Akdeniz 'Araç muayene ücretlerine zam yapılmamalı'

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Yılmaz Akdeniz, şoför esnafı başta olmak üzere vatandaşların mağdur olmaması için araç muayene ücretlerine yapılacak zamdan acilen vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Yılmaz Akdeniz, şoför esnafı başta olmak üzere vatandaşların mağdur olmaması için araç muayene ücretlerine yapılacak zamdan acilen vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Akdeniz, “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın ve tüm vatandaşların mağdur olmaması için acilen geri adım atılarak bu zamdan vazgeçilmeli. Zaten yüksek olan mevcut araç muayene ücretlerine indirim beklerken bir de yüzde 123 oranında zam yapılacak olması kabul edilemez. Bakım ve onarım olmadan yalnızca arıza tespitinden bu kadar ücret almak adil değil. Enflasyon yüzde 80’in üzerinde iken araç muayene ücretlerine yüzde 123 zam yapılması tüm vatandaşları mağdur eder” dedi.

“Şoför esnafı zor durumda”

Pandemiden yeni çıkan ve mazota gelen zamlarla zor zamanlar yaşan şoför esnasının araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-kur ve SSK primlerini ödemekte güçlük çektiğini kaydeden Akdeniz, “Bu yıl Eylül sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 26 milyonu geçti. Bu araçların yaklaşık 10 milyonunu ise ticari araçlar oluşturuyor. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs vb. gibi ticari araçlar ilk bir yıldan sonra her yıl araçlarını muayene ettirmekle yükümlü. Ancak pandemiden yeni çıkan esnafımız geçmişteki zararını karşılayamadı ve işleri henüz rayına oturmadı. Son bir yılda mazota gelen zamlarla birlikte belini doğrultamayan şoför esnafımız araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-kur ve SSK primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi için her yıl zorunluluğu olan ticari araç muayenelerine özel bir indirim sağlanmalı” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN