Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Çiftçilere budama ve aşılama eğitimi

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, demonstrasyon bahçesinde çiftçilere yönelik Meyve Ağaçlarında Budama ve Aşılama Eğitimi" gerçekleştirildi.

BARÜ’den 4 yılda 535 TÜBİTAK projesi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencilerinin TÜBİTAK 2209-A kapsamında hazırladığı 69 projenin daha kabul edilmesiyle 4 yılda desteklenen proje sayısı 535’e yükseldi.

Firmalara Sanayi Sicil Belgesi uyarısı!

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bartın’daki seri imalat ve tamirat yapan, enerji üreten, gemi inşa eden, bilişim teknolojisi kapsamında yazılım üreten firmaları Sanayi sicil Belgelerini almaları konusunda uyardı.

Akıllı robotlarla uzaktan rehabilitasyon yapılabilecek

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle Türk ve Polonyalı bilim insanları ileri seviye teknolojiler kullanarak uzaktan rehabilitasyon süreciyle ilgili araştırmalar yapacak.

Deprem bölgesindeki yapısal değişiklikler masada!

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgedeki bilimsel çalışmalarını tamamlayan Bartın Üniversitesinden (BARÜ) akademisyenler yaşanan yapısal değişikliklerle ilgili bilgiler verdi.

Pazaryerinde yangın onarımı

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın sebebiyle Bartın Belediyesi Kapalı Pazar Yeri’nde oluşan hasar Belediye ekipleri tarafından gideriliyor.

Geri dönüşüm malzemeleriyle çalışıyor

Bartın Belediyesi tarafından sokak hayvanları için mamamatik cihazı kuruldu.

Uzman Eller Projesine ek süre!

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'ndeki hak sahiplerine, projesini hibe sözleşmesinin imzaladığı tarihten itibaren 60 gün içinde tamamlayamaması halinde ek süre verilebilecek. Uzman Eller Projesi kapsamında, bu yıl Bartın’la birlikte 81 ilde 2 bin 500 projeye, proje başı 250 bin lira hibe desteği sağlanması hedefleniyor.

Depremzedeler geçici kimliklerini e-Devlet’ten alabilecek

Depremden etkilenen illerdeki afetzede vatandaşların mağduriyetlerini azaltmak amacıyla kimlik kartı başvurusuna gerek olmaksızın geçici kimlik belgelerinin e-Devlet üzerinden alınabilmesine olanak sağlandı.

BARÜ’den çok konuşulacak buluş

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) insansız hava araçlarının (İHA) bataryalarının taşınabilir yer istasyonları üzerinde otomatik olarak değiştirilebilmesine olanak sağlayan sistem geliştirildi.

‘Bor’ kullanılarak sunta ürünlerin yanma direnci artırılacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle ahşap kompozitlerden yonga levhaların (sunta) yanmaya karşı dayanıklılığını artırmak amacıyla borik asit kullanımının optimizasyonu araştırılacak.

15 bin 721 kişi E-Belediye’yi kullandı

Çevre Temizlik Vergisi, emlak, ilan ve reklam borçlarını ödeyebildiği “E-Belediye” sistemi sayesinde Vatandaşlar, “www.bartinbelediyesi.com” adresi üzerinden 2022 yılında da çok sayıda işlem yaptı. Bu çerçevede “www.bartinbelediyesi.com” adresine 2022 yılında 339.709 ziyaret olurken, “E-Belediye”yi kullanan 15.721 kişiden toplam 2.861.660.38 TL tahsilat yapıldı.

Akarsu kıyılarında mera ekosistemi araştırılacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Düzce’de yer alan Melen Çayı Havzası’nda gerçekleştireceği projeyle Türkiye’de ilk defa akarsu kıyı bölgesi mera ekosisteminin bitki kökleriyle ortak yaşam kuran mantarlara etkileri araştırılacak.

TSO’dan BARÜ öğrencilerine destek

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) elektrikli otomobil, roket ve insansız hava aracı üreten öğrencilerine Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (Bartın TSO) tarafından destek veriliyor.

Ölçü ve tartı aletleri için son gün 28 Şubat!

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ölçü ve tartı aletleri muayeneleriyle ilgili duyuruda bulundu. Müdürlük, 28 Şubat tarihine kadar muayenelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Gıda katkı maddelerinin etkileri araştırılacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) her geçen gün kullanımı artan gıda katkı maddelerinin sindirim sistemindeki etkileri araştırılacağı projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Müdürlükten Sanayi Sicil Belgesi duyurusu!

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bartın’da imalat yapan, tamirat yapan, enerji üreten, gemi inşa eden, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmaların idari yaptırım kararıyla karşılaşmaları için Sanayi Sicil Belgesiyle ilgili duyuruda bulundu.

“Akıllı Kazan Sistemi tescillendi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) patent başvurusu yapılan “Ahşap Koruma ve Kurutmada Akıllı Kazan Sistemi” tescil edildi.

Oto Servis Atölyesi hizmette!

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı"na kazandırılan "Oto Servis Atölyesi", vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı.v

Toplam 118 haber.