Akdeniz: 'Meclisin ilk işi prim eşitlemesi olmalı'

Bartın'da yüzlerce BAĞ-KUR'lu esnafın 9 bin gün olan prim günü sayısını 7 bin 200 güne düşüren prim günü eşitleme müjdesiyle emekli olmayı beklediği ifade eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açıldığında gündeme gelen ilk konulardan biri olması gerektiğini söyledi. 4 bin 628 TL olan BAĞ-KUR prim ücretinin esnafı zorladığını kaydeden Başkan Akdeniz staj mağdurlarının da artık sesinin duyulmasını istedi.

Akdeniz: 'Meclisin ilk işi prim eşitlemesi olmalı'

Bartın’da yüzlerce BAĞ-KUR’lu esnafın 9 bin gün olan prim günü sayısını 7 bin 200 güne düşüren prim günü eşitleme müjdesiyle emekli olmayı beklediği ifade eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Yılmaz Akdeniz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açıldığında gündeme gelen ilk konulardan biri olması gerektiğini söyledi. Staj mağdurlarının da artık sesinin duyulmasını isteyen Başkan Akdeniz, “BAĞ-KUR’lu esnaf ve sanatkârların 9000 gün olan prim günü sayısının 7200 güne düşürülerek eşitleme müjdesi binlerce esnaf ve sanatkarımızı sevindirmişti fakat halen hayata geçirilmedi. Bununla birlikte mevcut Bağ-Kurlu esnafımızı en çok zorlayan noktalardan biri de 4 bin 628 lira olan prim ücreti. Staj mağdurlarının da artık seslerinin duyulması, BAĞ-KUR prim ücretlerinde devlet desteği sağlanması için geç kalınmamalı” dedi.

“Esnafımız emekli olabilmeyi bekliyor”

Vergi dairesine kayıt olmuş fakat BAĞ-KUR’a kayıt olmamış esnafında emekli olabilmek için müjdeli haber beklediğini kaydeden Yılmaz Akdeniz, Sosyal Güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi geç kalınmadan hayata geçirilmeli. Meclisin açıldıktan sonra ilk gündeme alması gereken konulardan biri 9 bin prim gününün 7 bin 200’e eşitlenmesi. Bununla birlikte vergi dairesine kayıt olmuş fakat BAĞ-KUR’a kayıt olmamış esnafımız da emekli olabilmek için müjdeli haber bekliyor. Emeklilikte prim gününe takılan mağdur esnafımızın unutulmaması ekonomik anlamda da devletimizin yararına olacaktır. Kazanılmış hakların verilmesi için binlerce esnafımız bu müjdenin gerçekleşmesini bekliyor. Aynı zamanda staj mağdurlarının staj döneminin emekliliğe sayılması, mesleki eğitimin de prestijini artırır. İnsanlar çocuklarını mesleki eğitime yönlendirirken hak kayıpları olmayacağını bildiğinden ara eleman açığı büyük oranda kapanır” şeklinde konuştu.

“Düzenli prim ödeme teşviki yüzde 10’a çıkarılmalı”

Düzenli prim ödeme teşvik primi oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmasının esnafı rahatlatacağını belirten Akdeniz son olarak “Kiralar, faturalar, akaryakıt, hammadde, yanındaki sigortalı çalışan derken esnafımızın maliyeti çok fazla arttı. Bayramı, hafta sonu, özel günü olmayan esnafımız BAĞ-KUR primlerini ödeyemez noktaya geldi. Devlet desteği ve ödeme kolaylığı ile bir indirim de gerçekleşirse esnafımızın emekliliği hayal olmaktan çıkar. Primlerini düzenli ödeyebilir. Düzenli prim ödeme teşvik primi oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılması bile esnafımızı rahatlatır” ifadelerinde bulundu.