Kaza Haberleri

Kaza Haberleri

Bartın’da 3 plaj Mavi Bayrak aldı

Türkiye’de, temiz denizlerin göstergesi olarak kabul edilen mavi bayrağa sahip plajların sayısı yükselmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu eksende 2023 yılında 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatın Mavi Bayrak ödüllerini kazandığını açıkladı. Mavi bayraklı plajlar listesinde yer alan iller arasında ise 3 plajla Bartın da yer aldı.

Kayyuma Yurtaçan’lı ara formül

Bartıspor’da beklenen kongre yapıldı ancak sonu pek de beklenildiği gibi olmadı. Başkanlık için herhangi birinin aday olmadığı kongrede kulüp biranda kayyum tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Verilen yarım saatlik aranın ardından ise Başkan Serkan Yurtaçan yine taşın altına elini koyan isim oldu ve kayyum öncesi ara formül bulundu. Süre kazanmak ve bu sürede gerekli desteği bulmak amacıyla yine Yurtaçan başkanlığında tabiri caize “geçici” yönetim kuruldu. Yurtaçan’ın kongredeki konuşması ise oldukça dikkat çekiciydi. Alt yapıdan transfer harcamalarına kadar birçok eleştiriye “Kıt kaynaklarla bolluk çıkartmaya çalıştık” diyerek cevap veren Yurtaçan, sezon boyunca Bartın’ın takıma vermediği desteği ise tek bir sözle özetledi. “Kastamonu’da Bartın kadar kombine sattık.”

Bartın’da coşkulu kutlama

Bartın, 2. Tur seçimlerinde ülke genelinde yüzde 52,16, Bartın’da da yüzde 60’lık bir oranla Recep Tayyip Erdoğan’ın yeninden Cumhurbaşkanı seçilmesini coşkuyla kutladı. AK Parti Bartın İl Başkanlığınca Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamalara yüzlerce vatandaşlar katılırken kutlamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanmasıyla birlikte “Türkiye Yüzyılı”nın da başladığı vurgulandı.

BARTIN’DA 1 YILDA 41 BİN TAPU İŞLEMİ YAPILDI

Tapu ve Kadastro Teşkilatının kuruluşunun 176. Yılını kutlayan Bartın Tapu Müdürlüğüyle Bartın Kadastro Müdürlüğü, 2022 yılında Bartın’da 41 bin işlem gerçekleştirdiklerini ve bu işlemle birlikte ülke hazinesine 43 milyon TL tapu harcı geliri kazandırdıklarını açıkladı.

Kaya “Umutsuzluk yok kazanacağız”

İYİ Parti Bartın Parti Sözcüsü Berkan Kaya partisi adına 28 Mayıs'ta yapılacak 2’inci tur Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TUNÇ’TAN MİLLET İTTİFAKINA AĞIR SÖZLER

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinde görev alacak sandık görevlilerini bilgilendirmek için Cumhur İttifakınca düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Eski Milletvekili Yılmaz Tunç, 14 Mayıs akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimleri kazansaydı Milet İttifakının milleti sokağa dökeceğini iddia etti. O akşam yapılan açıklamalardan dolayı Millet İttifakını dezenformasyon ve yalancılıkla suçlayan Grup Başkanvekili Tunç, “50+1 oyla Sayın Cumhurbaşkanımız kazanmış olsaydı o gece insanları sokaklara dökeceklerdi. “Kazandığımız seçim elimizden alındı” diyeceklerdi. Sırf o akşam o yalanları bunun için söylediler. Şimdi millet 28 Mayıs’ta bunlara itibar eder mi? Bu yalancılara, dezenformasyonculara itibar eder mi? Etmeyecek. Hep beraber siyaset sahnesinden emekli edeceğiz” dedi.

Uzun “BARÜ kazanımlarını el birliğiyle geleceğe taşıyor”

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, sürekli iyileştirme anlayışıyla yapılan çalışmalarla geride bırakılan 6 yılda akademik ve idari insan kaynağı sayısının alınan başarılarla orantılı olarak arttığını söyledi.

2 projeyle bölge finallerindeler

Bu yıl 17.'si düzenlenen 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na, Bartın Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin hazırladığı iki proje bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

Tunç “Aldatmaz’a her türlü desteği vereceğim”

14 Mayıs Milletvekili Seçimlerinin tamamlanmasıyla 16 yıllık milletvekilliği dönemi sona eren AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, yeni seçilen AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nu tebrik ederek başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye gösterdiği teveccühten dolayı Bartın halkına da teşekkür eden Grup Başkanvekili Tunç, “Devredeceğim hizmet ve icraat bayrağını Yusuf Ziya Aldatmaz’ın daha yukarılara taşıması ve daima Bartın’ın kazanması için gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğim” dedi.

