Kaza Haberleri

Kaza Haberleri

KARABÜK ŞEHİT MADENCİLERİ UNUTMADI

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından KBÜ Demir Çelik Yerleşkesinde “Amasra Maden Şehitleri Anısına Ağaç Dikme Töreni’’ yapıldı. Fidanlara maden ocağı kazasında şehit olan maden işçilerinin adları verilirken törene şehit madencilerin aileleri de katıldı. Fidan dikiminde grizu faciasının üstünden 53 gün geçmesine rağmen ailelerin göz yaşları hala sel olurken Karabük Valisi Fuat Gürel, “Bu sadece Bartın ve Amasra’nın acısı değil. Ülkemizin bütününün acısı” dedi.

Kalaycı: “2023 seçimlerinden zaferle ayrılacağız”

Kışla Köyü sakinleriyle bir araya gelen AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı “20 yıldır girdiğimiz bütün seçimlerden zaferle ayrıldık. İnşallah 2023 seçimlerinden de zaferle ayrılacak kazanımlarımızı sürekli hale getirmek için geceli gündüzlü çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

Tabelaya çarpıp takla attı

Amasra yolunda kaza, otomobil takla attı

Orta refüje çıktı

Terminal yolunda kaza

Kamyonet ile çarpışan araç hurdaya döndü

Tunç’tan Madenciler Günü mesajı

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yayımladı. Grup Başkanvekili Tunç mesajında “Bu yıl Madenciler Günü’nü, milletimizi derinden sarsan, ülkemizi yasa boğan, buruk ve acısını taptaze hissettiğimiz 14 Ekim günü Amasra Maden ocağında meydana gelen Maden kazasının gölgesinde geçiriyoruz.” Dedi.

Kazakistanlı öğrenci Müslüman oldu

Bartın Üniversitesinde Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümü öğrencilerinden Kazakistanlı Daurenbek Tuleutay Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Bankoğlu “Kamu madenciliğini öldürmelerine izin vermeyeceğiz!”

14 Ekim 2022 günü Amasra Taşkömürü Müessesinde meydana gelen grizu patlamasına bağlı yaşanan faciada 42 madencinin hayatını kaybetmesi üzerine kurulan Meclis Araştırma Komisyonunda konuşan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra havzasının metan oranı çok yüksek ve riskli bir kömür havzası olduğunu hatırlattı.

AİV tarafından desteklenen 5 kişiden biri oldu

Meme kanserine yönelik ilaç geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapan Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesinden Arş. Gör. Ayşe Hale Alkan, Abdi İbrahim Vakfı (AİV) tarafından doktora bursu almaya hak kazanan 5 kişiden biri oldu.

Otobüs devrildi 40 yaralı

Rize'den Zonguldak'a gitmek üzere yola çıkan şehirlerarası otobüsü Bartın’da Akçamescit Köyü mevkiinde şarampole uçarak devrildi. Kazada 36'sı yolcu olmak üzere 40 kişi yaralandı.

GMİS Araştırma Komisyonunda sunum yaptı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasını araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun 7'nci toplantısında sunum gerçekleştirdi. Mutlu, 11.5 saat süren toplantıda komisyon üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Maden işçilerinin izni Komisyon gündeminde

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasının araştırılması için TBMM’de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Maden iş sendikalarının katıldığı Araştırma Komisyonu toplantısının dünkü oturumunda, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Amasra Müessesesindeki (ATİM) işçilerine zorla kullandırılan yıllık izinleri meselesi CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu tarafından bir kez daha gündeme getirildi.

Şehit madenciler için hatıra ormanı

14 Ekim’de yaşanan Amasra maden kazasında hayatını kaybeden 42 şehit madenci için "Amasra Maden Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturulacak. Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu 420 fidanın dikileceği alanda incelemelerde bulundu.

Bankoğlu “TTK’nın idari izin vermesi çok mu zor”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Amasra Faciasının ardından, işçilere yıllık izinlerinin kullandırılmasına isyan etti. Milletvekili Bankoğlu, “Madenciye zorla izin kullandırmak yerine TTK’nın idari izin vermesi çok mu zor?” dedi.

