Kültür

Kültür Haberleri

Bartın’da kitap sayısı 122 bine yaklaştı

Halk kütüphanesi sayısı 4 olan Bartın’da halk kütüphanelerindeki kitap sayısı 121 bin 757 oldu. Zonguldak’ta da halk kütüphanesi sayısı 7, halk kütüphanelerindeki kitap sayısı 177 bin 838 oldu. Karabük’te ise halk kütüphanesi sayısı 8, halk kütüphanelerindeki kitap sayısı 156 bin 881 oldu.

“Gastronomi Turizmi ve Türk Mutfağı” konuşuldu

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Bartın Meslek Yüksekokulu (MYO) Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı tarafından “Gastronomi Turizmi Çerçevesinde Türk Mutfağı” konulu panel gerçekleştirildi.

Abdurrahman Uzun, Bartınlılarla buluştu

Gazeteci, Yazar ve Sunucu Abdurrahman Uzun, AK Parti İl Başkanlığının etkinliğinde Bartınlılarla bir araya geldi. Uzun, konferansında dava adamı olmanın önemine ve insanın kendi özüne dönüşüne dikkat çekti.

Bartın’a, vizyon kütüphane yapılacak

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın vizyonu çerçevesinde Bartın’a daha büyük ve daha merkezi bir kütüphane yapılacağını söyledi. Müdür Karakoç, “Bartın’a daha büyük ve daha merkezi bir kütüphane geliyor” dedi.

Amasra Belediyesinden “Kışa Veda” konseri

Amasra Belediyesi Sesamos Türk Sanat Müziği Korosu tarafından “Kışa Veda” konseri gerçekleştirildi.

FESTİVAL 26 MART’TA BAŞLIYOR

26. Uluslararası Bartın Tiyatro Festivali 26 Mart-2 Nisan 2023 tarihleri arasında Bartın Belediyesi organizasyonu ile gerçekleşiyor. Bartın Kültür Sanat Derneği ve Türkiye Çağdaş Drama Derneği katkılarının da bulunduğu festivalin bu seneki konsepti “Tek Kişilik Oyunlar” olarak belirlendi.

İlkim Aydın’dan iddialı giriş! “Sarı Odalar” yayında

Hayranlarının ve müzikseverlerin merakla beklediği İlkim Aydın’ın “Sarı Odalar” sıngle yayınladı. Bir Sezen Aksu klasiği olan Sarı Odalar’ı günümüz tarzında yeni aranje ile yorumlayan Bartınlı Sanatçı, müzik piyasasına iddialı bir giriş yaptı. Sıngle, Aydın’ın doğum gününde Dinç Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

İlkim Aydın’ndan ters köşe, “Sarı Odalar” geliyor

2022’ye iki yeni single hazırlığıyla giren Bartılı Sanatçı İlkim Aydın, ters köşe yaptı. Sevenlerinin ve müzikseverlerin “Fosforlu Cevriye” single ile çıkış yapmasını beklediği Aydın, Sezen Aksu’nun “Sarı Odaları”nı yeniden yorumladı. Aydın, Sarı Odalar’a geçtiğimiz günlerde klip çekerken albüm Dinç Müzik Yapım etiketiyle 8 Şubat’ta sanatçının doğum gününde tüm dijital platformlarda yerini alacak.

Bartın’da müzelere büyük ilgi

Başkanı Cemal Akın, Bartın’ı müzeler şehri yapma noktasındaki projelerini tek tek hayata geçiriyor. Başkan Akın’ın talimatıyla Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi’nin tadilatının yanı sıra Kent Müzesi ve Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi hayata geçirildi. 2 yeni müze Bartın’a kazandırılırken, yeni müze çalışmalarının da devam ettiği ifade edildi.

İlkim Aydın’ndan yepyeni 2 single

Bartınlı Sanatçı İlkim Aydın, yepyeni iki single ile geliyor. “Sevdana Gönül Verdim” single ile müzikseverlerin beğenisini kazanan ve yakaladığı başarıyla adından söz ettiren genç sanatçı, 2 tane single müjdesi verirken singleda yer alan parçalardan birinin “Fosforlu Cevriye” olduğunu söyledi. Singleda yer alacak diğer şarkı ise sır gibi saklanıyor.

“Türkçemiz ve Yunus Emre” konferansı gerçekleştirildi

Bartın Üniversitesi tarafından UNESCO’nun 2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınan “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” dolayısıyla bir konferans gerçekleştirildi.

Finalde Bartın’ı Duru Atmış temsil edecek

Serhat Hacıpaşalıoğlu önderliğinde, End Productions tarafından gerçekleştirilen ‘’Dünyanın En Başarılı Gençlik Organizasyonu’’ ödülüne sahip, bu sene on-line olarak düzenlenen ‘’İpana 23. Türkiye On-Line Liselerarası Müzik Yarışması’’nda Bartın’dan finale kalan isim belli oldu. ‘’Bireysel Kız Solist’’ dalında Hasan Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi’nden Duru Atmış, Bartın’dan finale kalan isim oldu. 1700 başvuru arasından finale kalan Bartınlı öğrenci, büyük bir başarıya imza atarak 158 finalist arasına adını yazdırdı.

Bartın, Tel Kırmanın tescilini aldı

Bartın’ın kültürel değerlerinden ve Bartınlı kadınların el emeği göz nuru olan Tel Kırma İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından alınan Coğrafi İşaret Tescil Belgesiyle "Bartın İşi Tel Kırma" şeklinde tescillendi. Son yıllarda diğer illerde de kadınlara öğretilen tel kırma artık tüm Türkiye’de “Bartın İşi Tel Kırma” olarak anılacak ve o şekilde markalaşacak.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın’a geliyor

81 ile Çanakkale Ruhu taşıyan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Bartın’a geliyor. Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi 20-21 Ağustos tarihlerinde Bartın’da olacak.

Çağlayan’da çalışmalar hız kazandı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Çağlayan Piknik alanında devam eden rekreasyon çalışmalarını inceledi.

Kültür ve turizm için Ankara’da dev buluşma

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları çerçevesinde Ankara’daki dev buluşmada önemli açıklamalarda bulunarak “Dünyayı tehdit eden ‘Koranavirüsü’ nedeniyle iç turizmin daha bir önem kazandığını görmekteyiz " dedi. Dev buluşmaya Bartın’dan Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın da katıldı.

Büyük buluşma start alıyor

Kültür Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Kültür Sanat Muhabirleri derneği tarafından düzenlenen Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları Ankara’dan start alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler Ankara’da buluşacak ve Başkent’in eşsiz tarih ve kültürel değerlerini yerinde görme imkanına sahip olacak.

Bir tarihi değer daha gün yüzüne çıkıyor

Bartın Belediyesi tarafından hazırlanan Kültür Yolu Haritasının içerisinde yer alan Aya Nikolas Kilisesi’nin restorasyon çalışması için incelemelerde bulunuldu.

Bartın TSO EMİTT Fuarında

Bartın dünyanın alanındaki en büyük organizasyonlarından biri olan EMITT 2020 Turizm Fuarı'nda boy gösterirken Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve Yöneticileri de fuara katılım sağlayarak çeşitli temaslarda bulundular.

Toplam 44 haber.