Madenci Haberleri

Madenci Haberleri

Amasra davasında tutuksuz sanıklar dinleniyor

Bartın Adliyesinde görülen 43 madencinin şehit olduğu ve 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazası davasında ikinci celse görülmeye başlandı. 4 gün süren ilk celsenin sonunda Bartın Ağır Ceza Mahkemesince verilen ara kararda 8 tutuklu sanıktan 7'sinin tutukluluklarının devamına, Müessese Müdür Yardımcısı S.A'nın ise adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verilmişti. İkinci celsede ise tutuksuz sanıkların savunması alınıyor.

İşçileri 1 Mayıs’ı kutladı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Bartın’daki işçiler ve madenciler bir kez daha hakları ve emekleri için yürüdü. Kemerköprü Meydanında toplanan işçileri Hükümet Caddesi boyunca yürüyerek Cumhuriyet Meydanında 1 Mayıs’ı kutladı.

Maske takmaya fırsat bulamamışlar

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın yargılandığı Amasra maden kazası davasının üçüncü gününde hakim karşısına çıkan tutuklu sanıklardan Emniyet Mühendisi Ş. K., patlama sonrası kaçış maskesi ile kurtarma yapmak için ocağa girdiklerini ve hayatını kaybeden madencileri gördüklerini, bu madencilerin olay sonrası maske takmaya fırsat bulamadıklarını söyledi. Tutuklu sanıklardan TTK Amasra Müessese Müdür Yardımcısı S.A’nın savunma yaptığı sırada tutuklu sanıkların yakınları ile şehit madenci yakınları arasında gerginlik yaşandı.

GMİS “Madencilerimizin ve ailelerimizin yanındayız”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 43 madencinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen kazayla ilgili görülmeye başlanan davayı dikkatle ve yakından takip ettiklerini belirterek, “Maden şehitlerimizin ailelerinin ve maden işçilerimizin yanındayız. Onların haklarını her şart altında kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bankoğlu “Sarayın avukatlarını uyarın Sayın Başkan”

Yaklaşan seçim çalışmaları bir yandan devam ederken, Bartın’da belki de tarihinin en büyük davası görülüyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi'nde (ATİM) 14 Ekim 2022'de meydana gelen ve 43 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının duruşmaları Bartın Adliyesi’nde görülüyor. Dün, sanık avukatlarının savunmalarının alınmaya başlandığı davada yer yer tansiyon yükselirken, davaya olan kamuoyu ilgisi de devam ediyor.

Şehit ailelerinden sanık avukatlarına tepki

Bartın Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 8’i tutuklu toplam 23 sanığın yargılandığı TTK Amasra Maden Kazası Davasının ikinci gününde mahkeme salonu karıştı. Şehit madenci yakınları sanık avukatlarına tepki gösterdi. Avukatları acılı aileleri yatıştırmaya çalıştı. Sanık avukatı davayı takip eden CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’da kendisini ortalığı karıştırmakla suçladı. Milletvekili Bankoğlu sanık avukatına tepki gösterdi. Son olarak da madenci yakınları sanıkların üzerine su şişelerini fırlatınca hakim mahkemeye ara vermek zorunda kaldı. Tutuklu İşletme Müdürü S.E ise savunmasında vantüplere dikkat çekti.

TMMOB “Facianın asıl sorumluları siyasi iktidardır”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan TMMOB Maden Mühendisleri Odası “Facianın asıl sorumluları bu ocakların bilime ve tekniğe göre çalışmasını yok sayan, engelleyen, siyasete ve ranta kurban eden siyasi iktidar ile onun atadığı yönetici kadroları ve onları atayan siyasi iktidardır” dedi.

Ünler “Madene basılan su delillerin yok olmasına sebep olacak”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Kadriye Ünler, “Edindiğimiz bilgiye göre yangının devam etmesi sebebiyle madene su basılması gündeme gelmiştir. Hangi amaçla olursa olsun bu aşamada madene su basılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Zira bu durum delillerin yok olmasına sebep olacaktır” dedi.

Amasra maden faciası yargılaması başladı

14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 madencinin şehit olduğu Amasra maden faciasının yargılamasına Bartın Adliyesinde başlandı. 8'i tutuklu 23 kişinin Bartın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ilk duruşması yapılırken duruşmayı şehit madenci aileleriyle birlikte CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da takip etti. Şehit ailelerinden kimisi kardeşi, kimisi eşi kimisi de evladı için adalet isterken Milletvekili Bankoğlu, duruşmanın rahat bir ortamda görülmesi için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmelerine rağmen Bakanlığın yer bulmadığını iddia etti. Gençlik ve Spor Bakanlığının Bartın Gençlik Merkezinin duruşma için kullanılma talebini “amacı dışında” olduğu gerekçesiyle reddettiğini ifade eden Bankoğlu: “ Adliyemiz yetersiz. Bu kamuya açık bir dava. Türkiye’nin dört bir yanından barolar geliyor. Herkes izlemek istiyor. AKP’nin temayül yoklamasına yer bulabilen Adalet Bakanlığı 43 madencimizi kaybettiğimiz bu facianın duruşması için bir yer bulamadı ya da bulmamayı tercih etti. Ben onları vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Platform “Hattat’ın katliamdaki payı hep es geçildi”

