Şubat Haberleri

Şubat Haberleri

Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza saygı amacıyla denize çelenk bırakıldı

Türkiye Çevre Haftası Etkinlikleri kapsamında 5 Haziran 2023 tarihinde Amasra'da açılış töreni gerçekleştirildi. Tören sırasında 2023 yılı Şubat ayında meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza saygı amacıyla denize çelenk bırakıldı.

5 yılda yaklaşık 2 bin öğrenciye eğitim

Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, beraberinde MHP Bartın Milletvekili Adayları Cemal Akın ve Sezai Hangişi ile birlikte Bartın Belediyesi Bilim Atölyemiz ve Bartın Bilim Derneği tarafından 14 Şubat-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Robotik Kodlama Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler için düzenlenen belge törenine katıldı.

Hattat’tan Elbistan’daki depremzedelere büyük destek

6 Şubat depreminin en fazla hasara yol açtığı kentlerden olan Elbistan’daki 8 bin kişilik konteyner kentteki Etkinlik ve Eğitim Çadırı 20 Nisan Perşembe günü depremzede vatandaşların hizmetine açıldı.

Konut satışları arttı

Bartın’da Mart ayında 95’i ikinci el satış olmak üzere toplam 184 konut satıldı. Zonguldak’ta da aynı ay 286’sı ikinci el satış olmak üzere 534 konut sahibini bulurken Karabük’te 168’i ikinci el satış olmak üzere 225 konuttun satışı gerçekleştirildi. Türkiye genelinde ise Mart ayında 72 bin 577’si ikinci el satış olmak üzere 105 bin 476 konut satıldı. Şubat ayında Bartın’da 99’u ikinci el olmak üzere 140 konut satılmıştı.

Bartın’da ihracat arttı

Bartın'da ihracat Şubat ayında 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 19,6 artarak 2,9 milyon dolar, ithalat yüzde 52,8 artarak 0,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta ihracat Şubat ayında yüzde 28,2 azalarak 30,2 milyon dolar, ithalat yüzde 34,3 azalarak 107,2 milyon dolar olurken Karabük'te ihracat aynı ay yüzde 11,9 azalarak 21,8 milyon dolar, ithalat yüzde 46,8 azalarak 59,6 milyon dolar şeklinde istatistiklere yansıdı. Ülkemizde ise ihracat Şubat ayında yüzde 6,4 azalarak 18,6 milyar dolar, ithalat yüzde 10,1 artarak 30,7 milyar dolar oldu.

1 ayda 149 araç trafiğe kaydoldu

Şubat ayında 149 taşıtın trafiğe kaydı yapılan Bartın’da araç sayısı 31 bin 263’ü otomobil olmak üzere 56 bin 26 oldu. Zonguldak’ta Şubat ayında 576 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken araş sayısı 100 bin 828’i otomobil olmak üzere 167 bin 926 olarak gerçekleşti. Karabük’te de aynı ay 196 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Motorlu kara taşıtları sayısı Şubat ayı itibarıyla 42 bin 222’si otomobil olmak üzere 70 bin 55 oldu.

BARTIN’IN 1 AYLIK KONUT SATIŞI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan Konut Satış İstatistiklerine göre; Bartın’da Şubat ayında 99’u ikinci el olmak üzere 140 konut satıldı. Komşu illerden Zonguldak’ta da Şubat ayında 271’i ikinci el olmak üzere 475 konutun satışı yapılırken bu rakam Karabük’te 148’i yine ikinci el olmak üzere 183 konut oldu.  Türkiye genelinde ise  Şubat ayında 56 bin 555’i ikinci el olarak 80 bin 31 konut satışı gerçekleştirildi.  

Şubat enflasyonu açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre; Bartın dahil ülkemizde enflasyon yıllık yüzde 55,18, Şubat ayında da yüzde 3,15 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 21,69 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 74,34 ile lokanta ve oteller oldu.

Bankoğlu’ndan AFAD’la ilgili 13 soru önergesi

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin sebep olduğu büyük yıkım ve yaşanan can kayıplarının ardından, Bartın’da olası bir afet durumuna karşı ilişkin çeşitli bakanlıklara 13 tane soru önergesi verdiğini belirtti.

