392 çift evlilik öncesi eğitimden yararlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ilk etapta deprem bölgesinde hayata geçirilen Aile ve Gençlik Fonu'na bugüne kadar Bartın dahil 81 ilden 6 bin 753 başvuru yapıldığını ve 392 çiftin evlilik öncesi eğitimden yararlandığını açıkladı.

392 çift evlilik öncesi eğitimden yararlandı

Bakan Göktaş, bir dizi ziyaret  ve temel atma töreni için gittiği Kahramanmaraş’taçiftlere  yönelik verilen bu eğitimin ödev olarak algılanmamasını isteyerek, “Bakanlık olarak evlenmek isteyenlere evlilik öncesi eğitimini zaten veriyoruz. Burada alacağınız eğitim, hem evlilik sürecinde hem de kuracağınız yuvalarınızda karşılaşabileceğiniz sıkıntılarda 
neler yapılması gerektiğine  ilişkin bir rehber olacak” dedi.  Aile ve Gençlik Fonu’nda gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Göktaş, aile kurumunun desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması için bu fonu  kurduklarını belirtti.
“392 çiftimiz evlilik öncesi eğitimden yararlandı”
Aile kurmayı her daim teşvik ettiklerini, aileleri güçlendirmeyi ana hedefleri olarak belirlediklerini bildiren Bakan Göktaş, “Bu projeyle gençlerin evlilik sürecinde sağlıklı bir adım atmalarını ve mutlu bir aile hayatı kurmalarını destekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdiğimiz Aile ve Gençlik Fonu’na 15 Şubat’tan bu yana Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslâhiye ve Nurdağı ilçelerinden toplam 6 bin 753 başvuru yapıldı ve 392 çiftimiz evlilik öncesi eğitimden yararlandı” ifadelerini kullandı.
“Evli çiftlerin birbirlerine destek olmalarını önemli buluyorum”
Projenin, aile birliğini güçlendirerek gençleri bilinçli ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetiştirmeye yardımcı olacağına vurgu yapan Bakan Göktaş, şunları söyledi: “Özellikle depremin getirdiği zorlukların üstesinden gelmek için de evli çiftlerin birbirlerine destek olmalarını önemli buluyorum. Bu projenin bir parçası olarak sunulan evlilik öncesi eğitimi, genç çiftlere hem duygusal hem de pratik beceriler kazandırarak daha sağlam bir temel oluşturmalarını hedefliyor. İletişimden çatışma çözümüne, mali planlamadan aile içi rollerin paylaşımına kadar geniş bir yelpazede eğitimler sunuluyor.” Bakan Göktaş, bu tür projelerin toplumun temel birimi olan aileyi güçlendirmeye katkı sağlayacağını belirterek, “Gençlerimizi daha bilinçli, sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetiştirmeye yardımcı olduğuna inanıyoruz. Hep birlikte, daha sağlıklı ve mutlu aileler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Öte yandan Bakan Göktaş, temasları kapsamında Onikişubat Gündüz Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’ni de 
ziyaret etti, yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı