Güncel

Güncel Haberleri

190 projeden sadece 1’i yapılamadı

Mart gündeminin son toplantısında İl Genel Meclisine 2022 Yılı Faaliyet Raporunu sunan Bartın Valisi Nurtaç Arslan “İl Özel İdaremizin 2022 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 190 adet faaliyetimiz bulunmaktadır. Hedeflenen bu projelerden; 189 adet faaliyet devam eden işlerimizle birlikte gerçekleştirilmiş, 1 adet faaliyet ise talep bulunmaması sebebiyle tamamlanamamıştır. Yıl sonu itibariyle gerçekleşen proje oranı yüzde 99.45 gerçekleşemeyen proje oranı ise yüzde 0,55 olarak tespit edilmiştir” dedi.

SGK’de EYT yoğunluğu

Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) da içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğüne başvurular başladı.

Bankoğlu’ndan Bartın Irmağı Islah Projesine “Vasat” Tepkisi

Bartın Irmağı Islah Projesinde Orduyeri Köprüsünden başlayarak Yalı bölgesini de içine alacak şekilde 4 bin metrekarelik alana kaldırım seviyesinden başlayacak şekilde 1 metre duvar üzerine 1 buçuk metre temperli cam yapılması tasarlanmasına tepki gösteren CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Vasat yönetim anlayışı ve vizyonsuzluk” dedi.

EYT düzenlemesi yürürlükte!

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilen ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini de içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Yeşil “Herkese teşekkür ediyoruz”

Amasra Maden Kazası sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam hakkı sağlanacağına dair açıklamasının ardından TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemeyle ilgili yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle ilgili konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Maden şehitlerimizin yakınlarının bu yasa ve yönetmelik kapsamında kamu kurumlarında istihdam hakkı ile ilgili düzenlemeler tamamlanmış oldu. Maden şehitlerimizin yakınları yasa ve yönetmelikteki usul ve şartlara göre kamuda istihdam edilmek için başvuruda bulunabilecekler. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şehit madenci yakınlarına kamuda istihdam!

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Maden Kazası sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam hakkı sağlanacağına dair açıklamasının ardından TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemenin uygulama yönetmeliğin de Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı.

Köylerde yeni su ücretleri belli oldu!

Mart ayı gündeminin ilk toplantısında Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar dileyen İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresinin su hizmetini verdiği 26 köydeki 6 bin 400 aboneyi kapsayan su ücreti tarifelerinin yeniden belirlendiğini açıkladı.

Deprem bölgesinde hedef 468 bin 31 hane inşası

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Güncel tespitlere göre deprem bölgesinde 392 bin 350 konut ve 75 bin 681 köy evinden oluşan toplam 468 bin 31 hane inşa etmeyi planlıyoruz” dedi.

EYT Mecliste kabul edildi

Türkiye’deki milyonlarca insan gibi Bartın’da da binlerce Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) dört gözle beklediği EYT, nihayet Türkiye Büyük Millet Meclisinden (TBMM) geçti. AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Teklifinin EYT düzenlemesini de içeren ve Mecliste kabul edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi.

Proje Safranbolu Cam Teras’ın ırmak versiyonu çıktı!

Bartın Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) Meslek Komiteleri toplantısında gündeme gelen Bartın Irmağı Islah Projesindeki detaylar şaşırttı. Projede Orduyeri Köprüsünden başlayarak Yalı bölgesini de içine alacak şekilde 4 bin metrekarelik alana kaldırım seviyesinden başlayacak şekilde 1 metre duvar üzerine 1 buçuk metre temperli cam yapılması tasarlandı. Meslek komiteleri ise bu projeye olumsuz görüş bildirdi.

Bartın 2 bin 149 depremzedeyi ağırlıyor

Bartın Valiliği, Kahramanmaraş depremleri sonrası bölgeden gelen 370 kişinin yurt ve kamu misafirhanelerinde, bin 724 kişinin yakınlarının yanında, 55 kişinin konutlarda olmak üzere toplam 2 bin 149 depremzedenin Bartın’da misafir edildiğini açıkladı.

Son madenci grubu da döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden maden işçilerinden Hatay´da kalan son 100 kişilik ekip, görevlerinin tamamlanmasının ardından askeri uçakla Zonguldak´a döndü. Madencileri, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil de çiçeklerle karşıladı.

Ahmet Beske güven tazeledi

Belediye Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen Bartın Ziraat Odası 25. Olağan Genel Kurulu'nda mevcut başkan Ahmet Beske 50 oy alarak yeniden başkan seçildi.

İşte “Evim Yuvan Olsun”a başvuru süreci!

Bartın’ın da destek olduğu ve Valiliğin ise vatandaşlara çağrıda bulunduğu “Evim Yuvan Olsun” kampanyasına depremzedelerin başvurabilmesi için İçişleri Bakanlığı süreci tek tek açıkladı.

Çetin’in yerine Uğur Karakaya atandı

Vekaletten yürüttüğü Bartın İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevinden istifa eden Metin Çetin’in yerine Bartın Vali Yardımcısı Uğur Karakaya atandı.

Evim Yuvan Olsuna 4 bin 191 başvuru

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kahramanmaraş depremleri sonrası depremzedelerin barınma sorununu çözmek amacıyla başlatılan "Evim Yuvan Olsun" kampanyası kapsamında şuana kadar 4 bin 191 başvurunun yapıldığını açıkladı.

Madenci 350 kişinin hayatını kurtardı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Olağan Genel Kurul sonrası ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Hakan Yeşil, tüm ülkeyi yasa boğan Kahramanmaraş depremleri sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Amasra ve Zonguldak’taki madencilerin 350 kişiyi enkazdan canlı olarak kurtardığını 4 bine yakın kişinin de ne yazık ki cenazesini enkazın altından aldığını açıkladı.

3 bin 454 orman personeli deprem bölgesinde

Bartın’ın da bağlı olduğu Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, deprem bölgesindeki çalışmalarına devam ediyor. Müdürlük bölgede 3 bin 454 personel ve 276' sı iş makinesi olmak üzere 1783 araçla, enkaz kaldırma, su temini, ısınma ve barınma ile beslenme hizmetlerine katkı sağlıyor.

Valiliklere nakliye genelgesi

İçişleri Bakanlığı Bartın Valiliği dahil tüm valiliklere bir genelge göndererek afetzedelerin taşınmasında fahiş fiyatı engellemek için nakliye firmalarının taşıma ücretlerini belirledi. Nakliye firmaları piyasa koşullarındaki taşınma bedelleri üzerinden bölgesel koşulları da değerlendirerek aşağı ya da yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında fiyatlandırma yapacak.

Toplam 10963 haber.