2023'te Bartın'a 570 milyon ulaştırma yatırımı!

AK Parti iktidarları döneminde Bartın'a yapılan ulaştırma yatırımlarıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz 'Ulaştırma ve iletişim yatırımları için son 21 yılda güncellenmiş fiyatlarla 17,9 Milyar TL yatırım yaptıklarını belirterek sadece 2023 yılında 2023 yılında 570 Milyon TL tutarında yatırım yaptık. Bartın'da 2003 yılında sadece 7 km bölünmüş yol varken şuan 78 km yolumuz var, yine 2003 yılında Bartın'da hiç BSK(Sıcak Asfalt) yol yokken şuan sadece karayolları ağında 70 km BSK yol yapıldı.' Dedi.

2023'te Bartın'a 570 milyon ulaştırma yatırımı!

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, AK Parti iktidarları döneminde Bartın’a yapılan ulaştırma yatırımlarıyla ilgili açıklama yaptı. Milletvekili Aldatmaz 2003 ile 2023 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kanalıyla Bartın’a çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek; “2003 yılından itibaren 20 yılda: Çaycuma - Bartın Yolu 21,7 km’lik kısmı 7,2 km’si BSK(sıcak Asfalt) ve 14,5 km’si sathi kaplamalı bölünmüş yol olarak, Bartın - Kurucaşile - Cide Yolu 35,9+ km’lik kısmı Cumayanı Viyadüğü, 1 adet Tek tüp Tünel (Amasra Tüneli) ve 3 adet Çift tüp Tünel (Çakraz - Cumayanı – Meydan tünelleri) tamamlanmış 29,8 km BSK,  6,1 km Sathi Kaplama bölünmüş yol olarak, Bartın – Safranbolu Yolu (Abdipaşa Geçişi Dahil) 13,8 km’lik kısmı 1,4 km’si BSK ve 12,4 km’si Sathi Kaplamalı bölünmüş yol olarak, Uzunluğu 4,5 km olan Amasra Bağlantı Yolu BSK Tek Yol olarak, Uzunluğu 7,9 km olan Kirazlı Köprü Baraj Varyantı Yolu BSK tek yol olarak,  Uzunluğu 8 km olan Perşembe-Kozcağız Yolu sathi kaplamalı tek yol olarak, Uzunluğu 5,47 km olan Kozcağız-Kumluca-(Bartın-Safranbolu) Ayrımı Yolu sathi kaplamalı tek yol olarak, Uzunluğu 26,75 km olan Bartın-Arıt-Aydınlar yolu sathi kaplamalı tek yol olarak, Uzunluğu 10,22 km olan Bartın - Safranbolu Ayrımı - Ulus - Kastamonu İl Sınırı yolu sathi kaplamalı tek yol olarak tamamlandık. Bu yolları yaparken 18 adet toplam uzunluğu 1.712 m olan tek köprü 9 adet 2x335 m çift köprü yapımı, 1 adet Köprülü Kavşak, 1 adet Tek Tüp, 3 adet Çift Tüp tünel yapımı tamamlanırken 2 adet Tarihi Köprü; Kemere Köprüsü ve Kemerdere Köprüsü restorasyonunu da yaptık. Amasra Limanını yaptık, Amasra Mendirek onarımını gerçekleştirdik, Amasra limanını gümrüklü liman haline getirerek turizme kazandırdık. Şimdi her hafta gemiyle yaklaşık 1000 turist Amasra’ya geliyor. Tarlaağzı Balıkçı Barınağı inşaatını tamamladık, Kurucaşile Balıkçı Barınağı’nın onarımını gerçekleştirdik. Gördüğünüz gibi yapılan işleri saymak bile zorken biz bu işlerin tamamını bitirerek Bartın’ımıza kazandırdık.” Dedi.