Yarın Bartın Adliyesinde yapılacak olan Amasra maden kazasının ilk duruşması öncesinde açıklama yapan Bartın Platformu, “14 Ekim 2022 tarihinde Amasra Taşkömürü Müeessesi’nde 44 madencimizi kaybettiğimiz grizu patlamasının ilk duruşması yarın (24.04.2023) Bartın Adliyesi’nde yapılacak. Süreç içinde üst düzey yöneticilerin korunmaya çalışıldığına hep birlikte şahit olduk. Amasra’daki taşkömürünün yüzde 97’sini bir şekilde eline geçirmiş olan Hattat Holding’in bu katliamdaki payı hep es geçildi. Amasra’nın taşkömürünü ne Hattat ne de Çinliler çıkaramaz Halkın ve doğanın yararına olan TTK’nın kömür çıkarmasıdır” dedi.

Maden kazasının ilk duruşması yarın!

CHP Bartın milletvekili ve 28. Dönem milletvekili adayı Av. Aysu Bankoğlu, yoğun seçim çalışmalarında Amasra Maden Faciası’nda hayatını kaybeden madenci yakınlarını unutmadı. Amasra’da şehit madenci yakınlarına verilen iftar davetinde, madenci yakınlarıyla bir araya gelen Bankoğlu, facianın ilk duruşmasının görüleceği 25 Nisan 2023 tarihine işaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

“Yasaları menfaatlerine göre uygulamaktan vazgeçsinler”

CHP Bartın milletvekili ve 28. Dönem milletvekili adayı Av. Aysu Bankoğlu, yoğun seçim çalışmalarında Amasra Maden Faciası’nda hayatını kaybeden madenci yakınlarını unutmadı. Amasra’da şehit madenci yakınlarına verilen iftar davetinde, madenci yakınlarıyla bir araya gelen Bankoğlu, facianın ilk duruşmasının görüleceği 25 Nisan 2023 tarihine işaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Şehit madenciye veda

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’nde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen grizu faciasında ağır yaralanan ve 6 aya yakın bir süredir İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi görürken kurtarılamayarak 5 Nisan 2023 tarihinde hayatını kaybeden maden işçisi Ayhan Akgül, son yolculuğa gözyaşları arasında uğurlandı.

GMİS “Amasra’da üretime devam etmek istiyoruz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde madenciyi bilgilendirdi. GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 14 Ekim 2022’deAmasra Müessesesi’nde meydana gelen kazanın ardından yeniden üretime başlanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü, ocakların iş sağlığı ve güvenliği açısından güvenli hale getirilmesinin andından üretime devam etmek istediklerini belirtti.

Amasra maden ocağında kömür tozu yangını çıktı

Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de yaşanan ve 42 madencinin şehit olduğu grizu patlamasının ardından angının söndürülmesi amacıyla inşa edilen barajların kaldırılması sırasında kömür tozu yangını çıktı. Çıkan yangınla yeniden çalışmalar durdurulurken ocakta baraj kaldırma işlemlerinin yeniden başlayabilmesi için kömür tozu yangının sönmesi ve gaz değerlerinin normale dönmesi beklenecek.

Çam Sakura’dan sevindiren haber!

42 madencimizin şehit olduğu Amasra maden kazasında yaralanan ve İstanbul Çam Sakura Şehir Hastanesinde 4,5 aydır tedavi gören madenci Erol Bulduk’tan sevindirici haber geldi. Bulduk, uzun tedavi sürecinin ardından hastaneden taburcu oldu.

Şehit madenci yakınlarına kamuda istihdam!

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Maden Kazası sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından maden şehitlerinin yakınlarına kamuda istihdam hakkı sağlanacağına dair açıklamasının ardından TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemenin uygulama yönetmeliğin de Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı.

Son madenci grubu da döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden maden işçilerinden Hatay´da kalan son 100 kişilik ekip, görevlerinin tamamlanmasının ardından askeri uçakla Zonguldak´a döndü. Madencileri, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil de çiçeklerle karşıladı.

Saadet’ten kahraman madencilere vefa

Kahramanmaraş depremlerinde bölgede fedakarca arama kurtarma çalışmalarını yürüten Amasra Taşkömürü Kurumu (TTK) İşletmesindeki madencilerini unutmayan Saadet Partisi Bartın Teşkilatı işletme önünde madencilere tatlı ikram etti.