Kalaycı: "Hedefimiz, ‘Engelsiz Türkiye’ anlayışını hâkim kılmak”

Engelliler Haftası dolayısıyla engelli vatandaşlarla bir araya gelerek onlarla engelsiz bir hayat için yürüyen AK Parti Bartın Milletvekili Adayı Turhan Kalaycı, Türkiye Yüzyılı’nda engelli vatandaşlarımızın da hayat standartlarını en üst seviyeye çıkartacağız. Hedefimiz, Türkiye Yüzyılı’nda “Engelsiz Türkiye” anlayışını hâkim kılmaktır. Kazanan Türkiye’miz, bütün vatandaşlarımız olacak” dedi.

Bankoğlu Amasralı kadınlarla buluştu

CHP Bartın Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. Aysu Bankoğlu, Amasra Belediyesi’nin Anneler Günü vesilesiyle düzenlediği kahvaltıda kadınlarla birlikteydi. Bankoğlu "Kadınların sağduyusu ile Türkiye kazanacak" dedi.

Borsa İstanbul Ortaokulundan büyük başarı

Kırıkkale’deki Okul Sporları Satranç Bölge Grup Müsabakalarına katılan Bartın Borsa İstanbul Ortaokulu Küçükler Satranç Takımı, en yakın rakibine 3 puan fark atarak Küçükler Satranç Bölge şampiyonu oldu. Takım bu galibiyetle Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

GMİS davaya müdahil oldu

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Bartın Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Amasra maden kazası davasına sendika olarak müdahil sıfatıyla katılma talebi mahkemece kabul edildiğini açıkladı.

Amasra davasında tutuksuz sanıklar dinleniyor

Bartın Adliyesinde görülen 43 madencinin şehit olduğu ve 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazası davasında ikinci celse görülmeye başlandı. 4 gün süren ilk celsenin sonunda Bartın Ağır Ceza Mahkemesince verilen ara kararda 8 tutuklu sanıktan 7'sinin tutukluluklarının devamına, Müessese Müdür Yardımcısı S.A'nın ise adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verilmişti. İkinci celsede ise tutuksuz sanıkların savunması alınıyor.

ALDATMAZ: “BARTIN IRMAĞI’NI DÜNYA TURİZMİNE KAZANDIRACAĞIZ”

AK Parti Bartın Milletvekili Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz yapımı tamamlanan barajların ardından Bartın Irmağı’nın turizme kazandırılması için hiçbir engelin kalmadığını ifade ederek, “464 Milyon 778 bin TL bedel ile ihalesi gerçekleştirilen Islah Projesiyle beraber ırmağımızı dünya turizmine kazandıracağız.” Dedi.

BARÜ, Wushu Kung Fu’da zirvede

Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencileri katıldıkları ÜNİLİG Türkiye Wushu Şampiyonasında 3 altın madalya alarak takım halinde birincilik kupasını kazandı.

Kalaycı’dan Kurucaşile çıkarması

Kurucaşile ziyaretlerinde köylerde kendisini karşılayan coşkulu kalabalığa seslenen AK Parti Bartın Milletvekili Adayı Turhan Kalaycı, “Milletimiz bizim arkamızda olduğu sürece kazanan ülkemiz, kazanan milletimiz, kazanan geleceğimiz olacak” dedi.

Bankoğlu’ndan fabrika ziyaretleri

CHP Bartın Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Av. Aysu Bankoğlu “Üreterek büyüyeceğiz, büyüdükçe kazanacağız" dedi.

Kâğıt üretim atıkları ekonomiye kazandırılacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen çevreci projesiyle kâğıt hamuru üretimi sırasında açığa çıkan atık çözeltiler değerli kimyasallara dönüştürülerek ekonomiye kazandırılacak.

Maske takmaya fırsat bulamamışlar

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın yargılandığı Amasra maden kazası davasının üçüncü gününde hakim karşısına çıkan tutuklu sanıklardan Emniyet Mühendisi Ş. K., patlama sonrası kaçış maskesi ile kurtarma yapmak için ocağa girdiklerini ve hayatını kaybeden madencileri gördüklerini, bu madencilerin olay sonrası maske takmaya fırsat bulamadıklarını söyledi. Tutuklu sanıklardan TTK Amasra Müessese Müdür Yardımcısı S.A’nın savunma yaptığı sırada tutuklu sanıkların yakınları ile şehit madenci yakınları arasında gerginlik yaşandı.

GMİS “Madencilerimizin ve ailelerimizin yanındayız”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 43 madencinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen kazayla ilgili görülmeye başlanan davayı dikkatle ve yakından takip ettiklerini belirterek, “Maden şehitlerimizin ailelerinin ve maden işçilerimizin yanındayız. Onların haklarını her şart altında kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bankoğlu “Sarayın avukatlarını uyarın Sayın Başkan”

Yaklaşan seçim çalışmaları bir yandan devam ederken, Bartın’da belki de tarihinin en büyük davası görülüyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi'nde (ATİM) 14 Ekim 2022'de meydana gelen ve 43 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının duruşmaları Bartın Adliyesi’nde görülüyor. Dün, sanık avukatlarının savunmalarının alınmaya başlandığı davada yer yer tansiyon yükselirken, davaya olan kamuoyu ilgisi de devam ediyor.