Depremzede 99 bin 853 öğrenci 71 ile nakledildi

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 21 Şubat tarihi itibarıyla deprem bölgesindeki illerden 99 bin 853 öğrencinin Bartın dahil 71 ile nakil işlemlerinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

8 günde 448 ünite kan bağışı

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası kan stoklarında sıkıntı yaşanmaması için ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da kan bağışı kampanyaları gerçekleştiriliyor. Türk Kızılay Bartın Şubesi ve Karabük Kan Merkezi tarafından 7 Şubat Salı gününden buyana 8 günde 448 ünite kan bağışı alındı.

Bartın’da bin 700 depremzede konaklıyor

Kahramanmaraş merkezli peş peşe iki büyük depremin yıktığı 10 ilde yaralar sarılmaya çalışılırken Bartın’da deprem bölgesine felaketin yaşandığı ilk günlerden itibaren ekip, ekipman ve yardımlarla destek olmaya çalıştı. 6 Şubat’tan 18 Şubat’a kadar Bartın bölgeye 205 tır ve kamyonla ayni yardım, 846’sı personel ve 157’si gönüllü olmak üzere toplam bin 3 personel ile 152 araç ve iş makinesi desteğinde bulundu. Deprem bölgesinden ise şuana kadar bin 700 kişi Bartın’a konaklamak için geldi.

Kara avcılığı durduruldu

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde hasara neden olan depremler nedeniyle kara avcılığı Türkiye genelinde 14 Şubat 2023 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar durduruldu. Karar Bartın’ı da kapsıyor.

Bankoğlu Hatay İskenderun’daki çadırkenti ziyaret etti

6 Şubat’ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki Kahramanmaraş merkezli depremler bütün ülkeyi yasa boğdu. 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından, ilk gü nden beri sahada çalışmalarına devam eden CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu Beylikdüzü Belediyesi tarafından Hatay İskenderun’da kurulan ve yaklaşık 2 bin 500 depremzedeye barınma ve temel ihtiyaç hizmeti sunan Çadırkenti ziyaret ederek, depremzedelerle bir araya geldi.

Eğitime verilen ara 20 Şubat’a uzatıldı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya’da Bartın’daki öğrenci, veliler ve öğretmenleri de yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, tüm Türkiye'de 13 Şubat'a kadar eğitim öğretime verilen aranın 20 Şubat'a kadar bir hafta daha uzatıldığını açıkladı. Yükseköğretim Kurulu da (YÖK) Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle üniversitelerde bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışının ikinci bir duyuruya kadar geçici olarak ertelediğini duyurdu. YÖK’ün kararı Bartın Üniversitesini de kapsıyor.

İhracatta büyük düşüş

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Genel Ticaret Sistemine göre; Bartın'da ihracat 2022 yılı Aralık ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 91,9 azalarak 3,2 milyon dolar, ithalat yüzde 84,1 azalarak 0,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta ihracat 2022 yılı Aralık ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 70,8 azalarak 29,4 milyon dolar, ithalat yüzde 48 azalarak 107,7 milyon dolar olurken Karabük'te ihracat 2022 yılı Aralık ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 47,2 azalarak 30,7 milyon dolar, ithalat yüzde 13,6 artarak 121 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2023 ücret tarifeleri belirlenecek

Şubat gündemi görüşmelerine başlayan İl Genel Meclisinin ilk toplantısında 195 milyon TL’lik 2023 bütçesinin yüzde 41’inin yatırımlara ayrıldığını ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, bu ayki toplantılarda İl Özel İdaresinin 2023 ücret tarifelerinin belirleneceğini açıkladı. Başkan Dursun ayrıca yer tahsisi yapılan Denetim Komisyonun çalışmalarına başladığını ve Nisan ayında raporunu Meclise sunacağını kaydetti.

Amasra GMİS delegeleri buluştu

4 Şubat 2023 tarihinde yapılacak olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) 12’nci Olağan Genel Kurulu öncesinde Amasra Bölgesi delegeleri ile Genel Başkan Hakan Yeşil’in açıkladığı Genel Merkez Yönetim Kurulu Listesi birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında bir araya geldi.

CHP: “Mayıs’ta da yazı getireceğiz”

Amasra Antik Liman Çankaya Meydanı- Yürüyüş Yolunun açılışı dolayısıyla Bartın’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 6’lı masanın 30 Ocak’ta hükümet programını, Şubat ayı içerisinde de cumhurbaşkanı adayını açıklayacağını ifade ederek “Biz bu ülkede 2019’ da Mart’ın sonu bahar demiştik, Mayıs’ta da yazı getireceğiz” dedi.