“Gecikmeye Mahal Vermeden Hepsini Tamamlayacağız”

Milletvekili Aldatmaz devam eden önemli ulaşım projelerinden de bahsederek; “Şu an Bartın’da devam eden çok önemli ulaşım projelerimiz var. Bunların hepsini takip ediyoruz ve projelerin ilerlemesinde herhangi bir gecikmeye mahal vermeden hepsini tamamlayacağız. Devam eden karayolu projelerimizin toplam tutarı 21,6 Milyar TL, Denizcilik projelerimizin toplam tutarı 61,8 Milyon TL.” dedi.

Devam eden önemli projeler hakkında da bilgi veren Aldatmaz; “ Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu Projesinin toplam uzunluğu 77,5 km'dir. Projede (282 m) 5 adet Tek Köprü, (2x545 m) 10 adet Çift Köprü, (2x177 m) 2 adet Köprülü Kavşak, (1.065 m) 1 adet Tek tüp Tünel ve (2x15.381 m) 7 adet Çift tüp Tünel bulunuyor. Bunun 64,5 km’si bölünmüş yol (35,6 km bölünmüş yol-BSK ve 28,9 km bölünmüş yol-sathi kaplama) 3 adet Tek Köprü, 8 adet Çift Köprü, 2 adet Köprülü Kavşak (Bartın Üniversite ve Amasra Giriş Kavşağı), Cumayanı Viyadüğü, 1 adet Tek tüp Tünel (Amasra Tüneli) ve 3 adet Çift tüp Tünel (Çakraz - Cumayanı - Meydan) tamamlanmış olup, trafiğe açılmıştır. 2023 yılında 4,1 km bölünmüş yol-sathi kaplama üstü BSK çalışmaları tamamlandı.

Bartın Kozcağız bölünmüş yolu Projede; uzunluğu 14,2 km bölünmüş yol-BSK yol yapımı ile 5 adet Tek Köprü (380 m), 1 adet Çift Köprü (2x290 m) ve 1 adet FSK (2x30 m) bulunuyor. 2 adet tek köprü yapımı ve Kozcağız rölakasyon yolundaki altgeçit yapım çalışmaları tamamlanmıştır. Toprak işleri ve sanat yapısı imalatlarında çalışmalar devam etmektedir.

Bartın Çevre Yolu Proje Uzunluğu 11,8 km’dir. Proje kapsamında (178 m) 4 adet Tek Köprü, (2x806 m) 7 adet Çift Köprü bulunuyor. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu arada çevre yolu ikinci etap yol ve tünelli geçiş projesi içinde proje ve kamulaştırma çalışmaları da devam ediyor.” Dedi.

Milletvekili Aldatmaz; “Geçtiğimiz yıllarda yaşanan seller nedeniyle de sel hasarlarının karayollarında neden olduğu hasarların onarılması için de önemli çalışmalar yaptık, Kumluca-1, Kumluca-2 köprüsünü, Kavlakdibi köprüsünü, Boğazköy köprüsünü, Kumluca-1 köprüsü ile Yenihan köprüsünü yeniden yaparak ulaşıma açtık.” Dedi.

“Her biri 22 tonluk bloklardan 4447 adet konulacak”

Amasra limanında yaptıkları mendirek onarım çalışmasından sonra Tarlaağzı Balıkçı Barınağında da onarım çalışması başlattıklarını belirten Aldatmaz 61.8 Milyonluk projede Tarlaağzı Balıkçı Barınağında her biri 22 ton olan küplerden 4447 adet konulacak ve şu anda 2865 küpün imalatı gerçekleştirildi.” Dedi.

Milletvekili Aldatmaz AK Parti hükümetleri döneminde yapılan bu çalışmalar ile Bartın’ın il olduğu günden bugüne kadar geçen sürede tarihinin en büyük yatırımları olduğunu bundan sonra da Bartın’ın ihtiyacı olan her noktada yeni yatırımlar yapmaya devam edeceklerini belirterek; “Yapılan bu çalışmalardan dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğlu ve önceki dönemlerde görev yapan Ulaştırma Bakanlarımıza ve Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a teşekkür ediyorum.” Dedi.