Açıklama Bakan Koca'dan geldi

O ülkeden girişler durduruldu

Açıklama Bakan Koca'dan geldi

Türkiye'de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada," İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur." Dedi. İngiltere'nin saygın kurumlarından Imperial College London, mutasyona uğramış corona virüsünün en çok 20 yaş altındakileri hedef aldığını duyurdu.

DAHA HIZLI BULAŞIYOR

Mutasyona uğramış yeni koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı bulaştığı açıklandı. 

Mutasyon vakalarına ilişkin yazılı açıklama yapan bakan Koca, gerekli önlemlerin alındığını kaydederek şu ifadeleri kullandı. "Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik. İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır. Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz

Türkiye'de son 24 saatte yapılan 158 bin 103 Covid-19 testinde 12 bin 203 kişinin testi pozitif çıktı. 212 kişi ise koronavirüse bağlı olarak hayatını kaybetti.

Bakan Koca aktif vaka sayısı ve ağır hasta sayısının düşmeye devam ettiğini söyleyerek "Kayıplarımızda düşme eğilimi başladı. Ağır hasta sayısındaki azalışa bağlı olarak kayıplarımız azalacak." Dedi.