Güzelcehisar Haberleri

Güzelcehisar Haberleri

5 kişi koyda mahsur kaldı

Cankurtaran ve sahil güvenlik ekipleri harekete geçti

Ölüm sebebi belli oldu

Gezmeye geldi, cansız bedeni bulundu

Sahilde ceset bulundu

Cansız bedeni kıyıya vurdu

2022’DE BARTIN’IN ANA GÜNDEMİ FİLYOS OLACAK

2022’de Bartın’ın ana gündeminin Filyos Projesi olduğunu ve Bartın’ı her anlamda Filyos’a entegre edeceklerini ifade eden Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın-Filyos ulaşımını daha kısa mesafeden sağlamak için yapılan yolun, ham yol şeklinde tamamlandığını, Mugada, Kızılkum, Güzelcehisar, İnkumu sahil hattının turizm bölgesi olarak planlandığını ve Kozcağız-Terminal arasındaki 1000 dönümlük arazinin de hangarlar ve depo yapımı için hazırlandığını söyledi. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) 5 parselin yine Filyos için bekletildiğini belirten Vali Güner, bu konuda TPAO ile görüşüldüğünü kaydetti. Sinan Güner, Kirazlıkköprü Barajı kenarındaki bazı yerlerinde depo ve hangar alanı olabileceğini sözlerine ekledi.

Batık Arvin gemisi gün yüzüne çıkarılacak

2021’de Gürcistan’dan Bulgaristan’a yük taşırken EDA fırtınasına yakalanan ve Güzelcehisar açıklarında ortadan kırılarak batan Arvin yük gemisi, gün yüzüne çıkarılacak ve ekonomiye kazandırılacak.

GÜZELCEHİSAR, “TATİL KÖYÜ” OLUYOR!

80 milyon yıllık lav sütunlarına sahip Güzelcehisar’ı turizme kazandırmak amacıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “Güzelcehisar Turizm Köyü Altyapısını Güçlendiriyor Projesi”nde sona gelindi. Yaklaşık 3 Milyon 69 Bin 993 TL’ye mal olacağı düşünülen projenin yüzde 99’u tamamlanmış durumda. Proje kapsamında Güzelcehisar’da 68 evin ve eski okul binasının dış cepheleriyle birlikte onarımı gerçekleştiriliyor. Eski okul binası, gastronomi merkezi olarak planlanırken merkez bittiğinde yöresel yemekler, yerli ve yabancı turistlerin satışına sunulacak.

Güzelcehisar’ın alt yapısı güçlendiriliyor

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle İl Özel İdaresince gerçekleştirilen “Güzelcehisar Turizm Köyü Altyapısını Güçlendiriyor” projesinde sona gelindi.

Belediye karavan otopark ücretini belirledi

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Bartın Belediye Meclisi Üyeleri, temmuz gündemi çerçevesinde 11 maddeyi görüşüp karara bağladı. Meclisin temmuz toplantısında İnkum Güzelcehisar Yenimahalle İl Özel İdare Dinlenme Tesislerinin karşısında bulunan Bartın Belediyesi otoparkları karavan otopark ücreti de belirlendi. Söz konusu otopark alanı ücretleri karavanlar için günlük 80 TL, alan uygun olduğunda otomobiller için günlük 7 TL, kamyon ve otobüsler için günlük 15 TL oldu.

Güzelcehisar’da fındık kabuğundan doğal gübre

Bartın İlinde 74 Tarımsal Proje içerisinde yer alan ‘‘Fındık Zurufunun ve Budama Artığı Dallarının Kompost Yapılarak Organik Gübre Olarak Kullanılması Projesi kapsamında doğal gübre olarak fındık zurufu kompostu çalışmaları Güzelcehisar Köyü’nde devam ediyor.

Bankoğlu’ndan üretim ekonomisi vurgusu

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Güzelcehisar, Gürgenpınarı ve Karasu köylerini ziyaret ederek köy sakinleriyle bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet eden Bankoğlu, onlara üretim ekonomisinin önemini vurguladı.

