Medya

Medya Haberleri

Gazeteler için uyum süresi sona eriyor

Basın İlan Kurumun görev alanına 2020 yılında dahil olan Bartın dahil 40 ildeki gazeteler için uyum süresi 31 Mart 2023 tarihinde sona erecek. Gazeteler, 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğine tabi olacak.

İnternet Haber Siteleri için başvurular başladı

Bartın’daki gazeteler de dahil olmak üzere resmi ilan yayımlayan gazetelere ait internet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayımına ilişkin başvuruları, 1 - 31 Mart 2023 tarihleri arasında alınacak. Diğer internet haber siteleri ise başvurularını 1 Nisan’dan itibaren yapabilecek.

BİK’ten açıklama!

Basın İlan Kurumu (BİK) internet haber sitelerine yönelik son dönemde, “belli bir ücret karşılığında organik hit ziyaretçi sağlandığı, hit sağlayan internet protokol numaralarının birbirinden farklı ve Türkiye’den olduğu, ziyaretlerin 4 dakikaya kadar sitede kalma süresi sağladığı, “BASIN İLAN KURUMU LİNK TIKLAMASI YAPTIĞI” şeklinde e-posta, kısa mesaj servisi ve mobil reklam gibi yöntemlerle yoğun paylaşımlarda bulunulduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Depremden etkilenen gazetelere ikinci destek paketi onaylandı

Deprem bölgesindeki gazetelere maddi destek sağlanmasına, gazetelerin mevzuatın bazı hükümlerinden muaf tutulmasına ve gazetecilere verilecek borç para miktarının artırılarak geri ödemelerin ertelenmesine karar verildi.

Bülent Bostancı deprem anını anlattı

Hatay’da TRT Muhabiri olarak görev yaptığı esnada merkez üssü Defne ve Samandağı İlçeleri olan 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlere yakalanan Bartın 74 Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Bostancı o anları anlattı: “Depremin şiddeti çok ürkütücüydü. Karavanlarımıza 200 metre uzakta yıkılan binalar oldu. Kent merkezinde arama kurtarma çalışmalarına giderken 7-8 katlı binaların çatırdamalarını duyduk. Deprem kadar ürkütücüydü.”

Onat’tan afet bölgesindeki gazetecilere ziyaret

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki gazete işletmelerini ve gazetecileri ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı. Onat, yaraların sarılması için Kurum olarak ellerinden gelen tüm desteğin verileceğini kaydetti.

İletişim Başkanlığından iddialarla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Merkezi, 2 büyük depremin yıktığı ve 10 ili kapsayan deprem bölgesiyle ilgili “Çinli Kurtarıcıyı Yapay Zekayla Müslüman Yaptılar!” “İspanya’dan Gelen Arama Kurtarma Ekibinin Röportajına İlişkin İddialar”, “Deliller Toplanmadan Enkazlar Kaldırılıyor”, “Hakkari Valiliği Afet Bölgesine Yardım Götüren Aracı Engelledi”, “Hatay’da ATM’ler Yağmalanıyor” ve “Marmara Denizi’nde Su Seviyesindeki Değişim, İstanbul’da Depremin Habercisi” İddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İnternet haber sitelerinin resmi ilan fiyat tarifesi belirlendi

Olağanüstü toplanan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun 1 Nisan 2023’ten itibaren resmi ilan yayımlamaya başlayacak internet haber siteleri için teklif ettiği Resmi İlan Fiyat Tarifesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Basın yüzyılın afetinde tek vücut oldu

Basın İlan Kurumu öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına büyük destek veren gazeteler şimdiye kadar yaklaşık 4 milyon TL katkı sağladı. Kurum çalışanlarının depremzedelere desteği 2 milyon TL’yi aştı.

15 meslektaşımızı depremde kaybettik

Basın çalışanlarına destek olmak amacıyla yaklaşık beş gündür deprem bölgesinde bulunan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, bugüne kadar 15 gazetecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İletişim Başkanlığından iddialarla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Merkezi, 2 büyük depremin yıktığı ve 10 ili kapsayan deprem bölgesiyle ilgili “Kahramanmaraş’taki depreme ABD’li şirketin açtığı 6 bin metrelik petrol kuyusu sebep oldu” “Deprem Bölgesinde İnsansız Hava Araçları kullanılmadı”, “Hatay’da Yapı Denetim Müdürlüğü’ndeki evraklar yok edilmeye çalışılıyor”, “Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye’ye giriyor”, “Mersin’e bönderilen akaryakıt gemisi EPDK tarafından engellendi”, “Kahramanmaraş’ta volkanik hareketlilik var”, “Gaziantep’te yağma yapmaya kalkışan Suriyeliler tekme tokat dövüldü”, “AFAD’dan acil gönüllü çağrısı”, “Bu numaralar MÜSİAD çadır ekibine ait” ve “Binayı yapan Iraklı bir müteahhit, merdiveni yapan bir Japon şirketi” iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Emniyetten Malatya ve Elbistan’daki meslektaşlarına destek

Bartın Emniyet Müdürlüğü personelleri ve eşleri, Bartın halkının da desteğiyle, Pazartesi günü meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremler sonrası Malatya ili ve Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde mahsur kalan meslektaşları için seferber oldu.

Yeni dönem 1 Nisan’da başlıyor

Resmi ilan ve reklamların gazete, dergi ve internet haber sitelerinde yayımını düzenleyen Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak Bartın’la birlikte 81 ilde yürürlüğe girdi. Sektör temsilcileri ile Kurumun tüm paydaşlarının görüşü alınarak geniş katılımlı müzakereler sonucunda hazırlanan Yönetmelik, resmi ilan ve reklam yayımında internet haber sitelerini de içerisine alan yeni dönemin başlangıcı olacak önemli kararları içeriyor.

Gazeteciler Derneği Nihal Karaman'a emanet

Olağan kongresini yapan Bartın Gazeteciler Derneği, bundan sonra yoluna Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Karaman’ın başkanlığında devam edecek. Tek liste halinde girilen seçimler öncesinde eski başkan Hacı Hasan Bulut, Karaman’a ve derneğe her zaman katkı vermeye hazır olduğunu ifade etti. Dernek çalışmalarının tek başına olabilecek bir şey olmadığını belirten Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Nihal Karaman ise “El birliğiyle, hep birlikte bir şeyler yapacağız” dedi.

Anadolu gazete sahipleri temsilcileri seçildi

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu 32. Dönem Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Seçimi 25-26 Ocak 2023 tarihlerinde Ankara Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bankoğlu’ndan Bartın basınına teşekkür

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Bartın CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Özdemir ve CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak ile Bartın’ın medya kuruluşlarına ziyaretlerde bulundu. Bankoğlu "Tüm medya kuruluşlarımıza, bizi bizden haberdar ettikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Akın, Cumhuriyet Bayramını kutladı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Kalaycı’dan esnaf ve kurum ziyaretleri

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, teşkilat üyeleri ile birlikte esnaf, kurum ve vatandaş ziyaretlerinde bulundu.

Güner’den güneşli hafta sonu alış verişi

Bartın’da hafta sonu güneşli hava etkili olurken bunu fırsat bilen Bartın Valisi Sinan Güner, şehir merkezinde Hükümet Caddesindeki esnaflardan hem alış veriş yaptı hem de esnaf ile vatandaşlarla sohbet etti.

Toplam 25 haber.