2. Toplantıdan da rakam çıkmadı

Ülke genelindeki milyonlarca asgari ücretli gibi Bartın'daki binlerce asgari ücretlinin de gözünün kulağının olduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2. toplantısı sona erdi. Bu toplantıda da bir rakam çıkmadı. Türk-İş Temsilcisi Ramazan Ağar, toplantı sonrası 'Rakam olarak bir yere gelinmedi. Bu hafta içerisinde 3. defa komisyon olarak bir araya geleceğiz. Bayramdan önce rakam konusunda bir karar verilir diye düşünüyorum' açıklamasında bulundu.

2. Toplantıdan da rakam çıkmadı

Ülke genelindeki milyonlarca asgari ücretli gibi Bartın’daki binlerce asgari ücretlinin de gözünün kulağının olduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2. toplantısı sona erdi. İlk toplantısını 13 Haziran'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştiren komisyon, ikinci toplantı için dün sabahın erken saatlerinde toplandı. Öğle sularında biten toplantı sonrası Türk-İş Temsilcisi Ramazan Ağar, "Uzun uzun görüşmeler yaptık. Çalışma hayatı ile ilgili görüşmeleri sunduk. Rakam olarak bir yere gelinmedi. Bu hafta içerisinde üçüncü defa komisyon olarak bir araya geleceğiz. Komisyonda bir karara vardıktan sonra Cumhurbaşkanımız açıklama yapar diye düşünüyorum. Bayramdan önce rakam konusunda bir karar verilir diye düşünüyorum. Hükümet tarafında herhangi bir rakam gündeme gelmedi. Biz işçi kesimi tarafından bir mutabakat sağlanacağını düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Bakan Işıkhan: “Üzerinde çalışıyoruz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da dün Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya geldi. Bakan Işıkhan toplantı sonrasında ise "Asgari ücretin açıklanacağı gün belirlenmedi, üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ara zam ne kadar olacak?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.