'20 yıllık kirli plan yeniden devreye sokuluyor'

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Amasra'ya yapılmak istenen termik santral çalışmalarına ilişkin sert açıklamalarda bulundu. 14 Mart'ta Amasra'da yapılacak keşif öncesi AKP Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz'ın 'Cumhurbaşkanı Amasra'ya termik santral kurulmasını kesinlikle istemiyor' sözlerine tepki gösteren CHP'li Bankoğlu, 'AKP'li Cumhurbaşkanı bugüne kadar verdiği hangi sözü tuttu da bu sözü tutsun' dedi.

'20  yıllık kirli plan yeniden devreye sokuluyor'

“TERMİK SANTRALE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bankoğlu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Çeşmi Cihan Amasramız yaklaşık 20 yıldır sermaye, bürokrat ve siyasetçi iş birliğiyle yok edilmek isteniyor. Hattat Holding’in 2005 yılından itibaren Amasra ilçesi Gömü ve Tarlaağzı köylerinde termik santral kurma teşebbüsü içinde olduğu herkesin malumu. Amasra’da Hattat Holding’in kurmak istediği Termik Santral bölge halkının büyük mücadeleleri sonucu iptal edilmişti. Santralin yapımı iptal edilince bu kez de kömür çıkaracağını iddia eden Holding, lavvar tesisi ve dolgu alanı ile rıhtım projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı aldı. Bölge halkının açtığı dava sonucu bu karar da iptal edildi. Şirket bu kez lavvar tesisini ikiye çıkartarak yeniden başvurdu. 2016 yılı Ekim ayında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bu projeye ÇED onayı verdi. Özhaseki bugün yine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve görüyoruz ki aynı kirli plan farklı isimlerle yeniden devreye sokulmuş durumda. 14 Mart’ta bölgede keşif yapılacağı belirtmişti; ancak Mahkeme keşif işlemlerini erteledi. Şunu yeniden, defaatle ve tekrar belirtelim ki: Amasra’da termik santrale asla izin vermeyeceğiz. Bu çelişkili kararlar çerçevesinde yapılacak hukuk dışı ve usulsüz tüm uygulamalar, doğası, tarihi ve kültürel zenginliğiyle Amasra'ya yönelik açık ihanet olacaktır. Ne Amasramızın doğasına, ne vatandaşlarımızın Anayasa’da yer alan “sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına” halel getirtmeyeceğiz.”

“ERDOĞAN’A AMASRA’YA DA İHANET ETSİN DİYE Mİ GÜVENELİM?”

“Hattat Holding patronu her platformda “Ben kömürcü Mehmet ağa değilim, bu kömürü madencilik olsun diye çıkarmıyorum. Kömür çıktıkça santralleri büyüteceğiz” derken AKP’li siyasetçiler tam tersini söylüyor, adeta yeminler ediyor. Bartın Milletvekili Aldatmaz’ın Erdoğan’ın sözlerini teminat olarak sunması ise tam bir kara mizah örneği. AKP’li Cumhurbaşkanı bugüne kadar hangi sözünü tuttu ki bu sözü tutsun. Faiz nas diye ülkeyi batırıp şimdi ekonomide acı reçete diye yapılanlar ortada; Erdoğan’ın EYT için “seçim kaybetsem bile EYT çıkmayacak” diye naralar atıp bir seçim sonra “EYT hayırlı olsun” sözleri ortada; önce dört parmak Rabia işaretiyle “darbeci Sisi” deyip bugünlerde Sisi’yle tokalaşmak için sıraya girdiği videolar ortada. “Aziz İstanbul” diye kenti betona çevirip sonra “İstanbul’a ihanet ettik” diye günah çıkaran birine Amasra’ya da ihanet etsin diye mi güvenelim? Rantın olduğu hiçbir projede AKP’ye güvenmemeyi son 22 yılda acı deneyimlerle öğrendik. Bu milleti kandırmanıza da Amasra’ya ihanet etmenize de asla izin vermeyeceğiz.”

