Güncel

Güncel Haberleri

Resmi İlan Fiyat Tarifesi yenilendi

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından teklif edilen Resmi İlan Fiyat Tarifesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Gölbucaklı “Hiçbir siyasi görüş bu rezaleti savunamaz”

81 ille eşzamanlı olarak Bartın’da da açıklama yapan Memleket Partisi Bartın İl Başkanlığı 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesine iddiasına ateş püskürdü.

Mugada’da piknik alanları genişletilecek

Mugada’yla ilgili imar planı değişikliğini görüşmek için olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi, Arıönü Köyü (Mugada) Uygulama İmar Planı değişikliği talebini kabul etti. İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, kabul edilen değişiklikle Mugada’da yerli ve yabancı turistlerin piknik ve güne birlik kullanılabilir alanların genişletileceğini söyledi.

Bütçede yol ve ulaşım ile eğitime önemli pay!

Kasım gündemi kapsamında İl Özel idaresinin 2023 Performans Planı ile Çalışma ve Yatırım Programı dahil 195 milyon TL olarak belirlenen bütçesini de görüşen İl Genel Meclisi, oy çokluğu ile 2023 bütçesini kabul etti. Yüzde 46’sı personel giderlerine, yüzde 17’si mal ve hizmet alımlarına, yüzde 37’si ise yatırım ve sermaye giderlerine ayrılan bütçeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, bu kapsamda önümüzdeki yıl için Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğüne 30 milyon 676 bin TL, Özel İdare kaynaklarıyla yapılacak 7 okul içinde toplam 13 milyon 192 bin 789 TL ödenek ayrıldığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Bartın Valiliği Bartınspor - 1926 Polatlı Belediyespor maçının ardından bir taraftar ve gazeteci Halil Tekin'e yapılan polis şiddetine yönelik gerekli disiplin soruşturmasının başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, olayda yer alan polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı da kaydedildi.

Madenciden promosyon tepkisi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu ve Amasra Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçileri, dün gerçekleşen promosyon ihalesinde bankaların verdiği tekliflere tepki gösterdi.

BARÜ’ye 3 yılda toplam 1 Milyar 802 Milyon 668 Bin TL ödenek

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başladığımız 2023 yılı Bütçe Kanunu Tasarısına göre Bartın Üniversitesi 2023 yılı ödeneği 498 milyon 999 bin TL, 2024 yılı ödeneği 605 Milyon 838 Bin TL, 2025 Yılı ödeneği 697 Milyon 831 Bin TL olmak üzere bütçe tahminine göre önümüzdeki 3 yıl için toplam 1 Milyar 802 Milyon 668 Bin TL ödenek öngörüldü.”dedi.

Taraftara ve gazeteciye polis dayağı

Bartınspor-Polatlı Belediyespor maçında skandal hakem kararları, Polatlılı Hacı Ahmet Kerküş Albayrak’ın gol sonrası Bartınspor taraftarına yaptığı çirkin el hareketiyle yaşanan gerginlikler, maç sonu Bartınspor taraftarına ve Gazeteci Halil Tekin’e yapılan polis şiddetiyle son buldu. 30 dakika boyunca sahada 9 kişiyle mücadele eden takımını alkışlamak ve gol sonrası kendisine el hareketi yapan Hacı Ahmet’e tepki göstermek isteyen Bartınspor taraftarı, hiçbir uyarı yapılmaksızın sert polis müdahalesine maruz kaldı. Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Teber’in sert bir şekilde “Dağıtın şunları” emri üzerine harekete geçen polis, barikatın arkasındaki 20-30 kişilik taraftar grubunu dağıtırken bir taraftar da 4-5 kişilik polis grubunca darp edildi. Bu esnada olayın görüntülerini çeken Gazeteci Halil Tekin de bu şiddetten nasibini aldı. Polisin “Ben gazeteciyim” demesine rağmen müdahale ettiği Halil Tekin fenalaşarak Bartın Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Köyden dumanlar yükseldi İtfaiye ekipleri sevk edildi

