Kültür

Kültür Haberleri

Resmen olmasa da adaylığını açıkladı

Geliri depremzede bağışlanmak üzere Bartın Belediyesince düzenlenen Bayram Yorulmaz Resim Sergisi açılışında konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Artık benim belediye başkanı olarak son sergi açılışım olacak” diyerek milletvekili adaylığını resmen olmasa da açıkladı. Başkan Akın’ın yarın Belediye Başkanlığından istifa etmesi bekleniyor.

Yıldırım’dan yarışmaya davet

Ensar Vakfı İl Başkanı Murat Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte okulları ziyaret ederek başvuru sürecinin sona ermesine 4 son gün kalan “Sana Emanet: Sorularla 40 Derste İnanç Esasları” çevrimiçi bilgi yarışmasına katılım için davette bulundu.

Tunç, 2022’nin en fazla haberi olan ismi oldu

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 2022'nin nabzını tutan insansız haber analiz ve raporlama sistemi Habermetre, en fazla habere konu olan kişileri arasında listenin ilk sıralarında yer aldı.

BARÜ’de “İnsan Hakları Paneli” düzenlendi

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) “Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla düzenlenen panelde farklı bakış açılarıyla insan hakları konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

5 dergi en etkili yayınlar arasında yer aldı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) bünyesinde yayına hazırlanan 5 bilimsel dergi, Sobiad atıf dizini tarafından etki faktörü (impact factor) üzerinden yapılan sıralamada en etkili yayınlar arasında yer aldı.

Hacı Bulut “Tarihin Tanıkları Pullar”ı anlattı

Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Bulut, “Tarihin Tanıkları Pullar” konulu söyleşi gerçekleştirdi. İlginin yoğun olduğu söyleşide Bulut, dinleyicileri pulların gizemli dünyasına götürerek pulların gözünden bir tarih yolculuğuna çıkardı.

25.ULUSLARARASI KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı törenle açıldı. Fuarın açılışında Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “30 Kasım akşamına kadar sürecek olan Uluslararası 25. Kitap Fuarımızda yazarlarımız, şairlerimiz ve bilim insanlarımız söyleşileri ile Bartınlılarla beraber olacaktır” derken Bartın Valisi Nurtaç Arslan da “1997 yılından bu yana kararlılıkla düzenlenen ve geleneksel hale gelen bu fuarının nice yıllar devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu. 23 Kasım-30 Kasım 2022 tarihleri arasında 8 gün süre ile Belediye Sosyal Tesislerinde açık kalacak. Bu yıl 17 yayınevinin katılımıyla düzenlenen fuarda söyleşi, imza günü, dinleti, konserler gerçekleştirilecek.

Ensar Vakfı’ndan ödüllü bilgi yarışması

Ensar Vakfı Genel Merkezi tarafından Hz. Peygamber’in (S.A.V.) güzel ahlakını ve İslam inanç esaslarını konu alan "Sana Emanet" çevrimiçi bilgi yarışması düzenlenecek. Konuyla ilgili bilgi veren Ensar Vakfı Bartın İl Başkanı Murat Yıldırım “Sana Emanet Bilgi yarışmasına öğrenciler 30 Kasım 2022 tarihine kadar www.sanaemanet.org internet adresinden başvuruda bulunabilecek. Kaybedeni olmayan bu güzel yarışmaya, Bartın ve ilçelerinde okuyan tüm Lise Hazırlık 9. ve 10’uncu sınıf (İmam Hatip liseleri de dahil hazırlık 9. ve 10. sınıf) 6. ve 7'inci sınıf (İmam Hatip ortaokulları dahil) tüm bu sınıflarda okuyan öğrencilerimizi davet ediyoruz” dedi.

TSO’dan tekerlekli sandalye desteği

Batı Karadeniz Engelliler Grubunun yazdığı ve oynadığı “Bizi de Görün Lütfen 3” tiyatro gösterisine katılan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, oyun sonunda tekerlekli sandalye bağışında bulundu.

Barış Akarsu Bartınlılara “Merhaba” dedi

Geçirdiği trafik kazası sonucu 28 yaşında hayatını kaybeden Barış Akarsu'nun hayatının anlatıldığı ‘Barış Akarsu Merhaba’ filmi Türkiye’de aynı anda Bartın’da da gösterime girdi. Film’de Barış Akarsu’yu canlandıran İsmail Ege Şaşmaz ise Dervişoğlu Sinemalarında Barış Akarsu hayranları ve Bartınlılarla buluştu. Filmi izleyenler arasında Bartın Valisi Nurtaç Arslan da yer alırken filmde Barış’ın yarım kalan şarkısını tamamlayan Şaşmaz “Çok zor bir insanı bir insanın yerine koyabilmek, Barış gibi bir insanın yerine koyulabilmek çok önemli bir şeydi benim için ben bunu yaşıyorum. Bunun haklı gururu ile de çok mutluyum” dedi.

25.Uluslararası Kitap Fuarı açılıyor

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı 23 Kasım Çarşamba günü saat 18.30’da düzenlenecek olan törenle açılacak.

“Barış Akarsu Merhaba”nın galası yapıldı

2007’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun hayatını anlatan ve çekimlerinin Amasra’da yapıldığı “Barış Akarsu Merhaba” filminin galası yapıldı. Akarsu’yu İsmail Ege Şaşmaz’ın canlandırdığı ve yine yarım kalan “Merhaba” şarkısı Şaşmaz tarafından tamamlanan film 18 Kasım’da tüm Türkiye’de 23 ülkede daha gösterime girecek.

25.Uluslararası Kitap Fuarı başlıyor

Bartın Belediyesi tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen ve tüm ülkeye hitap eden Bartın Belediyesi 25.Uluslararası Kitap Fuarı 18 Ekim Salı günü saat 19.00’da düzenlenecek olan törenle açılacak.

Bartın’da Müze sayısı 4 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  2021 yılında Türkiye genelinde müze sayısını yayımladı. TÜİK’in verilerine göre ülkemizde 2021 yılında toplam 25 adet artarak 519 oldu.   Bartın’da müze sayısı 2021 yılında 4 oldu. Bunların 1 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 3 tanesi ise özel müze kategorisinde yer aldı. Bartın ilindeki Sit Alanları sayısı 71 oldu.

1.800 yıl sonra gün yüzüne çıkıyor

Bartın Üniversitesi (BARÜ) tarafından Amastris Antik Kentinde 2 bin 850 metrekare alanda yürütülen çalışmalarda kartal figürlü sütun başlıklarının olduğu anıtsal yapı gün yüzüne çıkarılıyor.

Derya Uluğ ve Kıraç’ta İnkumu’nu salladı

Bartın Belediyesince bu yıl 6. Kez düzenlenen Kum Zambağı Festivali sona erdi. Ünlü Sanatçılar Derya Uluğ ile Kıraç’ın sahne aldığı festivalde bir dizi etkinlik yapılırken binlerce kişi ise Derya Uluğ ve Kıraç’ın şarkılarıyla gönüllerince eğlendi.

İnkumu 22 başladı

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen “Uluslararası Tiyatrolar Buluşması İnkumu’22” başladı.

Hasan Bayrı Şiir Yarışması başvuruları başladı

Bartın Belediyesi tarafından bu sene 23.’sü düzenlenecek olan Hasan Bayrı Şiir Yarışması başvuruları başladı.

Türk Bilim Tarihi Müzesine başlandı

Bartın Belediyesince Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi’nin tadilatının yanı sıra Kent Müzesi ve Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi’nin ardından Türk Bilim Tarihi Müzesi için de çalışmalar devam ediyor.

Toplam 44 haber.