Güncel

Güncel Haberleri

Kültür Merkezi ve Kent Belleği Araştırma Kütüphanesi açıldı

Bartın Belediyesi, Kültür Merkezi ve Kent Belleği Araştırma Kütüphanesi hizmete açıldı. Törende konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Büyük önem verdiğimiz bu çalışma ile Bartın’ın yerel belleğini oluşturduk. Bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak, kentlilik bilincine katkı sağlayacak olan bu kütüphane Bartın’ın yerel arşivine sahip olduğu gibi Bartın’a ilişkin tüm tarihi dokümanları da içinde barındırıyor. Şehrimizin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılması adına büyük önem teşkil eden bu projeyi de hayata geçirdik. Çalışmalarımızın kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte şehrimiz önemli bir esere daha kavuşmuş oldu. Projemizin kültür ve sanat şehri olan Bartın’ımıza çok yakıştı” dedi.

Kolaylı: “Basın sektörü zor bir dönemden geçiyor

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle bu günü bayram değil, dayanışma günü” olarak kutladıklarını, zira basın sektörünün zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

KALAYCI’DAN GÜNDEM SARSACAK AÇIKLAMALAR

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Bartın’daki gazetecilerle bir araya gelen AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Irmak Islah Projesi, yeni çevre yolu projesi, hastane inşaatı, TTK gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu. Irmak Islah Projesinin onaylanıp ihale edildiğini ifade eden Başkan Kalaycı, hastane inşaatının yıl içinde tamamlanacağını, Arıt suyunun bölge bölge tutulması için çalışmaların başladığını ve çevre yolunda kamulaştırmaların yapıldığını söyledi. Karadeniz doğalgazının değerinin 1 trilyon dolar olduğunu da belirten Kalaycı, Amasra TTK Müessesinin de asla kapanmayacağını kaydederek “Biz elim bir faciayla karşı karşıya kaldık. Üzüntümüzü yaşarken bir taraftan maden şehidi evlerine giderek siyaset yapanları kınıyorum. “TTK kapatılacak. HEMA’ya devredilecek şeklinde işsizleri ayaklanmaya, işsizleri protestoya teşvik edenleri biliyoruz” dedi.

Akdeniz: “BAĞKUR’lu ile SSK’lı arasındaki eşitsizlik giderilmeli”

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz BAĞKUR’lu ile SSK’lı arasındaki eşitsizliğin giderilmesini istedi.

Kaya, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı

Bartın Gençlik Hizmetleri Müdürü Muammer Kaya 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı

Doğalgazın belediyeye maliyeti 15 milyon TL!

Amasra Belediyesinin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, 2023’te doğalgazda ilçedeki 5 merkez mahalle için ilk kazmanın vurulacağını açıkladı. Doğalgazın öncelikle merkez hattan geçirileceğini ifade eden Çakır, bu yaz da Kaleşah Mahallesinde çalışma yapılacağını söyledi. Çakır, ilçedeki doğalgaz çalışmalarının Amasra Belediyesine yaklaşık 15 milyona mal olmasını beklediklerini kaydetti.

Yıldırım “Yeni Evim kampanyası büyük bir fırsat!”

“Yeni Evim” kampanyasının Bartın’da konut sektörünü canlandıracağını ifade eden Yıldırım Yapı Emlak Firması Sahibi Murat Yıldırım, sıfır konutları kapsayacak olan kampanyanın vatandaşlar için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bartın’da konut fiyatları şu an 2+1’ler için ortalama 1 milyon ila 1,5 milyon tutarlarında. Vatandaşlarımız kampanyadan faydalandıklarında 1 milyonluk 15 yıl vade için aylık taksit tutarı: 9 bin 719 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının hazırladığı desteklerle bu taksitlerde yıldan yıla artacak. Bu kredinin geri ödemesinde ek bir külfet oluşturmayacak” dedi.

Denetim Komisyonu üyeleri seçildi

Ocak ayı gündemini görüşen İl Genel Meclisi, Denetim Komisyonuna üye seçimini gerçekleştirdi. Gizli oyla yapılan seçimlerde komisyona İl Genel Meclisi Üyeleri Atnen Aydoğan, Uğur Yılmaz, Ayhan Özçelik, Nurdanur Metin ve Abdullah Kaleli seçildi.