Kalaycı “Muhalefet borsa ve ekonominin çökmesini istiyor”

Kumluca Beldesi ve Özbaşı Köyü sakinleriyle bir araya gelen AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, borsa ve ekonomi üzerinden muhalefeti eleştirerek “Şimdi de çıkmışlar borsa üzerinden manipülasyon yapma derdindeler. Bunların derdi milletimizin geleceği değil. Bunların derdi ülkeye ne olursa olsun da seçimi biz kazanalım derdi. Bunların derdi koltuk derdi, bunların amacı içlerindeki Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının verdiği hırs ve nefret. Bir insan borsasının, ekonomisinin çökmesini isteyebilir mi? Ama bunu isteyen, bunun olması için mücadele eden bir muhalefetle karşı karşıyayız” dedi.

Devrek cömertliği affetmedi 2-1

Deplasmanda Devrek Belediyespor’la karşılaşan Bartınspor, aldığı maçı elleriyle verdi. 12. Dakika’da Tolga’nın serbest vuruştan direk kaleye gönderdiği topla 84. Dakikaya kadar maçı 1-0 galip götüren Martılar, ilk yarı en az 3, ikinci yarı da en az 4 net pozisyonu cömertçe harcayıp skoru arttıramayınca Devrek, bu fırsatı kaçırmadı ve 84’te Oğuzhan, 90+1’de de Eren’in golüyle maçı 2-1 kazanmayı bildi. Devrek taraftarının Bartınspor taraftarını “Hoş geldin Bartın” sloganlarıyla karşılayarak centilmence başlayan karşılaşma ise Devrek Teknik Adamı Sabahttin Algun Erdem, Bartınspor yedek kulübesini provoke edince olaylı bitti. Erdem, kırmızı kart görerek saha dışına atılsa da taraftar ve futbolcular arasında gerginlikler yaşandı.

Barış Akarsu Bartınlılara “Merhaba” dedi

Geçirdiği trafik kazası sonucu 28 yaşında hayatını kaybeden Barış Akarsu'nun hayatının anlatıldığı ‘Barış Akarsu Merhaba’ filmi Türkiye’de aynı anda Bartın’da da gösterime girdi. Film’de Barış Akarsu’yu canlandıran İsmail Ege Şaşmaz ise Dervişoğlu Sinemalarında Barış Akarsu hayranları ve Bartınlılarla buluştu. Filmi izleyenler arasında Bartın Valisi Nurtaç Arslan da yer alırken filmde Barış’ın yarım kalan şarkısını tamamlayan Şaşmaz “Çok zor bir insanı bir insanın yerine koyabilmek, Barış gibi bir insanın yerine koyulabilmek çok önemli bir şeydi benim için ben bunu yaşıyorum. Bunun haklı gururu ile de çok mutluyum” dedi.

Çatmaca çevre yolunda kaza

Şehir merkezinde kalan çevre yolunda Kamyon ile otomobil çarpıştı

GMİS, SORUŞTURMAYLA İLGİLİ MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Soruşturmayı yakından takip ettiklerini ifade eden Mutlu, “Biz süreçlerin en sağlıklı şekilde sonuçlanabilmesi için ihmali olanların, Genel Müdüründen en alt kademeye kadar, bakanlığından en alttaki yetkiliye kadar kimin ihmali var ise olayın uzmanlar tarafından incelenerek ihmali olanların en ağır cezayı alması için sendikanız olarak süreci takip ediyoruz, edeceğiz.” dedi.

Kalaycı “Çabalarımızın sonucunu aldık”

400 Yataklı Devlet Hastanesine kurulacak Anjiyo Ünitesi müjdesini İl Başkan Yardımcıları Muhammed Cengiz Yalçın ve Özay Aykan ile birlikte bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere gittiği Ankara’da Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir'den alan AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı “Kentimiz için önemli bir ihtiyaç olan Anjiyo Ünitesini de kentimize kazandırdık. Bunun için Grup Başkanvekilimiz ve Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç çok büyük çaba sarf etti. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile son görüşmesinde de Anjiyo Ünitesinin sözünü aldı ve çabalarımızın sonucunu aldık” dedi.

