Soruşturma Haberleri

Soruşturma Haberleri

GMİS, SORUŞTURMAYLA İLGİLİ MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Soruşturmayı yakından takip ettiklerini ifade eden Mutlu, “Biz süreçlerin en sağlıklı şekilde sonuçlanabilmesi için ihmali olanların, Genel Müdüründen en alt kademeye kadar, bakanlığından en alttaki yetkiliye kadar kimin ihmali var ise olayın uzmanlar tarafından incelenerek ihmali olanların en ağır cezayı alması için sendikanız olarak süreci takip ediyoruz, edeceğiz.” dedi.

Bankoğlu “Bu dosyayı kimse kapatabileceğini zannetmesin”

Amasra maden kazası sonrası yapılan inceleme ve bilirkişi raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Bu soruşturma Bartın’la sınırlı kalmayıp Ankara’ya bakanlıklara kadar uzanırsa, baş sorumlular hesap verirse bir anlamı var. Yoksa birkaç emir kulunu suçlayıp bu dosyayı kapatabileceklerini zannetmesin kimse” dedi.

Parlatır: “Yeniden keşif ihtimali var" 

Amasra maden faciasında şehit madenci yakınlarıyla görüşen Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır, görüşme sonrasında  yaptığı basın açıklamasında, devam eden soruşturmanın akibetiyle ilgili bilgi verdi. 

AMASRA MADEN KAZASI ARAŞTIRMA KOMİSYONU TOPLANDI

Amasra'da meydana gelen maden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız başkanlığında yaptığı ilk toplantıyla çalışmalara başladı. Toplantıya katılan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "Facianın ardından geçen 12'nci gündeyiz. Soruşturma devam ediyor ama halen gözaltı ve tutuklama yok" dedi.

MECLİS AMASRA MADEN FACİASINI ARAŞTIRACAK

TBMM Genel Kurulu, partilerin verdiği ortak önergeyle Amasra’da yaşanan maden faciasının tüm yönleriyle araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasına karar verdi. Genel Kurulda konuşan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, maden kazası sonrası tüm delillere ne zaman el konulduğunu sorarak olayda delir karartma şüphesi bulunduğunu söyledi. Aradan geçen süre boyunca görevden alma yada göz altı olmadığını ifade eden Bankoğlu, “Burada, biz 41 canımızı yitirmişiz ama AKP sıralarında 41 milletvekili bile yok ya!” sözleriyle de Mecliste AK Parti milletvekillerinin az olmasına tepki gösterdi. Yargı soruşturmasının kazanın ilk anından itibaren başladığını ve 7 kişilik bilirkişi heyetinin oluşturulduğunu kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekilli Yılmaz Tunç da delillerin şüphelilerin elinde olması gibi bir durumun asla söz konusu olmadığını ve dosyada herhangi bir gizlilik kararı olmadığını kaydetti.

Erbakan: “Soruşturma objektif yapılmalı”

Amasra TTK sahasında yaşanan grizu faciasıyla ilgili incelemelerde bulunmak ve madenciler ile ailelerine geçmiş olsunla baş sağlığında bulunmak amacıyla Amasra’ya gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan “5 savcı tarafından yürütülen soruşturmanın da son derece objektif ve aynı zamanda kapsamlı bir şekilde yürütülmesi ve sorumlular varsa bunlarında en kısa zamanda ortaya çıkarılması ve gerekenlerin yapılması gerektiğini de ifade etmek isterim” dedi.

BOZDAĞ: SORULARIN HEPSİNİN CEVABI TAHKİKAT SONUCUNDA ORTAYA ÇIKACAKTIR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağındaki patlamayla ilgili “Bu kazanın etkin bir şekilde soruşturulması çok önemlidir. Bu olay bütün yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa bunların hepsinin cevabı bu tahkikat sonucunda ortaya çıkacaktır” dedi.

Ocağımızla ciğerimiz yandı

Cuma Günü akşamı 18.15 sularında TTK Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında yaşanan grizu patlamasında mesaide olan 110 madenciden 41’i hayatını kaybederek şehit düştü. Ocaktaki 58 işçi kendi imkanlarıyla ve arama kurtarma ekibi tarafından kurtulurken yaralanan 11 işçiden 6’sı ambulans uçakla İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde 5’i de Bartın’da  tedavi altına alındı. İstanbulda’daki hastanede tedavi altına alınan yaralılardan 5’i entübe olduğu öğrenilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm devlet erkanı ve kademelerinin akın ettiği Amasra’ya gelerek son bilgileri aldı ve çalışmaları koordine ettiği. Grizu faciasında hayatını kaybeden ailelere taziye ziyaretlerinde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Elbette bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara çok yönlü olarak zaten başlanmıştır. Bir kez daha Amasra Maden Ocağı'ndaki elim kazada kaybettiğimiz işçilerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak, bu devletin ve onun en yüksek temsilcisi olarak bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Platform, Vali Arslan’a Arzu Ar soruşturmasını sordu

Bartın’da boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Arzu Ar cinayetiyle ilgili yeni bir açıklama yapan Bartın Kadın Platformu, Bartın Valiliğine bu konuda neden soruşturma açılmadığını sordu. Platform, “Önceliğinin Kadın olduğunu açıklayan Sayın Bartın Valisi Nurtaç Hanımın Arzu’nun öldürülmesinde ihmali, sorumluluğu olanların tespit edecek bir soruşturma başlatmasını ve Bartın’da artan kadın cinayetlerinin önüne geçmek için kapsamlı bir program uygulamasını bekliyoruz” dedi.

