Akdeniz 'Küçük esnaf acil desteklenmeli'

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla zor zamanlar geçiren küçük esnafın ayakta kalması için acil olarak desteklemesi gerektiğini söyledi.

Akdeniz 'Küçük esnaf acil desteklenmeli'

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla zor zamanlar geçiren küçük esnafın ayakta kalması için acil olarak desteklemesi gerektiğini söyledi. Kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafında desteklenmesi gerektiğini ifade eden Akdeniz, “Bu zorlu dönemde alınan tedbirler, bu virüsten kurtulabilmek için çok büyük önem arz ediyor. Alınan ve alınacak olan tüm tedbirleri sonuna kadar destekliyoruz. Ancak kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafımızın da bu dönemde acil olarak desteklenmesi artık kaçınılmaz. Küçük esnafın ayakta kalması ekonominin çarklarının dönmesi için acil destek istiyoruz” dedi.

“Vergisiz akaryakıt verilmeli”

Taşımacılık yapan esnafa vergisiz akaryakıt verilmesi gerektiğini kaydeden Akdeniz, “Toplu taşıma sektöründeki tüm esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Yolcu sayıları düştü. Yani gelirler onda bire düştü. Dünya da petrol fiyatları 80-90 dolardan 20-23 dolar seviyesine düştü. Ancak halen nakliyeci esnafımız yeteri kadar indirim ve destek görmedi. Tüm yük küçük esnafın sırtında. Bugüne kadar kendi kısıtlı imkanları ile hizmet eden esnafımızın dayanma gücü kalmadı. Bir çok sektörde zorunlu olarak kepenk indiren esnafımız devletten yardım beklerken taşımacı esnafımızın bu dönemde çalışma kapasitesi 10 da bire düşerken yolcu taşıma sayısı zorunlu olarak genelge ile yarı yarıya düşürüldü. Taksici esnafı ise artık bir gün yatacak bir gün çalışacak. Tabi müşteri bulursa. Küçüğü olmayanın büyüğü olmaz. Bunun için taşımacı esnafımıza vergisiz akaryakıt verilerek bu zor zamanda desteklenmelidir” şeklinde konuştu.