Şehit ailelerinden sanık avukatlarına tepki

Bartın Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 8’i tutuklu toplam 23 sanığın yargılandığı TTK Amasra Maden Kazası Davasının ikinci gününde mahkeme salonu karıştı. Şehit madenci yakınları sanık avukatlarına tepki gösterdi. Avukatları acılı aileleri yatıştırmaya çalıştı. Sanık avukatı davayı takip eden CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’da kendisini ortalığı karıştırmakla suçladı. Milletvekili Bankoğlu sanık avukatına tepki gösterdi. Son olarak da madenci yakınları sanıkların üzerine su şişelerini fırlatınca hakim mahkemeye ara vermek zorunda kaldı. Tutuklu İşletme Müdürü S.E ise savunmasında vantüplere dikkat çekti.

TMMOB “Facianın asıl sorumluları siyasi iktidardır”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan TMMOB Maden Mühendisleri Odası “Facianın asıl sorumluları bu ocakların bilime ve tekniğe göre çalışmasını yok sayan, engelleyen, siyasete ve ranta kurban eden siyasi iktidar ile onun atadığı yönetici kadroları ve onları atayan siyasi iktidardır” dedi.

Ünler “Madene basılan su delillerin yok olmasına sebep olacak”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Kadriye Ünler, “Edindiğimiz bilgiye göre yangının devam etmesi sebebiyle madene su basılması gündeme gelmiştir. Hangi amaçla olursa olsun bu aşamada madene su basılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Zira bu durum delillerin yok olmasına sebep olacaktır” dedi.

TBB Başkanından iddianameyle ilgili “eksik” yorumu

Bartın Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan ve 8'i tutuklu 23 kişinin yargılandığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, duruşmada okunan iddianameyle ilgili “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin de dosyaya dahil edilerek yargılanması gerektiğini gösteriyor” dedi. İddianamenin kendilerine bunun bir kaza olmadığını gösterdiğini ifade eden Sağkan kazayı “katliam olarak” tanımladı. Duruşmayı takip eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ise “Yaşanan bu facia kader, fıtrat değil, ihmal” ifadelerinde bulundu.

Amasra maden faciası yargılaması başladı

14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 madencinin şehit olduğu Amasra maden faciasının yargılamasına Bartın Adliyesinde başlandı. 8'i tutuklu 23 kişinin Bartın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ilk duruşması yapılırken duruşmayı şehit madenci aileleriyle birlikte CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da takip etti. Şehit ailelerinden kimisi kardeşi, kimisi eşi kimisi de evladı için adalet isterken Milletvekili Bankoğlu, duruşmanın rahat bir ortamda görülmesi için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmelerine rağmen Bakanlığın yer bulmadığını iddia etti. Gençlik ve Spor Bakanlığının Bartın Gençlik Merkezinin duruşma için kullanılma talebini “amacı dışında” olduğu gerekçesiyle reddettiğini ifade eden Bankoğlu: “ Adliyemiz yetersiz. Bu kamuya açık bir dava. Türkiye’nin dört bir yanından barolar geliyor. Herkes izlemek istiyor. AKP’nin temayül yoklamasına yer bulabilen Adalet Bakanlığı 43 madencimizi kaybettiğimiz bu facianın duruşması için bir yer bulamadı ya da bulmamayı tercih etti. Ben onları vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Platform “Hattat’ın katliamdaki payı hep es geçildi”

Yarın Bartın Adliyesinde yapılacak olan Amasra maden kazasının ilk duruşması öncesinde açıklama yapan Bartın Platformu, “14 Ekim 2022 tarihinde Amasra Taşkömürü Müeessesi’nde 44 madencimizi kaybettiğimiz grizu patlamasının ilk duruşması yarın (24.04.2023) Bartın Adliyesi’nde yapılacak. Süreç içinde üst düzey yöneticilerin korunmaya çalışıldığına hep birlikte şahit olduk. Amasra’daki taşkömürünün yüzde 97’sini bir şekilde eline geçirmiş olan Hattat Holding’in bu katliamdaki payı hep es geçildi. Amasra’nın taşkömürünü ne Hattat ne de Çinliler çıkaramaz Halkın ve doğanın yararına olan TTK’nın kömür çıkarmasıdır” dedi.

Maden kazasının ilk duruşması yarın!

CHP Bartın milletvekili ve 28. Dönem milletvekili adayı Av. Aysu Bankoğlu, yoğun seçim çalışmalarında Amasra Maden Faciası’nda hayatını kaybeden madenci yakınlarını unutmadı. Amasra’da şehit madenci yakınlarına verilen iftar davetinde, madenci yakınlarıyla bir araya gelen Bankoğlu, facianın ilk duruşmasının görüleceği 25 Nisan 2023 tarihine işaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Depremden etkilenen çocuklar eğlenerek öğrenecek

Bartın Üniversitesi (BARÜ) depremlerden etkilenen çocuklara destek olmak ve öz bakım alışkanlıkları kazandırmak için oyun temelli hazırladığı TÜBİTAK projesi hayata geçiriyor.