Tunç ““Adli soruşturma çok titizlikle devam ediyor”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Başkanı Sn. Taner Yıldız ve Komisyon üyesi Milletvekilleri ile uzmanlardan oluşan heyetinin Amasra Müessesesi ziyareti sonrası değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Bankoğlu: “Bartın halkının hayatıyla alay etmesinler”

Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonunda bulunan ve Amasra Türkiye Taşkömürü Kurumu Müessesindeki (ATİM) komisyon incelemelerine katılan CHP’li milletvekilleriyle birlikte açıklama yapan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, havalandırma, iş güvenliği, eksik işçi çalıştırılması gibi kazayla ilgili soruları bir kez daha AK Parti Hükümetine sorarak “Tüm bunların aslında sorumlusu ve seyircisi olan hükümet olayın başından beri “olayın takipçisiyiz” diyor. Ama hiç kusura bakmasınlar. Bartın halkının aklıyla da hayatıyla da alay etmesinler. Söz veriyoruz. Adalet yerini bulana kadar asla bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Son anda kurtuldu,

işte o anlar Buzda kayan otomobilin kaza anı

Araç şarampole yuvarlandı

Amasra yolunda kaza!

Yeşil, listeyi açıkladı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 12’nci Dönem Genel Kurul Yönetim Kurulu listesini genel merkezde düzenlenen toplantıda açıkladı. Genel Başkan Yeşil’in listesinde Amasra’dan genel merkeze gelerek Genel Sekreterlik görevini üstelenen Ertan Kaya’nın yer almadığı görüldü. Yeşil, bu süreçte kendisiyle görev yapan Kaya’ya teşekkür etti.

Bankoğlu “Sorumlular ortaya çıkana kadar mücadeleye edeceğiz”

42 madencinin şehit olduğu maden faciasıyla ilgili inceleme yapmak üzere Amasra’ya gelen Meclis Araştırma Komisyonunda bulunan CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu “Bu facianın asıl sorumluları ortaya çıkana kadar mücadeleye devam edeceğiz,” dedi.

Tunç: “2023 yılına hızlı başlıyoruz”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, tatilin sona ermesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 2023 yılına hızlı başlayacağını söyledi. Grup Başkanvekili Tunç, “TBMM’de 2023 yılına da hızlı başlıyoruz. Sözleşmeli personele kadro, EYT, Ailenin korunması ve Başörtüsüne Anayasal güvence, 7. Yargı paketi başta olmak üzere milletimiz için geceli gündüzlü bir çalışma gerçekleştireceğiz.” dedi.

Madenci izinleri Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle netleşecek!

Meclis Araştırma Komisyonu, 42 madencinin şehit olduğu kazayla ilgili incelemelerde bulunmak için Amasra TTK İşletmesine geldi. Madenci Temsilcisi Ekrem Akbal inceleme öncesi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız’a kazadan sonra işçilere kullandırılan izinler ve ocağa girmeyen madencilerin ücretleriyle ilgili taleplerini iletti. Ocağa girmeyen madencilerin asgari ücret altında bir ücret alması gibi durumun asla söz konusu olmayacağını kaydeden Komisyon Başkanı Yıldız, madencilerin izinleriyle ilgili durumu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığıyla paylaştıklarını ve kendilerine bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkacağını söylendiğini aktardı.

Tunç “Bartın-Amasra yolunun standardını yükseltiyoruz”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu projesi kapsamında Bartın-Amasra yolunda BSK ve köprülü kavşak çalışmalarının devam ettiğini belirterek; “Bartın-Amasra yolunda köprülü kavşaklar, BSK asfalt, fore kazıklar, genişletme ve taş duvar çalışmaları ile yolun standardını yükseltiyoruz” Dedi.

Tunç OSB’deki fabrika inşaatını inceledi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Başkanı Turhan Kalaycı ile birlikte, Bartın Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ilave alanda devam eden fabrika inşaatlarını ziyaret ederek çalışanlara kolaylıklar diledi.

Meclis 2023’ün ilk toplantısını yaptı

İl Genel Meclisi 2023’ün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Üyeleri ilk toplantıda Ocak gündeminde yer alan iki konuyu karara bağlarken İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun 195 milyon TL’lik 2023 yılı bütçesinin 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdiğini ifade etti ve “Yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplam 10960 haber.