İnkum yolu artık Özel İdareye bağlı

Bartın Valiliği, Karayolları sorumluluk alanında bulunan İnkum yolunda Liman Karayolu ile Güzelcehisar yolu ayrımına kadar olan kısım ile Bartın-Amasra eski karayolu İl Özel İdaresi yol ağına alındığını açıkladı.

Kamil Uyan son yolculuğuna uğurlandı

Bartın esnaflarından Uyanlar Ticaretin sahibi Kamil Uyan, rahatsızlanarak hayata veda etti. 40 yaşında hayata veda eden Uyan, Bartın merkeze bağlı Güzelcehisar Köyü’nde düzenlenen cenaze töreniyle sevenlerin göz yaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Orman yangını korkuttu

Bartın’da Güzelcehisar ve İnkumu’ndaki ormanlık alanda çıkan yangın herkesi korkuttu. Güzelcehisar yolundaki ormanlık alandan çıkıp İnkumu sahili yamaçlarına kadar inen yangının Güzelcehisar Köyüne bağlı Kapaklı Mahallesinde yaşayan bir vatandaşın yaktığı anızdan çıktığı tespit edildi. Yangına Orman İşletme Müdürlüğü ve Bartın ile çevre illere bağlı belediyelerin itfaiye ekiplerince müdahale edildi. İnkumu’nda kalan vatandaşların evlerinin tedbir amaçlı boşaltıldığı yangın yaklaşık 8 saat sonra kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.

Güzelcehisar’da 25 domuz itilaf edildi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Bartın 10. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünde işbirliğiyle Güzelcehisar Köyünde domuzu sürek avı düzenlendi. 36 avcının katıldığı avda tam 25 domuz itilaf edildi.

Bartın’da Milli Mutfak Hareketi başladı

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Bartın Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği (BAPAPDER) tarafından Bartın’ın çeşitli yerlerinde yöresel lezzet çalışmaları yapılmaya başlandı. Bu kapsamda ilk çekimler ise Güzelcehisar lav sütunlarında gerçekleştirildi.

İnkumu yolu trafiğe kapandı

Heyelan ve göçükler nedeniyle ulaşımda tehlike yaratan İnkumu yolunda onarım çalışması başlatılacak. Çalışmalar nedeniyle Bartın İnkumu yolu trafiğe kapatılacak. İnkumu’na ulaşım İnkum eski yolu Karasu Boğaz Mahallesi üzerinden veya Mugada-Arıönü-Güzelcehisar güzergahı üzerinden sağlanacak.

9 kişi boğulmaktan kurtuldu

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, denizlerde çeken akıntıya dikkat edilmesi konusunda vatandaşlar uyardı. Bartın’da İnkumu başta olmak üzere Mugada, Büyükkızılkum, Hatipler, Güzelcehisar ile Amasra İlçesinin Bozköy, Çakraz ve Göçkün plajlarında rüzgarlı havalarda sıklıkla çeken akıntı oluştuğuna dikkat çeken Koç, şuana kadar ise 9 boğulma vakasının atladığını ancak herhangi bir can kaybının yaşanmadığını kaydetti.

Güzelcehisarlılara ev pansiyonculuğu kursu

80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav kayalıklarının bulunduğu Güzelcehisar’ın turizmdeki payının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Güzelcehisar sakinlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü görevlilerince ev pansiyonculuğu kursu verildi.

Yetkililerden Çeken Akıntı uyarısı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri Karadeniz’in cilvesi Çeken Akıntıya karşı tatilcileri uyardı. İnkumu ve Güzelcehisar plajlarındaki vatandaşlara Çeken Akıntı broşürlerini dağıtan yetkiler vatandaşlardan denize girerken dikkatli olmalarını istedi.

20 kişilik cankurtaran ekibi sahillerde göreve başladı

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi olarak sorumluluk alanında bulunan sahillerde boğulma vakalarını önlemek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Arıönü (Mugada), Büyükkızılkum, Hatipler, Güzelcehisar, Amasra ilçesi Çakraz plajlarında toplam 20 kişilik cankurtaran ekibimiz göreve başladığını kaydetti.