İtfaiye ekipleri sevk edildi

KARABÜK ŞEHİT MADENCİLERİ UNUTMADI

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından KBÜ Demir Çelik Yerleşkesinde “Amasra Maden Şehitleri Anısına Ağaç Dikme Töreni’’ yapıldı. Fidanlara maden ocağı kazasında şehit olan maden işçilerinin adları verilirken törene şehit madencilerin aileleri de katıldı. Fidan dikiminde grizu faciasının üstünden 53 gün geçmesine rağmen ailelerin göz yaşları hala sel olurken Karabük Valisi Fuat Gürel, “Bu sadece Bartın ve Amasra’nın acısı değil. Ülkemizin bütününün acısı” dedi.

Saadet, engellilerin sorunlarını dinledi

Saadet Partisi Bartın Teşkilatı, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesini ziyaret ederek engellilerin sorunlarını dinledi.

Bankoğlu “Bütçede gençliğe binde 2 pay ayırarak bir şey yapılmaz”

TBMM’nin 2023 yılı bütçe mesaisinin ikinci gününde TBMM ve Adalet ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarının bütçeleri görüşüldü. CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada "Bütçede gençliğe binde 2 pay ayırarak bir şey yapılmaz." dedi.

Asgari ücrette ortak beklenti 7 bin 845 TL!

Ülke genelindeki milyonlarca asgari ücretli gibi Bartın’daki binlerce asgari ücretliyi de yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı. Basına kapalı yapan ilk toplantıda asgari ücretle ilgili net bir karara varılmazken Bakanlık 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Bakanlığın araştırmasına göre; 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklenti 7 bin 845 TL!

Kurtkaya iktidara sordu

Bartın’da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde bıçaklanarak öldürülen Vasfiye Çelikok cinayetiyle ilgili açıklama yapan Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya “Bu ülkede bıçaklanarak, parçalanarak, beton dökülerek, yakılarak öldürülen kadınlar gördük ve her gün ülkenin her yerinde kadınlar ölmeye devam ediyor. İktidarın kadın cinayetlerinin sonlandırılması için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı veya yapmayı planladığı bir çalışma var mı?” diye sordu.

GMİS’ten indirim anlaşması

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Karadeniz Ereğli’de bulunan Samsung Yetkili Satış Mağazası arasında imzalanan protokole göre, Amasra’daki çalışanlar dahil Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) çalışanlarına seçili beyaz eşyalarda yüzde 10 indirim anlaşması imzalandı.

Ümit Değirmenci Amasra müessese müdürü olarak atandı

TK Genel Müdürlüğü tarafından Amasra Müessese Müdürlüğü'ne atama yapıldı.

BARTIN’DA TOKİ KURALARI ÇEKİLDİ

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi” kapsamında TOKİ tarafından Bartın’da inşa edilecek 850 konut için kura çekişilişi gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kura çekilişinde ismi çıkanlar, ev sahibi olacak olmanın mutluluğunu yaşadı. Bartın’da 400, Amasra İlçesinde 100 ve Kozcağız Beldesinde 350 olmak üzere toplam 850 konut inşa edileceği proje içinse toplam 16 bin 689 başvuru geçerli sayıldı.

Belediye Meclisinde aralık mesaisi

Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu başkanlığında toplanan Bartın Belediye Meclisi, Aralık gündemi kapsamında 16 maddeyi görüşüp karara bağladı.

Baro “Vasfiye Çelikok davasını sonuna kadar takip edeceğiz”

Bartın’da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde katledilen Vasfiye Çelikok cinayeti sonrası açıklama yapan Bartın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Arzu Kaptan, “Açık ve yüksek sesle “yeter artık” diyoruz. Kadınların hayatı ölüme değil, yaşama adanmıştır. Hiçbir erkeğin emaneti malı, namusu değiliz. İnsanız. Eşitiz. Bireyiz. Bartın Barosu olarak açılacak ceza davasını sonuna kadar takip edeceğiz.” Dedi.

Toplam 10972 haber.