Akdeniz 'Esnafın dayanacak gücü kalmadı'

Ülke genelinde olduğu gibi Bartın'da da yaşanan vaka artışları sebebiyle esnafın yeni bir kapanma ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz 'Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı' dedi.

Akdeniz 'Esnafın dayanacak gücü kalmadı'

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da yaşanan vaka artışları sebebiyle esnafın yeni bir kapanma ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek esnafın biriken kira elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları derken artık dayanacak gücü kalmadığını söyledi. Akdeniz, “Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, iş yerleri kapalı olan ve faaliyetleri sınırlandırılan esnafımız kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya. Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı” dedi.  

“Esnafa destek şart”

Esnaf ve sanatkarlara destek verilmesinin şart olduğunu kaydeden Yılmaz Akdeniz “Teşkilatımıza bağlı 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli. Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olmalı. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli. SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmeli. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli” şeklinde konuştu.