“ AMASRA’YI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Amasra'ya yapılmak istenen termik santral özelinde ve genel çerçevede tüm termik santraller, havaya salınan çeşitli zehirli gazların etkisiyle sadece bulunduğu bölgeyi değil, rüzgârın da etkisiyle yaklaşık 300 kilometrelik bir alana tesir eden zehirli bir enerji üretim modeli. Termik santrallerin olduğu bölgelerde flora değişiyor, hava kirliliği olağanüstü artıyor ve özellikle Batı Karadeniz’de kaçınılmaz olarak bölge halkının önemli geçim kaynaklarından olan tarım faaliyetleri ile balıkçılık bitme noktasına geliyor. Kuşaklar boyu sağlığımızı mahvediyor. Gelişmiş ülkeler doğayı ve insan hayatını mahveden bu tehlikeli ve eski üretim modelini terk ederken AKP Türkiye’sinde söz konusu para ve rant ise akan sular duruyor. Doğal alanlar da yaşam alanları da biyolojik çeşitlilik de önemini kaybediyor; Fatih’in fethederken kıyamadığı Amasra’yı bir yandaş şirket, bürokratıyla siyasetçisiyle resmen yok etme planları yapıyor. Hattat Holding tarafından işe alımların yapıldığını biliyoruz. Hiç kimse “insanlara iş veriyoruz” bahanesiyle böyle bir kıyıma halkın göz yumacağını düşünmesin. Böyle bir kıyıma, böyle bir ihanete ne bizler, ne sivil toplum, ne vatandaşımız asla geçit vermeyeceğiz. Kimse şunu aklından çıkartmasın; bugün boğaz tokluğu yarın doğasından insanına bu bölgenin yokluğu demek.”

“HATTAT’A DA AKP’Lİ CUMHURBAŞKANINA DA GÜVENMİYORUZ”

“Hattat, Amasra’da facialarla anılan sabıkalı bir şirket. 2022 yılında 43 madencimizi kaybettiğimiz Amasra Maden Faciası’nda da şirketin adı sık sık gündeme geldi. TBMM Araştırma Komisyonu’nda Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı’nın “Bizim bu faciayı yaşamamızın sebeplerinden biri Hattat Holding’dir, çünkü bizi bir kenara sıkıştırdılar” sözleri hala aklımızda. Şu an vatandaşlarımız ne “Ben kömürcü Mehmet ağa değilim, ben sanayici Mehmet ağayım” diyen Mehmet Hattat’ın “termik santral yapımından vazgeçtim” sözlerine güveniyor; ne de orman arazilerini yandaş müteahhitlere, zeytinlikleri maden şirketlerine açan AKP’li Cumhurbaşkanı’nın sözüm ona ekolojik hassasiyetini ve AKP’li siyasetçiler üzerinden verdiği yeminleri samimi buluyor. Amasra’da 20 yıldır bir avuç bile kömür çıkarmayan Hattat Holding eğer samimi olsaydı planların iptaline dair dört davada temyizlerini geri çekerdi. Hattat Holding’in hukuki engeller nedeniyle sanki termik santraldan vazgeçmiş gibi görünüp rıhtım yaparak termik santralın altyapısını hazırlamakta olduğu ihtimalini de göz ardı etmiş değiliz. 14 Mart günü saat 10.00’da yapılacak olan keşif Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından ileri bir tarihe ertelendi. Burada dikkat çeken husus, erteleme karar gerekçesinde Hattat’ın bilirkişilere yönelik itirazları olduğunun ifade edilmesi. Biz tüm bu süreci adım adım takip etmeye devam edeceğiz. Ne Bartınımızı, ne Amasramızı termik santral külüne boğmayacağız. Bir başka hayatımız, bir başka Amasra’mız yok!”