Güzelcehisar Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi ihalesi 12 Temmuz’ da

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’ın 59 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde yer alan ve 80 milyon yıl önce oluşan lav sütunlarının yanı sıra son zamanlarda Güzelcehisar Lav Sütunlarının turizme kazandırılması projesi ile de gündemde olan Güzelcehisar’da yeni bir projeye daha imza atacaklarını açıkladı. Tunç, Güzelcehisar Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Yapım İşinin 12 Temmuz 2018 tarihinde Bartın İl Özel İdaresince ihale edileceğini söyledi.

Beton yol uygulaması başladı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ile Bartın İl Özel İdaresi’nin ortaklaşa düzenlediği 'Beton Yolları' brifing ile ilgili brifing programı çerçevesinde uzmanlardan oluşan bir heyet Karamazak, Kızılelma, Beşköprü, Arıönü ve Güzelcehisar grup yollarında incelemelerde bulundu. Türkiye Çimentolar Birliği Teknik Danışmanı Prof. Özgür Yaman, sıkıştırılmış beton yol köy yolları için gayet uygun bir yol teknolojisi olduğunu altını çizerken, uygulama düzgün bir şekilde yapıldığında sıcak asfalta göre daha uygun olduğunu söyledi.

Güzelcehisar ilk yabancı turistlerini ağırladı

Güzelcehisar Lav Sütunları ilk yabancı turistlerini ağırladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Koordinatörlüğünde Bartın’a gelen Almanya Bavyera Bölgesinden 14 uzman Güzelcehisar’ı da ziyaret etti.

Tunç, Güzelcehisar Projesi Değerlendirme Çalıştayının kapanışına katıldı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, 80 milyonluk Güzelcehisar Lav Sütunlarının turizme kazandırılması için gerçekleştirilen Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi değerlendirme çalıştayının kapanış resepsiyonuna katıldı.

Güzelcehisar için “Değerlendirme Çalıştayı”

Güzelcehisar’da gerçekleştirilen “Bartın İli Güzelcehisar Sahili’nin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” için BAKKA ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü organizasyonunda Değerlendirme Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın açılışında Güzelcehisarı daha da güzelleştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, “Güzelcehisar’ı uluslararası turizme açmak istiyoruz” dedi.

Güzelcehisar için fotoğraf yarışması düzenleniyor

Bartın İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğünce “Güzelcehisar Lav Sütunları” konulu Fotoğraf Yarışması düzenleneceği duyuruldu. Yarışmanın birincisine 300 TL, ikincisine 250 TL, üçüncüsüne ise 200 TL ödül verilecek.

TUNÇ’TAN GÜZELCEHİSAR PROJESİNİ ELEŞTİRENLERE…

“Şuanda yerinde görün” daveti

Çiftçiler Mehmetçiğin yanında

Bartın’ında fındık yetiştiriciliğiyle bilinen Güzelcehisar Köyü sakinleri Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Zeytin Dalı Harekatındaki Türk Silahlı Kuvvetlerine destek olmak amacıyla düzenlenen "Zeytin Dalı Operasyonunda Sağlıkçıların Kalbi Mehmetçikle Birlikte" kampanyası kapsamında Mehmetçik Vakfına bağışta bulundu.

Tunç, Duster Off Road Türkiye Grubu ile Güzelcehisar’da buluştu

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Valisi Nusret Dirim ile birlikte Duster Off Road Türkiye Grubu ile Güzelcehisar’da buluşarak bir süre sohbet etti, Güzelcehisar lav sütunları hatırası anısına fotoğraf çektirdiler.

GÜZELCEHİSAR PROJESİNİN BİRİNCİ ETABI AÇILDI

Bartın kamuoyunda çok fazla tartışılan “Bartın İli, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi”nin birinci etabı açıldı. Açılışta projeyle ilgili kamuoyundaki eleştirilere değinen Bartın Valisi Nusret Dirim projenin bitmesi için sabırlı olunsaydı eleştirilerin daha makul olacağını ifade ederken eleştirilerin iyi niyetli yapıldığına inandığını belirten AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta her şeyin kanunlara ve kurallara uygun yapıldığını söyledi.