32 farklı ilden projeler BARÜ'de sergileniyor

Bartın Üniversitesi (BARÜ) 6. Ar-Ge Proje Pazarında 32 farklı ilden yüzlerce kişi 3 farklı kategoride projelerini sergiliyor.

32 farklı ilden projeler BARÜ'de sergileniyor

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Cumhuriyetin Yüzyılında altıncısını gerçekleştirdiği Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği rekor bir katılımla başladı. 32 farklı il, 30 üniversite, 28 lise ve 7 kuruluş/Ar-Ge Merkezinden yarışmacıların yer aldığı festivalde, 19 ana temada fikirler sergileniyor. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından ihtisaslaşma alanına alınan yükseköğretim kurumundan biri olan BARÜ’nün “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanını da kapsayan projeleri çeşitli üniversitelerden ve sektör temsilcilerinden oluşan bilim kurulu tarafından değerlendiriliyor.

Çocuk Mucitler çalışmalarıyla hayran bıraktı

Bölgenin uzun soluklu en önemli festivalinde lise ile üniversite ve üstü kategoride projelerin yanında bu yıl ilk defa ilkokul-ortaokul kategorisi de eklendi. Bartın ve çevre illerden başvuruların olduğu kategoride çocukların bilime olan ilgilerini artırmak ve araştırma yapmalarını sağlamak hedeflendi. Kendilerine ayrılan alanlarda projelerini büyük bir heyecanla tanıtan çocuklar eğlenerek öğrenmenin yanı sıra çabalarıyla da gururlandırdı.

“Bartın Üniversitesi olarak yarınlara iz bırakmak istiyoruz”

BARÜ’nün tüm bileşenleriyle geleceğe değer katmak için gayret gösterdiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bulunduğumuz yerden başlayarak ortak geleceğimize değer katmak en büyük idealimiz. Teknoloji geliştiren, bilimle kalkınan bir Türkiye için gayret gösteriyoruz. Tribünde olmak, seyirci kalmak bize göre değil, ‘Biz Odağında’ olmak istiyoruz. İşte bu doğrultuda her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirme süreçlerine katılımlarını sağlamayı, milli ve özgün olanı üretmeyi, bu alanda girişimcilik kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Her şeyden önce, 100’üncü yılına ulaştığımız Cumhuriyetimizi 2053 ve 2071 vizyonlarına taşıyacak olan gençlerimize inanıyoruz. Gelecek yolculuğunda en büyük motivasyonumuz da bu inanç oluyor” ifadelerini kullandı.