300 milyonluk trafo merkezi hizmette!

Bartın Organize Sanayi Bölgesine yapılan yaklaşık 300 milyon TL değerindeki 380 kw'lık Trafo Merkezini açan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'TEİAŞ olarak burada bir trafo merkezi planladı ve bugün burada açacağız. Yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırımı bugün hizmete almış oluyoruz. Şehrin başka bölgelerinde de trafo merkezleri ihtiyaçları vardı Ulus ilçemizde. Onun da süratle yer tespitini yapacağız inşallah onu da önümüzdeki yıl devreye almış olacağız. Böylece çok daha kaliteli kesintisiz enerjiye kavuşmuş olacağız' dedi. 

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU


TEİAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğünce Bartın Organize Sanayi Bölgesine yaklaşık 300 milyon TL değerinde yapılan 380 kw’lık Trafo Merkezi , Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla açıldı. Açılışa Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç ve İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ve protokol üyeleri katıldı. Bakan Dönmez açılışta şöyle konuştu:
“Günümüzde elektrik artık hayatın olmazsa olmazımız. Evlerimizde, işyerlerimizde, sanayimizde elektriğin de kesintisiz, kaliteli bir şekilde gitmesi için altyapı yatırımlarını zamanında planlayıp hayata geçirmek gerekiyor. Bartın'da da hem OSB'mizin hem sanayi tesislerimizin hem de şehrimizin kesintisiz bir şekilde bu enerjiye ulaşabilmesi için TEİAŞ olarak burada bir trafo merkezi planlandı. 2 tane trafo merkezimiz var. Bir oto trafo merkezimiz. Şaft tesisimizi bugün açacağız. Yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırımı bugün hizmete almış oluyoruz. 
Ulus’a trafo merkezi yapılacak!
Yine bugün sabahtan il yöneticilerimizle, iş insanları bir araya geldik. Şehrin başka bölgelerinde de trafo merkezi ihtiyaçları vardı. Ulus ilçemizde onu da süratle yer tespitini yapacağız inşallah. Onu da önümüzdeki yıl devreye almış olacağız. Böylece çok daha kaliteli, kesintisiz enerjiye kavuşmuş olacağız. Türkiye'de şebekelerin uzunluğu yaklaşık 1 milyon 200 bin kilometre. Çok büyük ve çok küçük rakamlara insanın hafızası almayabilir. Şöyle söyleyeyim. Dünyanın etrafını 38 kez dolaşacak kadar hattı yeri geliyor yerin altından, yeri geliyor havadan, vadilerden, suyun altından, denizin altından önce tesis ediyoruz sonra da işletiyoruz. Binlerce insanımız çalışıyor. Yeri geliyor işte kar kış demeden direğin tepesine çıkıyor, arıza gideriyor, bakımını yapıyor. Hatta şimdi biz bir de son yıllarda helikopterle bakış bakım yaptırıyoruz. Helikopter çıkıyor direğin tepesine temizlik yapıyor. Yerine göre sepetin içerisinde işçilerimizi teknisyenlerimizi indiriyor. Hattın üzerinde enerji varken canlı bakım yapıyoruz. Oradaki enerji 400 bin volt. Bizim evlerimizde kullandığımız 220 volt. 400 bin voltun üzerinde arkadaşlarımız adeta hani tel üstündeki cambaz yeteneğinde, kabiliyetinde bu işleri yapıyorlar, canını dişine takarak. Tabii öncelikle o arkadaşlarımıza, yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Yine buradaki güzel ev sahipliğinden dolayı valimize, yerel yöneticilerimize, belediye başkanlarımıza, keza milletvekillerimize bu hizmetin buraya kazandırılmasını göstermiş oldukları yakın ilgi alakadan dolayı teşekkür ediyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN