Güncel

Güncel Haberleri

Meclis Performans Planını oy çokluğuyla kabul etti

Kasım gündemi görüşmelerine devam eden İl Genel Meclisi, 14. Toplantıda 2023 Mali Yılı Performans Planını karara bağladı. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, 195 milyon TL’lik planın oy çokluğu ile kabul edildiğini açıkladı.

Amasra’da hüzünlü kongre

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu Amasra’da yapıldı. 42 maden şehidinin üzüntüsünün hakim olduğu kongrede GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de “Böyle bir günde burada bu kongreyi yapmak gerçekten kolay değil. İçimiz buruk, hepimiz çok üzgünüz” dedi.

Amasra Şube Başkanı Çınar oldu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi’nin 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda seçimler tamamlandı. Şube Başkanlığına mevcut şube sekreteri Ümit Çınar seçildi.

BARTIN’DA ORMAN YANGINI KORKUTTU

Bartın’ın İnkumu tatil beldesinde 4 dönümlük ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına arazözler ve itfaiye araçlarıyla müdahale edilirken yangın birkaç saat sonra söndürüldü. Yangına müdahale esnasında ise olayla ilgilisi olduğu değerlendirilen 4 şüpheli gözaltına alındı. Bartın Valisi Nurtaç Arslan, can kaybı ve yaralanmanın olmadığını belirtti.

Çatmaca çevre yolunda kaza

Şehir merkezinde kalan çevre yolunda Kamyon ile otomobil çarpıştı

İnkumu'nda yangın çıktı

Gece saatlerinde ormanlık alanda yangın çıktı

Ulus’ta fındık çiftçilerine eğitim

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Ulus İlçesi Kıyıklar Köyünde üreticilere yönelik olarak fındıkta verim budaması, tekniğine uygun toprak numunesi alımı ve gübreleme ile fındık hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri konularında uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Öğrencilere aşı eğitimi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce demonstrasyon bahçesinde Bartın Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak budama, aşılama ve organik tarım konularında eğitim verildi.

GMİS, SORUŞTURMAYLA İLGİLİ MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Soruşturmayı yakından takip ettiklerini ifade eden Mutlu, “Biz süreçlerin en sağlıklı şekilde sonuçlanabilmesi için ihmali olanların, Genel Müdüründen en alt kademeye kadar, bakanlığından en alttaki yetkiliye kadar kimin ihmali var ise olayın uzmanlar tarafından incelenerek ihmali olanların en ağır cezayı alması için sendikanız olarak süreci takip ediyoruz, edeceğiz.” dedi.

Maden Lisesi için çalışmalar başladı

Kabine Toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Bartın’a yapılacak madencilik lisesiyle ilgili ilk adım atıldı. Bu kapsamda Bartın’a gelerek lisenin nereye yapılacağına dair saha incelemesi yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, bir kampus içerisinde yapılacak lise ise birkaç tane alternatif alan belirlediklerini söyledi. Lisenin nasıl bir okul olacağına dair belirlenen birkaç özelliği de aktaran Bakan Yardımcısı Şensoy, modern teknolojilerin kullanılacağı lisede modern atölyeler, sürekli eğitim merkezi, ar-ge merkezleri olacağını kaydetti.

Bartın’da bir ayda 133 konut satıldı

Bartın’da Ekim ayında 98’i ikinci el satış olmak üzere 133 konut satıldı. Zonguldak’ta aynı ay 336’sı ikinci el satış olmak üzere 518 konutun satışı yapılırken Karabük’te bu rakam 200’ü ikinci el satış olmak üzere 252 konut oldu.

Asfalt kaplama kombine araçları alınacak

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresinin araç parkuruna Bartın’daki yollara ikinci kat sathi kaplama yapmak amacıyla son teknoloji ve donanıma sahip sathi kaplama asfalt kombine araçları alacaklarını açıkladı. Bu araçlarla yakıt tüketiminden önemli oranda tasarruf sağlanacağını ifade eden Başkan Dursun, günde 2 kilometreyi bulan sathi kaplama yapabileceğini ve bunun dışında asfalt bakım robotu da alacaklarını kaydetti.

Bartın için sarı kodlu uyarı Dikkat,

Meteorolojiden uyarı geldi

Cemal Akın’ın acı günü

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın halası Hidayet Kayık, 83 yaşında hayata veda etti. Kayık, Karaköy Fatih Camii'nde öğle namazına müteakip düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Arı yetiştiricilerine şeker desteği

Bartın’da arı yetiştiricilerini destekleyen uygun fiyata ‘arı besleme şekeri’ dağıtımına başlandı.

Beklenen düzenleme kabul edildi!

Amasra maden kazasında hayatını kaybeden 42 şehit madencinin ailelerine sigorta ve prim sürelerine bakılmaksızın maaş bağlanabilmesi ve tarih sınırlaması olmaksızın yakınlarına kamuda istihdam hakkını da kapsayan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 20. Maddesine kadar olan bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen maddelerle maden şehitlerinin ailelerine sahip çıktıklarını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, cem evlerini de kapsayan teklifin tamamının görüşülerek bu hafta yasalaşacağını söyledi.

“Türkiye’nin geleceğine yönelik önemli bir adım daha atıldı”

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “YÖK ve TPAO iş birliğinde Türkiye’nin enerji bağımsızlığı mücadelesinde önemli bir adım daha atıldı” dedi.

İki araç şarampole yuvarlandı

Çaycuma yolunda kaza, Siren sesleri korkuttu

Toplam 10972 haber.