Bozdağ’a Arzu Ar cinayetini sordu

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Arzu Ar cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Arzu Ar cinayetinde de önemli iddialar var. Tabi cinayete ilişkin soruşturma devam ediyor. İnanıyor ve umuyorum ki devam eden soruşturma sürecinde birçok nokta daha aydınlanacaktır. Bunun yanı sıra, Adalet Bakanlığı’na konuya ilişkin bir soru önergesi de gönderdik. Bu olayı takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kargo dağıtım aracına saldırı

Kapıları kilitleyince araca saldırdılar

Altınları kaptırdı

Kapıya kadar geldi, işte son kurban

Fındık bahçesinde kanlar içinde kaldı Olaylı gecede hayatını kaybetti

Olaylı gecede hayatını kaybetti

Direksiyon başında fenalaştı

Amasra yolunda hareketli dakikalar

Kavga kanlı bitti

Bartın'da bıçaklı kavga

Fetö soruşturmasında son durum

Adliyeye çıkarılan 18 kişi hakkında karar

Fetö soruşturmasında sıcak gelişme

18 şüpheli adliyeye çıkarıldı

Yukarı çarşıdan dumanlar yükseldi

Bacada çıkan yangın çatıya sıçradı

Tunç “HDP’li Güzel’le ilgili rapor tamamlandı”

PKK’lı teröristle birlikte basına fotoğrafı yansıyan HDP Milletvekili Semra Güzel’in fezlekesiyle ilgili açıklamalarda bulunan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonun Güzel hakkında raporunu oluşturduğunu ve raporun karara bağlandıktan sonra TBMM Genel Kurulunda görüşüleceğini söyledi. Tunç, HDP’lilerin terör irtibatı ve propagandası terör üyeleriyle ilgili çok sayıda soruşturma ve fezlekeler hakkında Karma Komisyonda bini aşkın dosyanın bulunduğunu kaydetti.

Potbaşı mevkiinde akılalmaz kaza

Karşı şeride geçip takla atan otomobil kanala devrildi.

VALİLİKTEN HASTA ÇOCUK VAKALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

Bartın’da 400’den fazla çocuk mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetleri ile hastanelik oldu. Vakalarla ilgili adli soruşturma başlatılırken Bartın Valiliği “Bu şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları ile birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir. Alınan su numunelerinin sonuçları 48 saat, yemek numunesinin sonuçları ise 10 gün içerisinde çıkacaktır. Valiliğimiz tarafından konunun her yönüyle ortaya konulabilmesi için araştırma başlatılmış, aynı zamanda Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturmanın başlatıldığı öğrenilmiştir” açıklamasında bulundu.

Amasra'da ortalık karıştı

Amasra'da kavga, gergin dakikalar yaşandı

Çakır hakkında Bakanlık araştırma başlattı!

Amasra Belediye Başkanlığı, Hattat Holding tarafından Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a açılan 1 milyon TL’lik manevi tazminat davasının ardından İçişleri Bakanlığı’na şikayet edildiğini ve Bakanlık tarafından söz konusu şikayetin araştırılması için Bartın Valiliği’nin görevlendirildiğini açıkladı.

Kavga çıktı, ortalık karıştı

Bartın'da hareketli dakikalar

Limana yanaşan gemide arama

Bartın limanında Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık ekipleri arama yaptı.

Türk Sağlık-Sen sağlık çalışanlarına şiddeti kınadı

Bir hasta yakını tarafından Bartın Devlet Hastanesi Acil Servis çalışanlarına yapıldığı iddia edilen sözlü ve fiziki saldırıyı kınayan ve yetkilileri önlem almaya davet eden Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, “Çıkartılacak olan Sağlıkta Şiddet Yasasında hiç olmazsa ‘şiddet uygulanan sağlık çalışanı nefsi müdafaa durumunda karşılık verdiğinde idari ve adli soruşturmaya tabi tutulamaz’ diye bir yasa çıkartın sizler bizi koruyamıyorsanız bizler kendimizi koruyalım” dedi.

Gece yarısı alevlere teslim oldu

Cayır cayır yanan ev kullanılamaz hale geldi

Hastanede hayatını kaybetti

Önce gözleri görmedi, sonrasında yaşamını yitirdi

Orduyeri'nde kavga çıktı

Olay yerine polis ve Ambulanslar sevk edildi.

Bartın'da acı olay

Hayatını kaybetti