadelerinde bulundu.