3 ilde yangın havuzu ve göletlerin bakımı yapılıyor

Bartın, Karabük ve Zonguldak'taki ormancılık faaliyetleriyle yatırımlarını yürüten Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına karşı yapılan çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Orman yangınları esnasında mümkün olan en hızlı müdahaleyi yapabilmeye imkan sağlayan yangın havuzu ve göletlerin bakımı devam ediyor.

3 ilde yangın havuzu ve göletlerin bakımı yapılıyor

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bartın ve Ulus Orman İşletme Müdürlüğü dahil 14 Orman İşletme Müdürlüğünde Orman Genel Müdürlüğünün yatırım faaliyetlerine paralel olarak orman yangınları ile mücadele çalışmalarında öncelikli olarak yoğun orman olan alanlarda çıkması muhtemel orman yangınlarında kullanılmak üzere su kaynağının bulunmadığı mevkilere yangın havuzu yapım çalışmaları devam ediyor. Bölge Müdürlüğü, yangın havuzu yapım çalışmalara her geçen yıl yenileri ekleyerek sürdürüyor. Yangın havuzlarının su tutma kapasitesi yapılan mevkideki mevcut su kaynağı ve arazi yapısına bağlı olarak her biri için 800-1600 ton arasında değişiklik gösteriyor.

Toplam 49 yangın havuzu ve göleti

Helikopter yangın havuzları, yangına 3-4 dakikada müdahale edecek şekilde planlanarak yapılırken 2011 yılında 38 adet olan yangın havuz ve gölet kapasitesi 2023 yılı içerisinde Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünün 21 adet yangın havuzu ile 28 adet yangın göletiyle toplam 49 adet ve 143 bin ton kapasiteye ulaştı.

“Ekiplerimiz ortalama 12 dakikada ihbar noktasına ulaşıyor”

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu konu ile ilgili olarak ise şu açıklamayı yaptı.

 “Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği tarihsel bir dönemden geçiyoruz. Tüm tedbirleri almış olmamıza rağmen, orman yangınlarıyla ilgili istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz. Orman yangınlarına müdahale noktasında zamanla yarışıyoruz. Erken müdahale yangınların söndürülmesi noktasında hayati önem taşıyor. Onun için bölgemizde stratejik noktalar belirliyor. İlk müdahale araçlarımızın olay yerlerine yakın bölgelerde su ikmali yapabilmesi için yangın havuzları inşa ediyoruz. Yangın ilk müdahale ekiplerimiz ortalama 12 dakikada ihbar noktasına ulaşıyor ve yangına müdahale ediyorlar. Yangın havuzlarımız yangınla mücadelede bizlere zaman ve zafer kazandıracaktır.

“Vatandaşlarımızı uyarıyor ve bilgilendiriliyoruz”

Havuz ve göletlerin yakınlarında bulunan yerleşim birimlerinde ilanlar dağıtıyor etrafı çevrili olan havuz ve göletlere yaklaşmamaları konusunda vatandaşları bilgilendiriliyoruz.

Yangın havuz ve göletlerin tamamının bakım ve temizlikleri düzenli bir şekilde yapılıyor. Can ve mal güvenliğini koruma maksatlı çevresini tel ihatalarla çeviriyor içerisine girmenin yasak olduğunu belirtir uyarı ve ikaz levhaları asıyoruz.”