Doç. Dr. Hicran Karataş TÜBA-TESEP ödülü aldı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hicran Karataş, TÜBA-TESEP Bilimsel Telif Eserleri Ödülü almaya hak kazandı.

Yıldırım “Konut 2023’te de kazandırmaya devam edecek”

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Yapı Emlak Firması sahibi Murat Yıldırım “Şu an dünyada yaşanan bir kriz var ve haliyle bu bizim ekonomimizi de etkiliyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız bunun da önlemleri alıyor. 2023 yılının başından itibaren de bunun etkilerini göreceğimize inanıyorum. 2023 yılında da her zaman olduğu gibi konut sektörü kazandırmaya devam edecektir” dedi.

“Barış Akarsu Merhaba”nın galası yapıldı

2007’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun hayatını anlatan ve çekimlerinin Amasra’da yapıldığı “Barış Akarsu Merhaba” filminin galası yapıldı. Akarsu’yu İsmail Ege Şaşmaz’ın canlandırdığı ve yine yarım kalan “Merhaba” şarkısı Şaşmaz tarafından tamamlanan film 18 Kasım’da tüm Türkiye’de 23 ülkede daha gösterime girecek.

Beklenen düzenleme kabul edildi!

Amasra maden kazasında hayatını kaybeden 42 şehit madencinin ailelerine sigorta ve prim sürelerine bakılmaksızın maaş bağlanabilmesi ve tarih sınırlaması olmaksızın yakınlarına kamuda istihdam hakkını da kapsayan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 20. Maddesine kadar olan bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen maddelerle maden şehitlerinin ailelerine sahip çıktıklarını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, cem evlerini de kapsayan teklifin tamamının görüşülerek bu hafta yasalaşacağını söyledi.

İki araç şarampole yuvarlandı

Çaycuma yolunda kaza, Siren sesleri korkuttu

Şehit madenci çocukları Eğitim Sen’de buluşuyor

Eğitim Sen Bartın Şubesi, Amasra maden faciasında hayatını kaybeden şehit madencilerin ailelerine ve çocuklarına nasıl yardımcı olunabileceğine dair fikir alış verişinde bulunmak için öğretmenlerle bir araya geldi. Bu anlamda planlanan tiyatro, müzik, eğlenceli bilim,çocuk oyunları, yaratıcı işler, resim, oyunlarla İngilizce, masal atölyeleri çocuk buluşmaları şube binasında başladı.

Uluslararası 2022 IEEE ‘Üstün Doktora Tez Ödülü

Bartın Üniversitesi (BARÜ) adına Cambridge Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarını sürdüren Dr. Ümit Demirbaga, IEEE Technical Committee on Scalable Computing (TCSC) tarafından “Üstün Doktora Tez Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Taner Yıldız’ın istifasını istedi

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra Maden Araştırma Komisyonu’nda bakanlığı döneminde yaşanan maden facialarıyla ilgili herhangi bir hesap vermediğini belirterek Komisyon Başkanı Taner Yıldız’ın başkanlık görevinden istifası istedi.

Tunç: “Şehitlerimizin emanetleri için önemli düzenlemeler”

Amasra şehit madenci yakınlarıyla cem evlerini de yakından ilgilendiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Genel Kurulunda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Maden şehitlerimizin geride bıraktığı emanetleri için önemli düzenlemeler gerçekleştiriyoruz. Maden şehitlerimizin geride bıraktıkları bizlere emanet; onların her zaman yanında olmaya, onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Bankoğlu: “Madencilerin vebali hükümetin üzerinedir”

Amasra maden kazasının tüm boyutlarıyla araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun dördüncü toplantısına katılan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "Madencilerin vebali ısrarla aynı hataları yapan hükümetin üzerinedir” dedi.