Madenci 350 kişinin hayatını kurtardı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Olağan Genel Kurul sonrası ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Hakan Yeşil, tüm ülkeyi yasa boğan Kahramanmaraş depremleri sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Amasra ve Zonguldak’taki madencilerin 350 kişiyi enkazdan canlı olarak kurtardığını 4 bine yakın kişinin de ne yazık ki cenazesini enkazın altından aldığını açıkladı.

Dönmez’den madencilere teşekkür

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hatay'da arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren maden işçilerini ziyaret ederek Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile görüştü. Tüm madencilere verdikleri büyük mücadele için teşekkür eden Bakan Dönmez, "Yoruldunuz farkındayız. Arkadaşlarla son durumu değerlendireceğiz. Ondan sonra kalan kısmı planlama çerçevesinde nasıl yöneteceğimize karar vereceğiz." dedi.

Kahraman madenci dönmeye başladı

İki büyük depremin 10 ili yıktığı bölgeye ulaştığı andan itibaren diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte başarılı arama-kurtarma çalışmalarına imza atan ve kahramanca birçok hayat kurtaran madenciler, Zonguldak ve Bartın’a dönmeye başladı. Bölgeden dönen madencileri Zonguldak Havaalanında çiçeklerle aileleriyle birlikte Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) karşıladı. Bölgede çalışmaya devam eden madencileri ziyaret ederek destek ve moral veren Sendika Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Enkazlardan bir ses duyduklarında onları kimse tutamadı. Cansiperane çalışmalarıyla depremzedeleri sağ olarak çıkarabilmek için olağanüstü bir çaba harcadılar. Madenciler sadece bizim değil aynı zamanda Türkiye’nin de gururu oldular. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Onların her biri kahramanımız” dedi.

“MADENCİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi etkileyen deprem afeti sonrası deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarında cansiperane bir mücadele veren “Madencilerimizle gurur duyuyoruz” dedi

Yeşil “Madencilerimiz en ön safta”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, deprem bölgesinde büyük bir dayanışma örneği göstererek arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren maden işçilerine ve MTA işçilerine desteğini sürdürüyor. Hatay ve Adıyaman’ın ardından Kahramanmaraş’a geçtiklerini anlatan GMİS Genel Başkanı Yeşil, “Maden işçilerimiz cansiperane girilmez denen binalara, enkazlara girerek yaralıları kurtarıyorlar. Onlarla sadece biz değil, tüm Türkiye gurur duyuyor. Madenciler her zaman ülkemizin en zor zamanında en ön safta yer almıştır.” dedi.

Madenci 88. Saatte karı-kocayı enkazdan sağ çıkardı

Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden işçileri, depremden 88 saat sonra 10 saat süren çalışmanın ardından saat 20.30’da enkazda kalan İbrahim Halil ve eşi Ayla Halil’i yaralı olarak çıkartmayı başardı. O anları görüntüleyen maden işçisi, “Allah’ım sana şükürler olsun” diyerek duygu dolu anlar yaşadı.

50 metre ilerleyip enkazdan yaralı çıkardı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden işçileri, depremin 100’üncü saatinde Hatay Kırıkhan’da ki kurtarma çalışmasında domuz damı tahkimatı yaparak enkaz altında 50 metre ilerleyip Kasım adlı vatandaşı yaralı olarak kurtarmayı başardı.

Madenci mucizelere imza atıyor

7,6 ve 7,7 büyüklüğünde iki depremin 10 ili yıktığı deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları devam ederken bölgeye giden Amasra ve Zonguldak’taki madenciler umut olmaya ve mucizeler yaratmaya devam ediyor. Hatay merkezde uzman ekiplerin “alamayız” dediği Safiye Teyzeyi “Biz alırız” diyerek 5 saatlik bir çalışmanın ardından sağ çıkarmayı başaran madenciler, birçok insanı göçük altından kurtarmayı başardı. Sadece Amasra’dan deprem bölgesine giden madencilerin şuana kadar göçük altında hayatta kalmayı başaran 79 kişiyi çıkardığı öğrenilirken 3 bin 550 madenci bölgede arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Çavuşoğlu’ndan madencilere teşekkür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesine giden Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan gönüllü maden işçilerini ziyaret ederek teşekkür etti.

500 madenci daha deprem bölgesine gidiyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan 500 gönüllü maden işçisi daha deprem bölgelerine sevk ediliyor.

Arslan’dan şehidin ikizlerine ziyaret

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Amasra maden kazasında hayatını kaybeden şehit madenci Şaban Yıldırım’ın yeni doğan ikiz bebeklerini ziyaret etti.