Acele kamulaştırma kararı alındı!

TEDAŞ Zonguldak, Kastamonu ve Bartın'da enerji nakil hatlarının yapımı amacıyla kamulaştırmalar yapacak. Bartın'da 21 bin 365 metre uzunluğunda 2 bin 948 metrekare istimlak alanı, 361 bin 385 metrekare irtifak alanı için yapılacak acele kamulaştırma kararı Ulus ilçesi, Saz Mahallesi, Aşağıçerçi, Alpı, Karahasan, Aşağıdere, Çerde köyleri ile Bartın Merkez, Karaköyşeyhler, Şahin ve Darıören köylerinden geçecek olan enerji nakil hattı yapımı için alındı.

Acele kamulaştırma kararı alındı!

 

Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Zonguldak, Kastamonu ve Bartın'da tesis edilecek "Eğerci DM-Yeşilöz Enerji Nakil Hattı", "Saka KÖK-Sivriler KÖK Enerji Nakil Hattı", "Pınarbaşı DM-Muratbaşı KÖK Enerji Nakil Hattı" ve Samat KÖK-Şahin KÖK Enerji Nakil Hattı" ile "Sivriler KÖK-Ayvatlar KÖK Enerji Nakil Hattı", "Hanköy KÖK-Ortaköy KÖK Enerji Nakil Hattı", "Osmaneli Büyükyenice KÖK-Şelçik Enerji Nakil Hattı", "Abdipaşa DM-Ovacuma DM Enerji Nakil Hattı", "Şenpazar DM-Valay KÖK Enerji Nakil Hattı" ve "Uzunöz KÖK-Karadonu Grubu Enerji Nakil Hattı"nın yapımı amacıyla bu hatların güzergahına isabet eden bazı taşınmazların elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyeti şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Ayrıca Türkiye Elektrik İletim AŞ Genel Müdürlüğüne ait "154 kV Gözebaşı TM İrtibat Hatları Projesi" ve "400 kV İzdemir TES-Bornova GİS İrtibatı Enerji İletim Hattı Projesi" kapsamında da hatların güzergahına isabet eden taşınmazlar direk yerleri mülkiyeti şeklinde, iletken salınım gabarisi ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılacak.

Tunç: “Bartın için hayırlı olsun”

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç da kamulaştırma kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kararın Bartın için hayırlı olmasını temenni eden Milletvekili Tunç, “Bartın’da Enerji Nakil Hatlarının yapımı amacıyla, hat güzergahına isabet eden taşınmazlarda acele kamulaştırma işlemine dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmî Gazete’de yayımlandı. 21.365 metre uzunluğunda 2948 metrekare istimlak alanı, 361.385 metrekare irtifak alanı için yapılacak acele kamulaştırma kararı Ulus ilçesi, Saz Mahallesi, Aşağıçerçi, Alpı, Karahasan, Aşağıdere, Çerde köyleri ile Bartın Merkez, Karaköyşeyhler, Şahin ve Darıören köylerinden geçecek olan enerji nakil hattı yapımı için alındı. Bartın için hayırlı olsun” dedi.