“Cumhuriyet Meydanı’na kitap kumbarası konulacak

Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında devam eden “Ceza İnfaz Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” kapsamında Adalet Sarayı’nda ve Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak kitap kumbaralarına 15 Şubat’a kadar kitap bağışları kabul edilecek. Kampanyada ilk kitap bağışı ise Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak ile Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’dan.

Ölçü ve tartı aletleri için son gün 28 Şubat!

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ölçü ve tartı aletleri muayeneleriyle ilgili duyuruda bulundu. Müdürlük, 28 Şubat tarihine kadar muayenelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Şubatta işsizlik azaldı

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; Bartın ve ülkemizde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı şubat ayında yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti. Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı Şubat ayında yüzde 21,8 oldu. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 20,7 oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 45,6 saat oldu.

Tunç: “Millet İttifakı aslında 28 Şubat ittifakı”

Seçim Kanunu Teklifini değerlendiren TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, teklifle seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürüldüğünü ve ittifak içerisindeki partilerin kendi aldığı oy oranı dahilinde milletvekili çıkarabileceklerini söyledi. Teklifin bu yönüyle Seçim Kanundaki adaletsizliği de ortadan kaldırdığını savunan Milletvekili Tunç, “Şuanda yürürlükteki Seçim Kanunumuzda bir adaletsizlik söz konusuydu. İttifak içerisindeki parti diğer partiden daha az oy aldığı halde milletvekilliğini çıkarabiliyordu. Bu adaletsiz bir sistemdi” derken Millet İttifakı için de “28 Şubat ittifakı” benzetmesini yaptı.

Araç sayısı 54 bin 429 oldu

Bartın’da Şubat ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı 30 bin 750’si otomobil olmak üzere 54 bin 429 adet oldu. Zonguldak’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 99 bin 406’sı otomobil olmak üzere 163 bin 339 olurken Karabük’te de şubat ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı 41 bin 896’sı otomobil olmak üzere 68 bin 471 olarak gerçekleşti.

Bartın’da Şubatta 237 konut satıldı

Bartın’da Şubat ayında 237 konutun satışı gerçekleştirildi. Zonguldak’ta 396 konut satılırken Karabük’te de 242 konut satıldı. Ülke genelinde ise şubat ayında 97 bin 587 konut satıldı.

Su faturalarında KDV indirimi!

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, mart gündemini görüştü. Meclis Üyeleri gündem kapsamında 9 maddeyi görüşüp karara bağlarken AK Parti grubu, KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini teklif etti. Bunun üzerine Başkan Akın, 24 Şubat’tan itibaren su faturalarından KDV indirimi uygulandığı haberini verdi. Toplantı sonunda ise CHP grubu, Eski Adliye Binası ve Eski Valilik Binalarını kapsayan alan için hazırladığı otopark projesini Meclise tanırken alanla ilgili detaylı bilgi veren Camal Akın, prosedürlerden dolayı 8 yıldır Cumhuiyet Meydanının rehabilitesini bile yapamadıklarını ve o bölgenin altının komple balçık olduğunu söyledi.

Yüzde 60’ı gördük!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre; Bartın, Zonguldak ve Karabük’te enflasyon Şubat ayında yüzde 4,68 oranında artarken yıllık enflasyon artışı ise yüzde 60,56 oldu. Ülke genelinde ise enflasyon şubat ayında yüzde 4,81, yıllık ise yüzde 54,44 oranında artış gösterdi.

AK Parti’den 28 Şubat açıklaması

AK Parti Bartın İl Başkanlığı, “post-modern darbe” olarak adlandırılan 28 Şubat  25’inci yılı dolayısıyla Hükümet Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptı. Sivil toplum kuruluşu ile siyasi partilerin de katıldığı basın açıklamasında AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, “28 Şubat için ‘bin yıl sürecek’ diyenler unutmasın ki 28 Şubat bin yıl sürmedi; ancak biz 28 Şubat’ı bin yıl geçse de unutmayacağız. Demokrasimize ve Milli İrade’ye her zaman sahip çıkacağız” dedi.

Ölçü ve ölçü aletleri muayene müracaatları 28 Şubat’ta son!

Sanayi ve Teknoloji Bartın İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletleri periyodik muayene münacatlarının 28 Şubat’ta sona ereceğini duyurdu.

Mugada Bisiklet ve Yeşil Yürüyüş Yolu ihale diliyor

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Mugada Sahili 1 Etap Bisiklet ve Yeşil Yürüyüş Yolu Projesinin 17 Şubat’ta ihale edileceğini açıkladı.